Çelik: “Kadro, hükumetin ele alacağı bir konu”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Aslında 4/C statüsünde iş güvencelerinde de bir problem bulunmamaktadır.

Biz de toplu sözleşme sürecinde yapacağımız çalışmayı yapacağımızı, mali durumlarını iyileştireceğimizi ifade ettik. Ama kadroyla ilgili takdir edersiniz ki, bu hükümetin ele alacağı bir konu. Meclis de tatilde olduğu için şu anda o konuyla ilgili ileri derecede bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum.” dedi.

Baba ocağı Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından Emirsultan Mahallesi’nde düzenlenen sünnet töreninde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Çelik, 4 C statüsünde çalışanların kadroya alınıp alınmayacağı yönündeki sorusunu cevaplandırdı. Bakan Çelik şunları kaydetti: “Şimdi bizim o çalışmalarda 4B’lilerin kadroya alınacağını ifade etmiştik. Bunun gereğini yaptık. 100 bin kişi şu anda kadrolu oldular ve oluyorlar. Özelleştirme neticesinde 4/C statüsüne çalışan 23 bin çalışanımızla ilgili olarak da toplu sözleşme masasında sosyal haklarının ele alınacağını ifade ettik. Aile ve çocuk yardımı gibi yardımların yanında ana ücretlerine, ilkokul mezunu kardeşlerimiz bin 33 lira alıyorlardı. Oraya da 175 lira ilave yaparak çok ciddi bir maaşlarında, oran olarak bakarsak yüzde 35-40’lar oranında maaşlarında iyileştirme oldu. Onların talepleri kadro. Aslında 4/C statüsünde iş güvencelerinde de bir problem bulunmamaktadır. Ama 4/C diye öteden beri anılmalarının onlara verdiği sıkıntılarını geçici personelmiş gibi algıların kendilerini rahatsız ettiğini ifade ettiler. Biz de toplu sözleşme sürecinde yapacağımız çalışmayı yapacağımızı, mali durumlarını iyileştireceğimizi ifade ettik. Ama kadroyla ilgili takdir edersiniz ki, bu hükümetin ele alacağı bir konu. Meclis de tatilde olduğu için şu anda o konuyla ilgili ileri derecede bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum.” (CHA)

You may also like...

 • C4

  Syn Bakan kendisini hükümetten ayrı tutuyor herhal, sanki kendisi kabinede değilmiş gibi konuşuyor.

 • ÖZELLEŞTİR-ME (Tekel) MAĞDURU

  Her defasında aynı ezber kelimeleri kullanmaktan başka söylediğiniz bir şey yok…. Biz Bunların Tazminatlarını verdik, İş İmkanı verdik ve çalışmalarında sir sıkıntı yok Proplem yok diyorsunuz???? Biz Özelleştirme Mağdurlarının Gerek Maddi gerekse İş Ortamı olarak neler çektiğimizi Bir ALLAH bilir birde biz… 19 Yıllık Emeği hiçe sayıp, Var Olan Kadrumuzu alarak bizleri İnsan yerine koymayıp Aile Yardımını bile vermediniz Yıllarca??? Bu gün kalkıp kasıla kasıla Çalışmalarında bir sıkıntı yok diyorsunuz?? Var Olan Kadromuzu Aldınız?? Özlük Haklarımızı Aldınız?? Kazanılmış Tüm Haklarımızı Aldınız??? Aylıklarımızı Emsal Çalışan Arkadalara göre 3/1 Düşürdünüz?? 20 Yıllık Çalışmamamızı Hiçe Sayarak Bizleri Taşeron Elamanı yaptınız?? Bizleri 45 Yaşımızdan sonra Lavabo temizlettiriyorsuz?? Çocuklarımıza 5 Tl Veremez duruma Gettirdiniz?? Bizleri Ankarada 78 günlük Emek ve Ekmek Mücadelesinde Bizleri Üç Gürup olarak lanse ettiniz, Yetimin Hakkını Yiyen, Devlatin MAlını Yiyen dediniz?? Daha Neler neler Bu 5 Yıl içerisinde Aldığımız Tazminatlarımız bitti, Tüm birikimlerimiz bitti kısacası elimizde ne var ne yok tükendi sayanizde EEEYYY BİZLERE MERHAMET Ettiğini söyleyen MERHAMETSİZLER Acaba bizim çalıştığımız Statünün neresi doğruki Siz bunların Çalışmalarında bir Sorun yok Diyorsunuz . Alt Üst Ettiğiniz Yaşantımızın vebalini acaba nasıl ödeyeceksiniz??? En Düşük Memeur Maaşı 2010 Tl. Bizim Ölmez isek 5 ay sonra alacağımız aylık 1500 Tl. Siz Çocukmu Kandırıyorsunuz?? Bizler bundan 5 yıl önce 1700 Tl. alıyorduk dahası bugün Emekli olursam 1800 Tl. Alacam ama çalıştığım halde bugün 1050 Tl alıyorum Bumu Bahs Ettiğiniz Kazanım, Bumu Sizin Adaletiniz, Bumu Sizin Eşitlik İlkeniz Hadi beyler hadi işinize bakın.. Sizden Başka hiç kimse 15-20 Yıl daimi Kadrolu çalışan vatandaşını bu kadar MAĞDUR, PERİŞAN ve HAKSIZLIK Etmemiştir…Alın tüm iyileştirmeler sizin olsun??? Bizlere sadeca GASP Ettiğiniz KADROMUZU Geri Verin ve Bizlerden HELALLİK Dileyin tabi bizler hakkımızı Helal etsek bile Perişan Ettiğiniz Çocuklarımız Sizlere Hakkını Helal etmez… Eyer Biz Özelleştirma Mağdurlarını sorununu çözmek istiyorsanız var olan Elimizden aldığınız (Gasp) Ettiğiniz Kadromuzu geri verirsizniz, 15-20 Yıllık Hiçe Saydığınız Emeğimizi geri verirsiniz, Kazanılmış Tüm Haklarımızı Geri verirsiniz….Belki o zaman Alt Üst ettiğiniz yaşıntımızı birazcıkda olsa telafi etmiş olusunuz..

