Büro emekçilerinden 4/C tepkisi

BÜRO Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şubesi, 657 Sayılı Yasa’nın 4’üncü maddesinin C fıkrası (4/C) ile kamu kurumlarında geçici işlerde uygulanan istihdam biçimine tepki gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Antalya Bölge Müdürlüğü önünde toplanan BES üyeleri, 2003 yılından itibaren özelleştirilen kurumlardan tasfiye edilen işçilerin Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarda 4/C’li olarak istihdam edilmesine tepki gösterdi.

Kamuda yaklaşık 50 bin kişinin 4/C’li olarak çalıştığını belirten BES Antalya Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Güven Türkay, “En son çıkarılan torba yasada ‘4/C’lilere müjde’ diye sunulan düzenlemenin halen çalışan 4/C’liler açısından bir anlam ifade etmemesine rağmen ‘4/C’lilere İş Güvencesi Geliyor’ yaygarası koparılması ise tam bir aymazlıktır. Her yıl olduğu gibi Aralık ayının sonları, 11 ay 28 gün sözleşme süresi olan 4/C’ler açısından yine kaygı ve endişe dolu günler olarak yaşanmıştır” dedi.

BİZLER DEVLETİN ASLİ EMEKÇİLERİYİZ

Kendisinin 9 yıldır TÜİK’de geçici olarak çalıştığına dikkati çeken Güven Türkay konuşmasını şöyle sürdürdü: “TÜİK çalışanı 4/C’liler 5 Ocak 2015 tarihi itibarı ile sözleşmelerini imzalayarak bugün işbaşı yapmıştır. Bizler devletin asli ve sürekli çalışanı olan emekçileriz. Hükümetin ve idarenin iddia ettiği gibi geçici değiliz. Yıllarca çalışıp geçici olmak hangi akla ve mantığa uymaktır.” (Ayyıldız Toros)

You may also like...