AYEDAŞ, işçileri 4/C’ye göndermek istemiyor

01 Ağustos 2013 tarihinde Sabancı Holding ve Alman E.ON’un ortaklığındaki Enerjisa tarafından devralınan İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ)’de, 4/C’ye geçmek için dilekçe veren personelin durumunun konuşulduğu geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi.

Kaynarca’da bulunan Divan İstanbul Asia’da gerçekleştirilen toplantıya; “AYEDAŞ Genel Müdürü Kıvanç Zaimler, AYEDAŞ Dağıtım Operasyonları Direktörü Murat Pınar, AYEDAŞ İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Teoman Özağ, AYEDAŞ İnsan Kaynakları Müdürü Eda Akad ve AYEDAŞ’ta görev yapan Direktör, Müdür, Müdür Yardımcıları ve Şefler” katıldılar.

Toplantıda konuşan AYEDAŞ Genel Müdürü Kıvanç Zaimler: “Enerjisa değerlerine sahip olan ve işini severek yapmak, çalışmak isteyen herkesle devam etmek istiyoruz” dedi.

Zaimler, “Ayedaş da çok iyi bir ekip var. Geçmişte çok iyi işler yapılmış. Herkesin kafasında önemli soru işaretlerinin olduğunu biliyorum. Bizler ne olacağız, nasıl çalışacağız gibi. Şimdi 4/C konusu var. İnanınki 4/C bir isim, bir slogan gibi olmuş. Hatta bazı arkadaşlar 4/G filan diyorlar. Teknik olarak da eksik bilgilendirmeler var.

“Çalışma Sistemlerinde Bazı Değişikler Olacaktır”

Bizler için en önemli konu işin sürekliliği, işin devamlılığı. Dolayısıyla Enerjisa değerlerine sahip olan ve işini severek yapmak, çalışmak isteyen herkesle devam etmek istiyoruz. Enerjisa’nın değerlerini daha önce de anlaşmıştık. Çalışma sistemlerinde tabi ki bazı değişikler olacaktır. Ben şuna benzetiyorum Nokia telefon kullanıyoruz, arada Blackberry kullanmadan iPhone’a geçeceğiz. Ekranı çektiştireceğiz, bir şeyler yapacağız. İşte, hayatınıza yeni bir kavram girdi. Ona nasıl uyum göstereceğiz? Bir takım yenilikler gelecek ama önemli olan bu yeniliklere açık olmak. Yenilikleri kabullenmeye hazır olmak ve aynı azim ve istekle çalışmaya devam etmektir.

“Hepimiz Aynı Takımın Formasını Giyiyoruz”

Enerjisa değerleri, gerçekten hissedarlarından aldığı destekle hem Sabancı Holding, hem de dünyanın en büyük enerji şirketlerinden birisi olan E.ON’dan aldığı destekle çok önemli değerlere ulaşmıştır. Bu değerlere kimsenin uyum sağlamada problem yaşayacağını düşünmüyorum. Hepimiz aynı takımın formasını giyiyoruz. Türkiye’nin en büyük enerji ailesinin içerisindeyiz. Ben de uzun yıllardır özel sektörde çalışıyorum. İşini iyi yapan, performans gösteren kişilerin hiçbir zaman iş kaygısı olamaz.”

Belki bazı olaylar düşündüğünüzden yavaş gidebilir. Bence de yavaş. Bende uzun yıllar kurumsal şirketlerde çalıştım. Hatta Sabancı Holding için böyle devlet gibidir.Bazı kararlar yavaş alınır ama bunun yavaş alınmasının sebebi sağlıklı alınmasıdır. Enerjisa içerisinde dağıtımda bugüne kadar 4-4.5 sene Başkent’te yapılan iyi şeyler, elektrik kesintileri, müşteri memnuniyeti, istatistiklerin v.s nin dışında şeyler. Bugün mevzuatta “0” uygunsuzlukla faaliyet gösteriyor. Bugün yasal ayrıştırmada örnek şirket olarak gösteriliyor. Çünkü; hazırlıkları 1.5 yıl önceden başlamış. Uzun sürüyor. Hala bunu yeniliyoruz. Ne oluyor? Mevzuat değişiyor, kaçak-tahakkuk, aydınlatma v.s perakende’den dağıtım’a geliyor yeniden yapılanıyoruz. 3 bölge için scadamızı ne yapalım, tek bir yerde mi düşünelim, yedeklememi yapalım filan gibi kararları veriyoruz. Dolayısıyla, hepinizin nasıl çalışacağı buna göre belli olacak. Lisans yönetmeliği çıkmadı. Pek çok konularımızda netlik yok. Bunlar iş hayatımızı çok fazla etkiliyecek. Ama şunu söyleyeyim; büyük bir farkındalık ve pozitif düşünceyle bu doğrultuda çalışıyoruz. Süreç bazında yapılanma tamamlandığında herşey çok net olacak. Burda biraz daha sistemin kendi içerisinde tanışması, algıların biraz değişmesi için zamana ihtiyacımız var.

