Çelik: “Eşitliğe aykırılık teşkil etmez”

Devlet kapısında emeğin değeri daha da ucuzladı, geçici işçi sayısı arttı.

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl’ün soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, lise mezunu olup 25 yıl görev yapan bir memur emeklisine ödenebilecek emekli ikramiyesi tutarının 32 bin 267, 11 TL olduğunu açıkladı.

-GEÇİCİ PERSONEL SAYISI ARTTI-

Soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, üçer aylık dönemler itibarıyla Türkiye İstatistik Kurumuna bildirilen kamu istihdamına ilişkin verilere göre 2011 yılı ikinci döneme ait geçici personel sayısının 21 bin 546 olduğunu söyledi. Çalışma Bakanı, aynı döneme ilişkin kamudaki istihdam sayısının ise 3 milyon 64 bin 980 olduğunu ifade etti.

Çalışma Bakanı, yıllar itibarıyla geçici personel sayısının; 2007 yılı dördüncü dönemde 16 bin 527, 2008 yılı dördüncü dönemde 16 bin 336, 2009 yılı dördüncü dönemde 16 bin 989 ve 2010 yılı dördüncü dönemde 18 bin 481 olduğunu bildirdi.

-“GEÇİCİ DE OLSA İŞ ORTAMI YARATIYOR”-

Bakan Çelik, geçici personel statüsü adı altında böyle bir istihdam biçiminin oluşturulması ile yaşam hakkının ortadan kaldırılmadığı gibi, getirilen düzenlemenin çalışanlara geçici de olsa iş ortamı yaratmayı amaçladığı ve sosyal devlet ilkesinin gereklerine de uygun olduğunu söyledi.

Çalışma Bakanı, kadrolu ve sözleşmeli personele geçici personelden farklı kuralların uygulanıyor olmasının girmiş oldukları farklı hukuksal statüden kaynaklanan bir özelliğin gereği olduğunu ve bu durumun eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmeyeceğini ifade etti.

-25 YIL GÖREV YAPAN MEMUR 32 BİN TL EMEKLİ İKRAMİYESİ ALACAK-

Çalışma Bakanı Çelik, lise mezunu olup 25 yıl görev yapan bir memur emeklisine 5434 sayılı Kanunun 89. maddesine göre 3. derece 1. kademe intibakı ve 800 ek gösterge rakamı üzerinden 1 Ocak 2012 tarihli memur maaş katsayı esas alınarak ödenebilecek emekli ikramiyesi tutarının 32 bin 267,11 TL olduğunu açıkladı.

Bakan Çelik, geçici personelin emekli olduğunda alabileceği iş sonu tazminatının ise, geçici personel olarak yapılan çalışmaların toplam süresi üzerinden hesaplandığını ve her bir hizmet yılı için ayrılış tarihindeki hizmet sözleşmesinde yazılı brüt aylık ücret tutarında iş sonu tazminatı ödendiğini söyledi.

-CHP’Lİ AKGÖL: “ANKARA’DA BİR EVİN ODASI BİLE ALINMAZ”-

Soru önergesine verilen yanıtı ANKA’ya değerlendiren Hasan Akgöl, “32 bin TL’ye ancak ucuz bir araba alınabilir. Eskiden emekli ikramiyesi ile insanlar bir ev alır, küçük bir dükkan açar bir de araba alırdı. Şimdi ancak eski bir araba alabilir. 32 bin liraya Ankara’da evin bir odası bile alınmaz” dedi. (ANKA)

You may also like...

 • hüseyin kabak

  tabiki bakan bey eşitliğe aykırılık teşkil etmez ,o zaman bağırıp topluma söylemeyiniz eşit işe eşit ücret diye ,fakirin ve yoksulun hakkını kimseye yedirtmem demeyiniz,nasıl oluyorda eşitlik e aykırılık yok ,siz kendi laflarınızı kendileriniz yalanlıyorsunuz böle bi hükümet olamaz,bizlerde memur görevi yapıyoruz hemde ben sanat okulu mezunuyum ama temizlik,evrak taşıma ,evrak işleme,kalorifercilk,paspas işleri dış cevre işleri aklınıza ne geliyosa hepsini yapıyorum,eee memur yeni işe başlar 1.500 bizler 900 peki bunda eşitlik varmı üstelik bide çıkış alıyoz kışın o soğukta ne maaş nede sigorta,allaha havale etmiyom,çünkü bi şey olacağı yok demekki yaradan da sizlerden yana yoksul ve fukaradan yana deil,libyaya afganistana,mısıra suriyeye yardım edeceğinize kendi 4/c fukaralarına yardım ediniz hiç deilse bu vatan için askerlik yaptılar,geceleri rahat uyuyasınız diye,her seferinde yalan sölüyosunuz ,

 • GERÇEKTEN DEVLET BATARMI YA ALLAHALLAH OZAMAN VERMESİNLER SENEDE 4 İKRAME VERİYOLAR BELEDİYEDEN GEÇEN İŞÇİLERE AYNI İŞ YAPIYOZ ÖYLE BATMIYO 4-C LİYE VERİNCE BATIYO İLGİNÇ

 • bir insan nasıl karakderli veya karakdersiz olup olmadıgını anlamak için dün sendikacı iken söyledikleriyle bugün bakan oldugundaki söyledikleri arasındaki farka bakın ve o insanın karakderi ile ilgili yorumu siz yapın biri: faruk çelik digeri salim uslu hak iş başkanı ve başbakan yalakası

 • hüseyin kabak

  arkadaşım hak iş ne zaman işçi den yana oldu,siz şimdi diyeceksinizki siyasi konuşuyosunuz,tekel eyleminde hak iş ve memur sen sendikaları birlik olsaydı bu duruma gelmezdik,her zaman hak iş eylemi ve mitingi kesmiştir,bizler neyse iyi kötü sürünerekte olsak emekli olacaz,ama gelecek işçi ve memur kesimi ne olacak,biz 4/ c liler ekmeğimiz alındı ve sürünmeye mahkum olduk o kadar arkadaşımız eşlerinden ayrıldı, intihar ede3n arkadaşımız oldu,hani hükümetten bi yaklaşım veya herhangi bi şey oldumu,türkiyemizin sorunları sanki bitti arap baharına el uzattık ve tüm komşularımızla düşman olduk,hep yalan dolan işleri başka bi şey yok,eşitlik varmı,hani yoksulun mazlumun hakkını kimseye yedirtmeyeceklerdi evt kimse yiyemeze,sadece bizler yeriz ,aile yardımı bir senedir verilmedi hayati yazıcı ve memursen müjde vardi nerde alabildikmi,seçimden sonra 4/c lilere kadro dendi hani ,dostlar yalan ve dolanla devam ediyorlar,herkes 4/ cliler yani, varsanız ankaraya gidelim,her gün boş vaad veriyolar,karnımız kuru eskimiş ekmekle doydu,daha hiç güvenmiyorum belki gelecek seçimden sonra derler bi daha oy verinki,

 • lab3402

  iyiki mevlamız, rabbimiz var. Hamdolsun. elbet hesap soracaktır. o kadar çok ayrımcılık yaptınız ki. biz söylemekten usandık. siz yapmaktan utanmıyorsunuz.