“Bakan bizi yalancı duruma düşürdü”

Hürriyet gazetesi Ekonomi yazarı Aysel ALP’ın 17 Ocak 2014 tarihli “Bakan bizi yalancı duruma düşürdü” başlıklı yazısı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, 4-C’lilerin kadroya alınmasıyla ilgili herhangi bir çalışma olmadığını açıklaması memurları kızdırdı.

Memur-Sen Mevzuat ve Toplu Sözleşme Genel Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, “Bu çalışmayı Çalışma Bakanı’nın bilgisi dahilinde Devlet Personel Başkan Yardımcısı başkanlığında, Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK katılımıyla biz yaptık. Bakan nasıl oluyor da böyle bir çalışma yok, diyor. Bizi yalancı durumuna düşürüyor” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, 4C’lilerin mali imkanlarını ciddi bir şekilde iyileştirdiklerini maaş başta olmak üzere özlük haklarında çok önemli değişiklikler yaptıklarını belirterek, “Şu an itibariyle, benim bilgim dahilinde hiç bir yerde bunların kadroya alınmasına ilişkin herhangi bir çalışma yoktur” açıklaması yapmıştı.

Bakan’ın bu açıklaması üzerine Tonbul, Kamu Personel Danışma Kurulu’nda 23 bin 4-C’linin kadroya alınması konusunun konuşulduğunu, konunun Ekonomik ve Sosyal Konsey’de de gündeme geldiğini ardından da teknik bir çalışma yapılması kararı alındığını söyledi. Tonbul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in bilgisi dahilinde Devlet Personel Başkan Yardımcısı başkanlığında, üç memur konfederasyonu Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK ile bürokratların katılımıyla teknik bir toplantı da yapıldığını bildirdi.

BAKAN BİZİ ‘YALANCI’ DURUMUNA DÜŞÜRÜYOR

Bakan Şimşek’in dün bu konuda hiçbir toplantı yapılmadığı açıklamasının doğru olmadığını vurgulayan Tonbul, “Bu Çalışma Bakanı’nın alanına giren bir konu. Maliye Bakanı sanki her şey onlara bağlıymış gibi davranıyor. Bu açıklamasıyla bizim kamuoyu önünde itibarımızı zedeliyor, bizi yalancı durumuna düşürüyor. Toplantıyı Bakan Çelik’in bilgisi dahilinde biz yaptık. Çalışma Bakanlar Kurulu gündemine gidecek. Hükümet de kabul ederse, yasa tasarısını Meclis’e gönderecek” dedi.

Tonbul, “4-C’lilerin kadroya alınıp alınmaması Maliye Bakanı’nın tek başına karar vereceği bir konu değil; kararı Bakanlar Kurulu verecek. Bakan Şimşek, bu soru üzerine ‘çalışma yok’ demek yerine; Çalışma Bakanı’nın görev alanında, henüz bize yansımış bir konu değil, dese daha doğru olurdu” diye konuştu.

23 BİN 4-C’LİNİN MALİYETİ NE OLUR?

Tonbul, 4-C’li personelin devlete ortalama maliyetinin 1500 lira civarında olduğunu; kadroya alınmaları halinde bu rakamın en fazla 2 bin lira yükseleceğini söyledi. Tonbul, yaklaşık 23 bin 4-C’linin içinde mimar, mühendis, tekniker, avukat, yüksek okul mezunu personel bulunduğunu vurgularken, “Kadroya alınsalar bile maliyet öyle çok da yüksek olmaz” dedi.

You may also like...