Büro Memur-Sen’den 4/C’li TÜİK çalışanları için çalıştay

Büro Memur-Sen, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) çalışanlarının sorunlarını düzenlediği çalıştayda masaya yatırdı. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, “Ülkemizin ekonomisine yön veren istatistiklerin oluşturulması için kapı kapı dolaşarak anket yapan 4/C’liler, C-4 olmadan kadroya alınmalıdır” dedi.

Büro Memur-Sen, TÜİK çalışanlarının sorunlarını görüşmek ve sorunlara çözüm yolu bulmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde çalıştay düzenledi. Çalıştaya Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen kurum çalışanları katıldı. Çalıştay sonucunda çalışanların sorunları ve talepleriyle ilgili oluşturulan rapor ilgili bakanlıklara ve kurum yöneticilerine iletilecek.

Çalıştay’da konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı, ülkenin ekonomisine yön veren istatistiki bilgileri hazırlayan kurumun çalışanlarının çok önemli olduğunu söyledi. Yapılacak bir hatanın dönülmez zararlara neden olabileceğini belirten Genel Başkan Yusuf Yazgan, bunun için TÜİK personelinin moral ve motivasyonunun arttırılarak sorunlarının çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Çalışanların sorunlarından bahseden Yazgan, “Kadrolu çalışan ve düşük ücret alan personel sınıf ayrımı gözetmeksizin kadro karşılığı sözleşmeli statüsüne geçirilmelidir. TÜİK’deki istatistikçiler kurumun bağlı bulunduğu Kalkınma Bakanlığı’ndaki istatistikçilerden yaklaşık 750 lira daha az ücret almaktadır. İstatikçiler arasındaki bu farkın giderilmesi için TÜİK’deki istatistikçilerin ek göstergeleri 3000’den 3600’e çıkarılmalıdır. 666 Sayılı Kararname sonrasında bölge müdürlüklerine istatistikçi olarak teknik kadroya alınan personel de kadro karşılığı sözleşmeli statüsüne geçirilmelidir. Ekonomistlerin özel hizmet tazminatı arttırılmalıdır. Teknisyen ve teknisyen yardımcılarının ücreti diğer kurumlarda çalışan teknisyen ve teknisyen yardımcıların ücretiyle aynı olmalıdır. Görevde yükselme sınavı biran önce açılmalıdır” dedi.

Başta TÜİK olmak üzere kamudaki 45 binin üzerinde 4/C’li personelin çalıştığını hatırlatan Yusuf Yazgan, yaklaşık bin lira maaşla en düşük ücret alan devlet memuru olan 4/C’lilerin geçinmekte zorlandıklarını kaydetti. 4/C’li personelin iş güvencesi, askerlik dönüşü işe başlama, ücretsiz izin hakkı, eş, hastalık, eğitim nedeniyle atama, giyecek ve yiyecek yardımı gibi haklardan da yararlanamadığını vurgulayan Yazgan, “4/C’lilerin tanımında ‘bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğunda’ ifadesinin yer almasına karşılık fiilen böyle bir durum söz konusu değil. 4/C’liler mesai mevhumu gözetmeden yılın 11 ay 28 günü çalışmaktadır. Bunun en önemli örneğinin TÜİK’de çalışan 4/C’lilerdir. Ülkemizin ekonomisine yön veren istatistiki bilgilerin anketleri TÜİK’deki 4/C’liler tarafından yapılıyor. 4/C’li personel mesai mevhumu gözetmeden, gecesini gündüzüne katarak, kendinden ve ailesinden fedakarlık göstererek kapı kapı dolaşıyor ve yılın 11 ay 28 günü anket yapıyor. Yılın 11 ay 28 günü çalışan bir kişiye ‘geçici personel’ denilemez. Artık bu personel daimi çalışır hale gelmiştir. 4/C’liler C-4 olmadan kadroya alınmalıdır. Kadro 4/C’lilerin en doğal hakkıdır. 4/C’lilerin sorunlarını toplu sözleşme masasına taşıyacağız” diye konuştu. (Büro Memur-Sen)

You may also like...

 • kara

  NE ZAMAN TAŞIYACAKMIŞ MEMURSEN GEÇİN BU PALAVRALARI GEÇEN TOPLU SÖZLEŞMEDE NEDEN MASAYA YATIRMADILAR TABİ ÜYE SAYILARI AZALMAYA BAŞLADI DEYİLMİ.

