Başbakan 2 milyon memur için talimatı verdi

Kamuya farklı adlar altında yapılan memur alımları devletteki personel yapısını parçaladı. Kamudaki memurlar, farklı kanunlar çerçevesinde sözleşmeli personel, geçici işçi, kapsam dışı personel gibi adlar altında çalışıyor.

Aynı işi yapan ancak aynı maaş ve sosyal haklara sahip olmayan personel rejiminin baştan aşağı değişmesi için düğmeye basıldı.

Bakanlar bile şaşırdı

1965 yılından bu yana yürürlükte olan 657 sayılı kanunun değiştirilmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Bakanlar Kurulu’na yaptığı sunuma ulaşıldı. Başbakan Erdoğan’ın daha detaylı çalışılmasını istediği dosyaya göre kamudaki çalışma statüleri birbirinden çok farklı.

Bakanlar Kurulu’nda kabine üyelerini bile şaşırtan rapora göre, devlet kurumlarından 2 milyon 165 bin 554 memur görev yapıyor. Bu memurların hepsi 657 sayılı kanuna tabi çalışıyor. Yine devlet kapısında 657’ye tabi ancak sözleşmeli 4B statüsünde gözüken 48 bin 230 personel bulunuyor. Diğer sözleşmeli başlığı altındaki kamu çalışanı rakamı ise 109 bin 65 kişi.

Sürekli işçi de var

Devlet kapısından geçimini sağlayan kamu işçi sayısı da ve çeşitliliği de azımsanamayacak kadar fazla. Devletten 296 bin 476 kamu işçisi maaş alırken, bunların 131 bin 424’ü belediyelerde görev yapıyor. 62 bin 462 kamu işçisi ise Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) çatısı altında gözüküyor. Devlet 30 bin 896 işçiyi ise geçici işçi statüsünde çalıştırıyor. Bunlar 11 ay üzerinden devlette görev yapıyor. Geçici işçinin yanı sıra başka bir çalışma modeli ise geçici personel. Sosyal hakları kısıtlı olan geçici personelin sayısı ise 21 bin 569. Kamu kurumlarında memur çatısı altında yer alan başka bir kadro ise kapsam dışı personel. Tamamı KİT’lerde gözüken bu çalışanların sayısı 1.906.

Başbakan’dan talimat

Aynı kanun çatısı altında farklı alım mevzuatları sebebiyle oluşan bu parçalı yapının tek statüye indirilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yürütülen çalışmaya Başbakan Tayyip Erdoğan, eklemeler yapılması istedi. SSK ve Bağ-Kur mensubu olarak çalışanlarda da benzer karmaşıklığın bulunduğu belirtilerek personel rejiminde derli toplu bir düzen getirilmesi talimatı verdi. Bakan Çelik, önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantılarında dosyanın tamamlanmış halini yeniden sunacak. (Bugün)

You may also like...

 • bizkimiz

  Talimatı yerine getiriniz lütfen.Ya bu konuları gündeme getirmeyin yada düzeltiniz.

 • MAĞDUR

  boş sözler bunlar 2002 den bu yana hep böyledir. gündem oyalmaca..seçim yaklaştığını gösterir başa bişey değildir.. mustafa sarıgül parti kurduğunda % 50 liler %30 lara doğru düştüğünde işte bu haberdekiler gerçekleşir. 4/ c liler o zaman hakkını alır..

 • fatih

  bu çalışmalar 12 eylül referandumunda yapıldıgı gibi bazı şeyleri kamufle edilmek için yapılacak bir çalışma galiba hepsini bir araya getirecekler bop projesi olan özerk kürdisdanın anayasa oturtmak için yapılan çalışma gibi sanki ama ozaman oyuna geldik ama bu sefer hayır hayırda hayır olacak çünki bu akp türk halkının beyniyle oynuyor 4-c de çalışmaya devam edecegim ama 10 bin tl maaşda verse bu anayasa referandumunda önümüze getirilirse hayır, hayır, hayırrrrrrrrrrrrrrrrrr

 • TEKEL MAĞDURU

  Eminim 2 miyon değil 22 milyon için düzelme yapılrsa dahi !!! Tekel Mağdurları 4/c,de Çalışmaya Mahkum ve Mecbur bıraktığınız bizleri kapsam dışında bırakırsınız. Bizlere verilen Tazmanatlarımız 2 yıl içerisinde bitti, 4/c Statusunde çalışmaya başladığımız kurumda tüm işlere müsait ve işe yeni girmiş muamelisi reve görülüyor, 15-20 Emeğimizin 1 bir günü dahi şu an çalıştığımız hizmetimize yansıtılmıyor. Aynı yıl işe birlikte girdiğimiz arkadaşlar şuanda 2000 ile 3000 Tl arası aylık alyor bizler ise 960 TL ile çalışıyoruz ve bizlere 20 yıllık çalışma karşılığı verilen tazmanatın toplamı kadar İşçi yada Memur statüsünde çalışan arkadaşlarımız 1,5 yıl içerisindeki aylıklarını toplamı bizlere verilen tazminat tuturı kadardır. İşte sizin Adaletiniz, Hak Hukuk Anlayışınız. Sizleri ALLAH’a Havale ediyoruz çünki başka türlü gücümüz sizin siyatinize yetmez. bakalım daha bizleri nekadar perişan edeceksiniz.