Çalışma Bakanlığı önünde 4-C tepkisi

Türk Büro-Sen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaparak Bakan Faruk Çelik’e 4-C konusunda tepki gösterdi.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, 4-C uygulamasını “insanlık dramı” olarak değerlendirirken, Bakan Faruk Çelik’in ilahiyatçı olmasına atıfta bulunarak, “Siz nasıl ilahiyatçısınız? Bizim dinimizde adalet var, sizde neden yok?” diye seslendi.

TÜİK’te 4-C statüsüyle çalışan sözleşmeli personellerle Bakanlık önünde toplanan Türk Büro-Sen’li çalışanlar, Bakan Faruk Çelik’i eleştirdi. Bakanlık önünde konuşan Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Başbakan’ın 3 çocuk isteğine karşı çıkarak, “Sen 3 çocuk istiyorsun, bol bol üretelim diyorsun. Üretelim de iş var mı? Üniversite mezunlarına bile iş yok. Aynı Başbakan’a buradan soruyorum; 4-C’li personelin ailesi yok mu? Kamuda sadece ve sadece 4-C’lilere aile yardımı ve çocuk yardımı yok. Bu nasıl adalet, bu nasıl insanlık?” diye seslendi. 2011 Genel Seçimleri öncesinde Devlet Personel Başkanlığından sorumlu Bakan Hayati Yazıcı’nın 4-C’li personele aile ve çocuk yardımı ödemesi için Bakanlar Kurulu Kararı hazırladığını kendilerine söylediğini belirten Yokuş, 2 yılı aşkın süredir hala aile yardımı ödeneğinin Bakanlar Kurulundan çıkmadığını söyledi. Yokuş, “Bu işçilerin 150-200 Lirasına göz dikmiş bir Başbakan var, yazıklar olsun!” diyerek tepki gösterdi.

4-C’LİLERİN TALEPLERİ

* 4-C’lilerin iş güvenceli işçi ve memur kadrolarına atanmalarına imkan veren yasal mevzuat düzenlemesi ivedilikle yapılmalı.
* Düzenleme yapılana kadar sosyal özlük hakları geliştirilmeli, çalışma şartları düzenlenmeli
* 4-C’li personellerin maaşlarının kadrolu memur maaşlarıyla eşit düzeye getirilmeli
* TÜİK’te çalışan 4-C’li personelin kadroya alınarak, eş durumu dolayısıyla yer değiştirmeleri sağlanmalı.
* Ulaşım ve yemek yardımı verilmeyen yerlerde 4-C kapsamındaki personele ulaşım yardımı yapılmalı.
* Ayrıca iş sonu tazminatından gelir vergisi kesintisi yapma ve geçici personelin ek ödeme alması için mevzuat düzenlemesi yapılmalı. (Evrensel)

You may also like...