BASK’tan başbakana mektup

BASK Başkanı Resul Akay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “4/C’lilerin de kadrolu yapılması” talebini içeren bir mektup gönderdi.

Mektubunda 4/C’lilerin kapsam dışında bırakılmasının burukluğa neden olduğuna dikkat çeken Akay, önemli bir bölümünün mesleki formasyona sahip olan 4/C’lilerin daha iyi sosyal şartlar ve yüksek ücretlerle çalışma imkanından mahrum bırakıldığını vurguladı.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Başkanı Resul Akay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “4/C’lilerin de kadrolu yapılması” talebini içeren bir mektup gönderdi. Mektubunda 4/C’lilerin kapsam dışında bırakılmasının burukluğa neden olduğuna dikkat çeken Akay, önemli bir bölümünün mesleki formasyona sahip olan 4/C’lilerin daha iyi sosyal şartlar ve yüksek ücretlerle çalışma imkanından mahrum bırakıldığını vurguladı.

4/C’lilerin de kadroya alınması talebini içeren, BASK Genel Başkanı Resul Akay ve Genel Sekreter Mehmet Bayraktar imzalı mektup bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderildi. Mektubunda, Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin B Bendine göre istihdam edilen sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasının 4/B kapsamında çalışan personel arasında ve Konfederasyon tarafından memnuniyetle karşılandığını dile getiren Akay, “Bununla birlikte 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49’uncu Maddesi’nin 5’inci bendine göre istihdam edilen ve özlük hakları bu maddeye göre ödenen sözleşmeli personel ile 657 sayılı DMK’nun 4’üncü Maddesinin C bendine göre istihdam edilen sözleşmeli personelin kapsam dışında bırakılması da burukluğa vesile olmuştur” ifadelerini kullandı.

-“4/C’LİLERİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜ MESLEKİ FORMASYONA SAHİP”-

657 sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin C bendine göre istihdam edilen personelin önemli bir bölümünün mesleki formasyona sahip olduğuna dikkat çeken Akay, anılan personelin daha iyi sosyal imkanlarla ve yüksek ücretlerle çalışırken bu imkanlardan mahrum bırakılarak istihdam edildiğini vurguladı. “Allah, insanı gördüğünden geri bırakmasın” atasözündeki mesajın sosyal derinliği düşünüldüğünde, bu yaklaşımın 4/C’lilerin yaşadığı dramı tüm çıplaklığı ile gözler önüne sürdüğünü dile getirdi.

-“SAYILARI DAHA AZ OLAN 4/C’LİLERİN DE MAĞDURİYETLERİ GİDERİLMELİ”-

Mektubunda, Türkiye’deki ekonomik dönüşümün faturasının kendilerine kesildiğini düşünen ve bu faturayı ödemekte oldukça zorlanan 4-C personelinin 4-A statüsüne geçirilmesi ile mali, sosyal ve özlük haklarında belirgin bir iyileşme olacağının açık olduğunu kaydeden Akay, böylece “gördüğü günleri aramayacak” konuma getirilen 4-C personelinin de hayalleri gerçekleşmiş, mutlu bireyler safına geçeceğini kaydetti.

4/B statüsünde istihdam edilen personellerin hayallerini süsleyen bu icraatın, yıllardır derdini dile getirmeye çalışan 4/C statüsünde istihdam edilen sözleşmeli personele de yansıtılması adalet ve hakkaniyet prensiplerine denk düşen bir yaklaşım olacağını belirten Akay, mektubunda “4-B personelinin beklentilerini karşılayan hükümetin, sayıları daha az olan 4-C personelinin de mağduriyetini gidereceğine olan beklentimizi muhafaza ediyoruz” ifadelerini kullandı. (ANKA)

You may also like...