Çelik: “Mutfakta güzel bir çalışmamız var”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ”Parçalı personel rejimimizin, derli toplu hale getirilmesi için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Bakan Çelik, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya’yı ziyaretinde yaptığı konuşmada, “devlet personel rejimi” üzerinde çalışmaları olduğunu belirtti.

“Parçalı personel rejimimizin derli toplu hale getirilmesi için çalışmalarımız devam ediyor” diyen Çelik, mevcut durumda sözleşmeli çalışan personelin 6 gruptan oluştuğunu söyledi.

Çelik, “4/C gibi farklı statüler var. Bunları acaba nasıl derleyip toparlayabiliriz diye mutfakta güzel bir çalışmamız var. Bunu sosyal taraflara açtığımız zaman kamuoyuyla paylaşmak gerekiyor. Türkiye’nin önünde önemli süreçler var. Bir an önce bunlar çıksın ve bu parçalı durumdan bizim personel sistemimiz kurtulsun isteriz” diye konuştu.

Tekirdağ’ın, istihdam edilen işçi ve benzeri konularda, Türkiye’nin önde gelen illeri arasında yer aldığını ve kısa süre içinde önemli bir atılım gerçekleştirdiğini kaydeden Çelik, Türkiye’de bir taraftan işsizlik yaşanıyorken diğer taraftan Tekirdağ ve Gaziantep gibi iş potansiyeli olan illerde işletmelerin vasıflı çalıştıracak eleman bulmakta sıkıntı çektiğini anlattı.

Vali Yerlikaya da Tekirdağ’daki sanayileşme başta olmak üzere diğer alanlardaki yaşanan gelişmeler hakkında Bakan Çelik’e bilgiler verdi. (AA)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bugün sabah Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ndeki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binasının açılışına katıldı. Bakan Çelikdaha sonra, Tekirdağ’a geçti ve Vali Ali Yerlikaya’yı makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında gazetecilerin, İmralı süreci ile ilgili soruya bakan Çelik, ‘Hükümetin başlattığı bu sürece karşı böyle bir atmosfer oluşmuşken ve millet iradesinin neredeyse yüzde 90′ının destek verdiği bu süreçte, İmralı’ya gidip, gelenlerin basın karşısında kullandığı dil oldukça yakışıksız bir dildir. Muhataplar dillerine hakim olmalı. Bu konuşmalar sürece katkı sağlamaz. Yüzde 90′ın desteklediği halkı da yaralayıcı bir üsluptur. Süreç önemli bir süreçtir. Hükümet süreci başlatarak önemli bir risk almıştır. Fakat olayların içersindeki aktörlerin mutlaka dillerine hakim olması gerekir ve süreç doğru ise ki doğru bir süreçtir. Ben bunu Şanlıurfa’da, Mardin’de ve Bursa’da da aynı şeyleri söyledim ve gördüm. Vatandaş bunu tecil ediyor. Umarım bundan sonra herkes söylediğine dikkat eder, bu bela bu kara bulut ülkemizi terk eder gider.ödedi.

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN STATÜSÜ ÇOK DAĞINIK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 4/C’lilerle ilgili sorulan bir soruya ise, ’4/C liler ile ilgili çalışmalarının devam ediyor. Bakanlığımızın 4/C lilere tanıdığı imkanlar ilk zamanlarda gayet memnun edici karşılanmıştı. Ancak şimdide kadro istiyorlar, yeni statü talepleri var. Bu konuda yeni gelişmelerde var. Mesela geçtiğimiz Mayıs ayındaki toplu sözleşmelerde, 4/C lilere 11 ay 28 gün çalışma imkanı getirdik. Bakanlığım, bu konuda mutfakta güzel çalışmalar yürütüyor dedi.

Devlet personeli rejimi konusunda ciddi çalışmaları olduğunu belirten Çelik, ‘Sözleşmeli personellerin statüsü çok dağınık, biz bakanlık ve hükümet olarak 6 gruptan oluşan bu durumu daha derli toplu hale getirmek istiyoruz. 4/C lileri demiyorum ama sözleşmeli personel oluşumunu bir araya toplamak istiyoruz. şeklinde konuştu.

Bakan Çelik, Valilik ziyaretinden sonra beraberindeki heyetle birlikte Tekirdağ Belediyesini ziyaretti. Belediye binası girişinde Başkan Op. Dr. Adem Dalgıç, Başk. Yard. Mehmet Özen, Eyüp Yiğiter, Haldun Güler, Av. Nevim Kaçar, Sinan Çetiz ile kent konseyi başkanı Levent Gündoğdu tarafından karşılandı. Makam’a geçildiğinde belediyeye yapılan ziyaretin anısına Tekirdağ da üretilen altın yaldızlı el işçiliği vazo hediye edildi.

Büyükşehir belediyesi olması planlanan Tekirdağ hakkında geniş bilgiler veren başkan Dalgıç, bakan Faruk Çelik’i Tekirdağ’ın büyükşehir olmasıyla çehresinin değişeceğini ve yatırımların artacağını, buna karşılık istihdamında beraberinde artacağını açıkladı. Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı olarak vatandaşlarımıza her türlü hizmeti götürüyoruz. Bundan sonrada buna devam edeceğiz dedi.
Ziyaret ardından Tekirdağ da öğle yemeği için ağırlanan Bakan Çelik Hükümet caddesi üzerinde yer alan esnafları iş yerlerinde ziyaret etti. Yolda karşılaştığı tüm vatandaşlarla sohbet eden Çelik buradan Ak parti Tekirdağ İl başkanlığına geldi. Burada partililer Ak parti il başkanı Ahmet Kambur, Mrk. İlçe Başk. Av. Emrah Tunca, Kadın kolları başk. Çiğdem Koncagül ve partililer tarafından coşkuyla karşılandı. Parti binasındaki görüşmelerin ardından saat 17:30 da Çorlu da yapılacak olan danışma meclisi toplantısına katılmak üzere Tekirdağ dan ayrıldı. (Tekirdağ Yeni Haber)

You may also like...