Büro Memur-Sen’den 4/C’li TÜİK çalışanları için çalıştay

Büro Memur-Sen, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) çalışanlarının sorunlarını düzenlediği çalıştayda masaya yatırdı. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, “Ülkemizin ekonomisine yön veren istatistiklerin oluşturulması için kapı kapı dolaşarak anket yapan 4/C’liler, C-4 olmadan kadroya alınmalıdır” dedi.

Büro Memur-Sen, TÜİK çalışanlarının sorunlarını görüşmek ve sorunlara çözüm yolu bulmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde çalıştay düzenledi. Çalıştaya Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen kurum çalışanları katıldı. Çalıştay sonucunda çalışanların sorunları ve talepleriyle ilgili oluşturulan rapor ilgili bakanlıklara ve kurum yöneticilerine iletilecek.

Çalıştay’da konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı, ülkenin ekonomisine yön veren istatistiki bilgileri hazırlayan kurumun çalışanlarının çok önemli olduğunu söyledi. Yapılacak bir hatanın dönülmez zararlara neden olabileceğini belirten Genel Başkan Yusuf Yazgan, bunun için TÜİK personelinin moral ve motivasyonunun arttırılarak sorunlarının çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Çalışanların sorunlarından bahseden Yazgan, “Kadrolu çalışan ve düşük ücret alan personel sınıf ayrımı gözetmeksizin kadro karşılığı sözleşmeli statüsüne geçirilmelidir. TÜİK’deki istatistikçiler kurumun bağlı bulunduğu Kalkınma Bakanlığı’ndaki istatistikçilerden yaklaşık 750 lira daha az ücret almaktadır. İstatikçiler arasındaki bu farkın giderilmesi için TÜİK’deki istatistikçilerin ek göstergeleri 3000’den 3600’e çıkarılmalıdır. 666 Sayılı Kararname sonrasında bölge müdürlüklerine istatistikçi olarak teknik kadroya alınan personel de kadro karşılığı sözleşmeli statüsüne geçirilmelidir. Ekonomistlerin özel hizmet tazminatı arttırılmalıdır. Teknisyen ve teknisyen yardımcılarının ücreti diğer kurumlarda çalışan teknisyen ve teknisyen yardımcıların ücretiyle aynı olmalıdır. Görevde yükselme sınavı biran önce açılmalıdır” dedi.

Başta TÜİK olmak üzere kamudaki 45 binin üzerinde 4/C’li personelin çalıştığını hatırlatan Yusuf Yazgan, yaklaşık bin lira maaşla en düşük ücret alan devlet memuru olan 4/C’lilerin geçinmekte zorlandıklarını kaydetti. 4/C’li personelin iş güvencesi, askerlik dönüşü işe başlama, ücretsiz izin hakkı, eş, hastalık, eğitim nedeniyle atama, giyecek ve yiyecek yardımı gibi haklardan da yararlanamadığını vurgulayan Yazgan, “4/C’lilerin tanımında ‘bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğunda’ ifadesinin yer almasına karşılık fiilen böyle bir durum söz konusu değil. 4/C’liler mesai mevhumu gözetmeden yılın 11 ay 28 günü çalışmaktadır. Bunun en önemli örneğinin TÜİK’de çalışan 4/C’lilerdir. Ülkemizin ekonomisine yön veren istatistiki bilgilerin anketleri TÜİK’deki 4/C’liler tarafından yapılıyor. 4/C’li personel mesai mevhumu gözetmeden, gecesini gündüzüne katarak, kendinden ve ailesinden fedakarlık göstererek kapı kapı dolaşıyor ve yılın 11 ay 28 günü anket yapıyor. Yılın 11 ay 28 günü çalışan bir kişiye ‘geçici personel’ denilemez. Artık bu personel daimi çalışır hale gelmiştir. 4/C’liler C-4 olmadan kadroya alınmalıdır. Kadro 4/C’lilerin en doğal hakkıdır. 4/C’lilerin sorunlarını toplu sözleşme masasına taşıyacağız” diye konuştu. (Büro Memur-Sen)

You may also like...