Çelik: “4/C statüsü olmak zorunda”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, SKY Türk televizyonunda gündeme ve 4/C’ye dair açıklamalarda bulundu.

Bakan ÇELİK, Sedat YAZICIOĞLU’nun hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programında 4/C’ye dair açıklamalarda bulundu.

Faruk Çelik’in Konuşmasının Tam Metni

Bizim personel sistemimizde 4 statü var Sedat Bey. Biri 4/A’lılar kadrolu memurlar. 4/B’liler şu anda 100 bin kişi hemen hemen tamamı 4/A’ya geçtiler, yani kadrolu memur oldular. 4/C’liler, özelleştirmeden gelen vatandaşlar. Özelleşen kurumların memur olan kesiminin direk kamuya ataması yapılıyor, diğer çalışanlar depoya geliyor ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından kurumlara dağıtılıyor. Bunlara 4/C’li diyoruz. Özelleştirme neticesinde kamuda çalışmak isteyenler, tazminatlarını alıyorlar, diyelim ki on yıl siz çalışmışsınız, A fabrikası özelleşmiş, siz on yıllık tazminatınızı alıyorsunuz, ihbarınızı alıyorsunuz, sonra geliyorsunuz kamuda ben çalışmaya devam etmek istiyorum diyorsunuz, emekliliğime şu kadar sene var diyorsunuz ve böylece siz 4/C’li oluyorsunuz.

Şu anda 4/C’lilerin statüsüyle ilgili bir çalışma yaptık fakat 4/C’lilerin sözleşmeli veya kadroya, kadrolu işçi olmaları, 4/D’li olmaları gibi bir durum maalesef gerçekleşmedi. Şunun için söylüyorum, devlet bir çok açıdan bu statüler oluşmuş, bir çok açıdan bunları değerlendirmek durumunda. Şimdi seçim kurulu diyor ki; önümüzde seçim geliyor mart ayında ben üç aylığına dört aylığına eleman çalıştıracağım diyor. Hangi kadrodan alıyor bunları 4/C kadrosundan dört aylığına elemanları alıyor çalıştırıyor. TÜİK, eleman çalıştıracak, nereden alıyor, 4/C kadrosundan alıyor çalıştırıyor. Belli bir süre bunları çalıştırıyor. Bunun gibi kamu kurumlarının taleplerini karşılamak için 4/C statüsü olmak zorunda. Bir de özelleştirmeden gelenler var. Şimdi biz bunu çok geniş bir şekilde değerlendirdik ve sonunda geldiğimiz nokta şu;

Zaten 12 ay iş güvenceleri var. 12 ay 4/C’liler çalışıyor. Problem ücretlerin dedir. Ücretlerini de toplu sözleşmede, Ağustos ayında memurlarla ilgili, Kamu Görevlileri Sendikalarıyla oturduğumuz zaman, 4/C’lilerin ücret durumlarını ve sosyal haklar neyse onları bir masaya yatıracağız. Ne olabilir, ne yapabiliriz onu konuşacağız. Ağırlıklı olarak 4/C’liler bizi toplu sözleşme döneminde daha yoğun şekilde takip etsinler diye buradan ifade etmek istiyorum. (Özelleştirme.Net)

You may also like...