 • varan

  bu birileri buralarıda adı gibi zannediyor ya artık gerçeği görün Memur-Sen dışında kimsenin çözüm noktasında sözü yok bazı sendika başkanları gibi bir kare fotoğrafta yer almak için kendini perişan eden bir başkan nerde gerçeği masaya yatıran sorunu ilgilisine ileten başkan nerde. yerinizde saymayı bırakın Buro memur-sen heryerde unutmayın laf atmakla karalamakla olmaz bu iş

 • yımazdemir

  ÖZELLEŞTİRMİLERDEN GELEN HAKSIZ HUKUKSUZ 4/C DAYATILMIŞ YUKARIDA ALLAH VAR BİZLER İNSAN KUL MÜSÜLMAN EVLADI BU ÜLKANİN EMEKÇİSİ AÇALIŞANI EVLADI.. ÇOLUK ÇOCUK SAHİBİ DEĞİLMİYİZ .EY HAK ARAYICILARI EY HAK HUKUK SAVUNUCULARI NEFSİ KIYAS YAPMAZLARIMI BU EZA BU CEFA BİZE NİYE

 • ALİ YAZICIOĞLU

  HANGİ MEMURSEN?HÜKÜMETİN YANLISI MEMURUNU MASADA SATAN MEMURSENMİ 4C İÇİN NE YAPTILAR HALA ONLARIN ÇARE OLACAĞINA İNANİYORSUNUZ.SORUN VAR BAŞBAKANA SORUNLARIMIZI İLETTİK DİLEKÇELER YAZDIK BASIN AÇIKLAMASI YAPTIK DIYORLAR BUNLARI YAPMANIN KİME FAYDASI OLDU MASAYA OTURDUKLARINDA 4 C İÇİN NE ALDILAR SORUNUN VARLIĞINI BİLMEK ÇÖZÜM DEĞİLDİR SORUN ÇIKARAN KAYNAĞA LÜTFEN BİZİM DERDİMİZE ÇARE OLUN DİYE RİCA MİNNETTE BULUNMAK YERİNE ELİNİZDEKİ GÜCÜ KULLANSAYDINIZ MASAYA SÜT DÖKMÜŞ KEDİ GİBİ OTURACAĞINIZA TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNİ HİÇ YAPMASAYDINIZ,HÜKÜMET AŞIĞI BİR SENDİKADAN BAŞKA NE BEKLENİR,MASADA BOYUN BÜKECEĞİNİZE YUMRUK VURABİLSEYDİNİZ BÖYLE OLMAZDI AMA NERDE SİZDE O YÜREK.

 • TÜİK 4c’Lİ

  Karalama yapmak şahsınıza ve üyesi olduğunuz sendikaya yakışır.Tabi mecbursene sendika denirse.O fotoğraf karesine çıkmaya çalışan dediğin Başkan senin üyesi olduğun yetkili ve hiç işe yaramayan sendikanın tüm yöneticilerini cebinden fazlasıyla çıkarır.Bir geçici işine döndüğünde kendim işe dönmüş kadar seviniyorum diyen,4/c benim onur meselem diyen ,4/c lilere sendika hakkını kazandıran,işten çıkarılan 4 tane 4/c ‘ li üyesini işine geri döndüren , işsonu tazminatında eksik ödenen gelir vergisi ve fazla çalışma mesaisi için dava açan ve kazanan ,her canlı yayında ve her ortamda dilinden ve gönlünden 4/c herkese afişe eden birisidir.İsmini desturla ağzına alırsan iyi olur.Senin işe yaramaz sendika ve yöneticilerin gibi değildir.Asıl fotoğrafçılar sizinkilerdir.4/c liler için 4/b dediler olmadı,aile yardımı dediler gene olmadı ,hatta 4/c eylemi dediler spor uzmanı için(350 kişi) eylem çıktı.Senin gibi maşalar oldukça da 4/c nasıl çözülür bilemem.Allah ıslah etsin.Bizler kimseye bağlı ve güdümlü değiliz.Bizler çok şükür gerçek 4/c dostu olanların yanındayız.Başkanına bir sor bakalım bir bölge müdürlüğüne gitmiş kollarını birbirine bağlamış geçici arkadaşların önüne üye formunu koymuş” İmzalayında gidecem daha işlerim var.” demiş,diğer Başkanın da Toplu sözleşmeden en karlı 4/c liler çıktı dedi,herkes bizlere kadro isterken Mecbursen 4/b diye direten ve kendini sendika zanneden bir vakıf yada kuruluş diyebiliriz.Uyumayın ,uyutulmayın.

 • kemal

  pardon memursenli arkadaşım varan sen gerçekleri görmemek için direniyor gibisin allah aşkına 4 clilerin tek dostunun HAKSEN OLDUĞUNU sağır sultan bile duyuyor sen daha neyin açıklamasını yapıyorsun,herkez herşeyi iyi biliyor memursen pardon mecbursen yöneticilerin güdümünde çalışmaya çalışan bir sendika diyebiliriz,arkadaşım allah yar ve yardımcımız olsun tabiki dik duran gururlu 4 c mahkumlarının…………