Böylesi bir tabloya, seyirci mi kalınıyor?

Bursa Hakimiyet gazetesinden Serkan İNCEOĞLU’nun 6 Aralık 2011 tarihli “Böylesi bir tabloya, seyirci mi kalınıyor?” başlıklı yazısı.

Hükümet, devlette çalışanlar için eşit işe, eşit ücret uygulaması duyurdu, ancak eşit işe, eşit statü var mı?

Yok!

Çok farklı statülerde direkt ve dolaylı olarak çalıştırılanlar bulunuyor, adalet ve güvence sorunu devam ediyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da, Memur-Sen İl Temsilciliği’nin yeni yönetim merkezinin açılışında konuştu.

Hükümet politikalarına yakınsak görüntüsüyle dikkati çeken en büyük memur konfederasyonu, övgülere mazhar oldu.

Kamu-Sen’in açıklamasını anımsadık.

Türkiye’de, birden fazla sendikaya üyelik tanınsa da… Çifte sendika aidatı ödemek istemeyen memurlar, diğer yetkili sendikaya geçiyor ve ilk üyeliği bırakıyor.

Arınç, devlet çalışanlarına toplu sözleşme müjdeleyip, Memur-Sen’i işaret etse de…

Bir yandan, mağduriyet yaratan statü çokluğu ve çelişkileri, diğer yardan, ücret pazarlığında koz olabilen grev hakkı da yok.

Son anayasa referandumuyla sosyal denge sözleşmesi yürürlüğe girdi, ancak uyum yasası çıkarılmadı. Bu uygulama bile, mağduriyet zemini yarattı.

Örneğin Büyükşehir Belediyesi’nde, olası bir dava ve aleyhte sonuç çıkması durumunda, ödenmiş sosyal denge paralarının geri alınabileceğine hükmeden taahhütname imzalatılmıştı.

Devlet çalışanları için eşit işe, eşit ücret uygulamasından söz edilse de, hem tam uyum hem de iş huzuru ve barışı tam olmayacak.

Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, statü farklılıklarına karşı olduklarını söylüyor. Bu doğrultuda da, 107 bin dolayındaki 4C’linin, A statüsünde memuriyete alınabilmesini istiyor.

Bu eleştirel yaklaşım ve çözüm vurgusu, önemli gözükse de… Dar çerçeveli düşünce olup, adalet ve huzuru tam sağlamaz.

Kamusal çelişki ve emek mağduriyeti gerçeği karşısında, Memur-Sen’den hem konfederasyon hem de sendikalarıyla konumunun gereği tam bekleniyor.

Belediyeler, soruna yegâne örnektir.

Aynı iş, statü çok!

Memur.

İşçi.

Sözleşmeli.

Taşeron.

Şayet…

Eşit işe, eşit ücretten söz edilecek ise, eşit işe, eşit statü uygulaması da tamamlayıcı olmalı. Nihai çözüm, böyle sağlanabilir.

Büyükşehir Belediyesi…

Memurlarla aynı yerde ve aynı görevlerde çalıştırılan ve işçi kadrosunda yer alanların yanı sıra… İstihdam şirketi durumunda olan BİNTED üzerinden çalıştırılanlar var.

Memurlara sendika var, işçi veya özel şirket yoluyla memuriyet yapanlar ise orada ve bir mağduriyet trajedisi yaşanıyor.

Belediyelerde, işçi kadrosuyla memurluk yaptırılanlar, işçilerin toplu iş sözleşmelerinden yararlandırılmıyorlar veya kısmen… Memur sendikaların da alınmıyorlar. Şirketlerdeki sendikal zorluk malum…

Sorunun büyüğü, belediyelerde!

Özellikle…

Memuriyet yaptırılan ve sendikal haklardan yoksun olan işçi kadrosundaki personel, devlet memuru yapılmalı. Sosyal yaraya da dönüşen kamusal emek çelişkisine, bu nihai çözüm olmalı.

Fotoğraf ortada!

Demek ki…

Tozpembelik yok!

Hükümetten icraatın gereği, sendikadan da hem konumun hem de yetkilerinin gereği bekleniyor.

You may also like...