 • aysel

  sizlere güvenmiyorum asla siz kaşıkla verir grayderle alırsınız . yakınlarım kahroldu sizlerin yüzünden .ailesi ile ters düştü ve binlerce 4/c li aynı şekilde kimi intihar etti kimi ayrıldı. bu nasıl sorumluluk 2010 dan buyana yaptıklarınızı unutmayacağız. şimdi kalkıp 2014 de maaş larınız 1500 tl olacak diye bayram havası estirmeyin , sizler de biliyorsunuz ki 2010 da 1700 tl alan tekelcilere bunları reva gördünüz. ALLAH sizi bildiği gibi yapsın. kendiniz de devlete hizmet edenlersiniz kendi maaşlarınızı da göz önüne alsanız belki aklınız başınıza gelir .. 5 ay sonra o verdiğiniz 1500 tl de pul olur yapacağınız zamlarla….

 • Osman

  Özelleşen kurumlardaki memurlar, kadrolarıyla başka kuruma atanırken işçiler sözleşmeli statüsünde süründürülüyor. İşçiler de memurlar gibi KPSS ile işe girdiği halde memur kurumunun en üst görevlere yükselebilrken işçiye adeta “işçisin sen işçi kal” deniliyor. İşte bir işçinin kaleminden üvey evlat muamelesi gören kamu işçilerinin problemleri:
  Arkadaşlar biz memurlara karşı değiliz Ancak burada iki noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bu iki nokta bütün işçi arkadaşlarımız için çok önemli. İşçi sendikaları ve Türk-iş’in bundan sonraki bütün toplu Sözleşmelerde en önemli önceliği şu 2 madde olmalıdır.

  1- Memura verilen kadroyu devlet veriyor da, işçinin kadrosunu kim veriyor. Yani artık işçilerde kamu personeli seçme sınavı ile işe girip kadro alıyorlar. Ancak özelleşen bir kurumdaki memur aynı kadro ve unvan ile başka kamu kurumuna atanmak için havuza alınıyor. Fakat işçiye gelince sanki işçi uzay vatandaşı , onun kadrosunu bu devlet vermedi mi? Niçin onun kadrosu elinden alınıp 4-c olarak atanmak durumda kalıyor? Bu adalet mi, eşitlik mi ? Eğer o kurumda çalışan memur ve işçi bu devletin personeli ise niçin işçilerde memurlar gibi farklı bir kamu kurumuna kendi kadroları ile atanmıyorlar, sonuçta her sene yeni işçiler alınıyor. Yok işçi kadrosu sadece beden işi yapanlar için kullanılacaksa, kamuda büro işlerinde çalışan herkesin kamu çalışanı adı altında birleştirilmesi daha uğun olabilir. Ayrıca ücret konusunda Memur Tekniker, Memur Teknisyenin almış olduğu ücret İşçi Teknisyen ve İşçi Teknikerin ücretinden fazladır. İşçi isen işçi kal sözü zannederim boşa söylenmemiş, artık 1980 Türkiye’sinde değiliz. İşçi olanın okuma hakkı yok mu? Eğer Türkiye’de kadron 4857 ye tabii işçi isen, istersen doktora yap sadece işçisin o kadar. Ancak memur isen okursun hizmetli olarak girdiğin kuruma yeri gelir Müdür olursun ve herkes seni alkışlar, bak adam okumuş derler. Ancak kadron işçi ise hiç bir kıymeti yok. Başka kuruma atanma yer değiştirme ve nakil hakkın yoktur. Diplomanın kıymeti yoktur.

  2-işçi sendikaları toplu sözleşme görüşmelerine mevcut sözleşme süresinin son 6 aylık döneminde bir sonraki sözleşme için masaya oturmalıdır. Tıpkı memurlarda olduğu bibi. Çünkü işçilerin mevcut sözleşmelerinin kanuni süresi dolalı 8 ay oldu. Bu süre içerisinde Türk-iş üst sendika olarak zam oranı konusunda ancak 7. ayda hükümetle anlaştı, ama alt sendikaların kurumlar ile sözleşmelerin geri kalan maddelerini imzalamalarında bir süre sınır olmadığından kurumlar bilerek veya bilmeden bu süreleri elinden geldiğince uzatıyor. Tabi bu arada işçinin alamadığı zam, yükselen vergi dilimi yüzünden vergi olarak devlete, işçi almadan ödemiş oluyor.

  Saygılar…

 • MEKANSIZ

  Özelleştirme TEKEL mağduru kardeşim HAKSEN in AHİM de açmış olduğu dava bitsin geriye dönük (Maaş Farkı-SSK Prpmi-İkramiye gibi)soyal haklar için dava açacağız Hükümetin lutfetmesine gerek kalmayacak gecikme faizleri ile birlikte tekrar alacağız. 4 C neymiş dananın kuyruğu o zaman kopacaktır.