Çalışma bakanıyla yapılan görüşmenin detayları

Memur-Sen Türkiye’nin 4 tarafından 4/C lilerden heyet oluşturarak ÇSG Bakanı Faruk ÇELİK ve ÇSG Bakan Yardımcısı Halil Etyemez’ le 2,5 saat görüştü. İşte toplantının öncesi ve içeride konuşulanlar….

Kadro taleplerini her platformda dile getiren sendikalı 4/C’liler, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye’nin değişik illerinde farklı hizmet kollarında 4-C’li olarak çalışanlar Memur-Sen Genel merkezinde bir araya gelerek istişare toplantısı yaptı.Toplantıda Gündoğdu, Toplu Sözleşme sürecinde olmazsa olmazları arasında 4-C’li çalışanların kadroya alınması ve mali haklarının iyileştirilmesi olduğunu söyledi.

Ahmet Gündoğdu Memur-Sen Genel Merkezindeki istişare toplantısında 4/C statüsünde çalışanlar adına illerden gelen seçilmiş temsilci heyet ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile görüşme planladıklarını bunun için randevu taleplerini Bakanlığa ilettiklerini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı beklenen randevuyu hemen ertesi güne 30/07/2013 tarihinde saat 15:00 a verdi.

Memur-Sen Konfederasyon Başkanı AHMET GÜNDOĞDU başkanlığındaki heyet randevuya verilen saatte Bakanlıkta hazır bulundular.

Toplantıya Katılanlar;

Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu

Memur-Sen Yöneticileri;

(Konfederasyon Başkanı Ahmet Gündoğdu, Genel Başkan Yard.Hacı Bayram Tombul )

4/Cliler;

(4/C lileri TÜİK’den 3 kişi, Özelleştirmeden 13 kişi olmak üzere toplam 16 kişi temsil etti.

TÜİK personeli; Yasemin Vargün – Arzu Arslan Gonca -Ferzende Demir

Özelleştirme personeli; Bayram İnan -Nejdet Faki- Mustafa Demircioğlu -Kemal Şenol-Erkan Oruç -Erol Demir -Mehmet Ali Metin -İsa Çiftçi -Ercan Tosun Erkan Usta -Hacı Demir -Zeynel Abidin )

Toplatıda Konuşulanlar:

Ahmet Gündoğdu İstişare toplantısında konuşulan konuları aynen ifade ederek isteklerini sıraladı, Gündoğdu Kamuda farklı istihdam türlerini istemediklerini belirterek; “Sadece memur ve işçi kadrosu istediklerini 4-C’lilerin özlük, mali ve sosyal haklarında iyileştirme yapılarak kadroya geçirilmesini istediklerini. Bu statüde yaklaşık 23 bin kişi çalıştığını Toplu Sözleşmede kırmızı çizgilerinden birisininde 4-C’lilerin sorunları olduğunu belirterek Hükümetten taleplerinin bu statüde çalışanların 4-A kadrosuna alınmasını, TUİK’ de çalışanların ise anketör kadrosuna alınmalarını.4-A olmazsa 4-B veya 4-D kadrosuna atanmalarını istediklerini, 4-C’lilerin üvey evlat muamelesinden kurtarılmasnın gerekliliğinden ziyade zorunluluk olduğunu belirtti.

Bakan Çelik Ahmet Gündoğdu’dan sonra heyetteki 4-C’lilerin tamamına söz vererek tek tek dinledi.

4-C’liler özlük haklarının 657 sayılı DMK’da kadrolu personel için yer aldığı şekilde düzenlenmesi gerektiğini, yıllık izinden, refakat iznine, tayin hakkından, Analık izninden, TUİK 4/C lilerinin alanda mesai kavramı olmaksızın çalıştırılmasının önüne geçilmesine ve diğer tüm taleplerini dile getirdiler.

Sohbet havasında geçen görüşmede Bakan Faruk Çelik Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu’na Sözleşme detaylarıda dahil inceleme talimatını vererek mali ve özlük haklarının düzenlenmesi için çalışmaların yapıldığını belirterek Toplantının hayırlara vesile olması temennisiyle 2,5 saat süren toplatıyı sonlandırdı. 15:00 da başlayan toplantı 17:30 da bitti. (Kamu Ajans)

You may also like...