Hepimiz 19 milyon nüfusla, 9.5 milyon abonemizle güzel bir servis verebileceğimiz bir çalışma olsun diyorum. Herkese sağlıklar, esenlikler diliyorum. Sevgiyle kalın” diye konuştu.

AYEDAŞ Genel Müdürü Kıvanç Zaimler’in konuşmasının ardından söz alan AYEDAŞ İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Teoman Özağ ise, “Ayedaş’ta 4/C’ye yoğun talep var. Bu kadar büyük bir sayıyı 4/C’ye gönderemeyiz. 4/C’ye personel göndermek her şekilde bizim aleyhimize. 4/C’ye gideceklerin kararını siz departman yöneticileri vereceksiniz.” dedi.

Özağ, “Ayedaş’ta 4/C’ye yoğun talep var. Biz bu talebin hepsinin karşılaması durumunda operasyonu devam ettirebileceğimize inanmıyoruz. Siz inanıyorsanız sorun yok. 4/C işten çıkarmadır. İşçi kendi talep etti diye 4/C’ye geçemez.

Çalışmakta zorluk çekiyor, bu kurumda başarılı olacağına inanmıyorsa, çeşitli sorunları varsa bu kişileri bize sizler önereceksiniz. Sizler yöneticiler olarak, hangi personelleri 4/C’ye göndermek istediğinizi, hangi personellerle çalışmak istediğinizi belirteceksiniz. Bu kişileri biz tespit etmeyeceğiz. Çünkü biz bilmiyoruz. Yani, günahı vebali sizlerin boynuna.

Bu Kadar Büyük Bir Sayıyı 4/C’ye Gönderemeyiz

Bizim insan kaynakları müdürlüğümüzde bazı personellerin disiplin kayıtları var. Bu personellerin geçmişte bulaşmış oldukları bazı olaylar var. O isimleri de biz sizlere önereceğiz. Diyeceğiz ki, bakın bu personelin dosyasında böyle bir kaydı var. Siz bu kayıta rağmen bu personelle çalışmak ister misiniz? Bizler sizlerin istekleri doğrultusunda hareket edeceğiz. Kiminle çalışacağınızın kararını sizler vereceksiniz. Göndermek istediğiniz isimler de sorun yok. Tutmak istediğiniz arkadaşlarla gerekirse birebir görüşeceğiz. Çok sayıda müracaat var. Bu kadar büyük bir sayıyı 4/C’ye gönderemeyiz. Göndersek iş durur.

İşveren Onay Vermeden Kimse 4/C’ye Geçemez

Danıştay 4/C’lilerin ek iş yapmalarına olanak veren bir karar verdi. Devlet hem diyor ki çalışanların yüzde 95’ini tutacaksın, hem de diyor ki, ben 4/C’yi cazip hale getireceğim. Biz işimizi yürütme bakımından çok müşkül durumda kalıyoruz. 4/C’ye gideceğim diyen arkadaşlar 2 tane avukatı arayor, sonra bizi arayıp eğer noterden ihtarname çekersiniz 2 ay içerisinde sizi 4/C’ye göndermek zorundalar diyorlar. Hayır, hiç öyle bir şey yok. Biz işveren olarak kişinin iş akdini fesih edersek 4/C’ye geçebilir. Bu tür duyumlar doğruyu yansıtmıyor. Çalışanlarımızın bu tarz dedikodulara kulak asmamalarını rica ediyorum.

Yönetim Kurulu Kararı Gerekir

Ayrıca 4/C gönderebilmek için Yönetim Kurulu Kararının alınması lazım. Çünkü toplu işten çıkarma yapıyoruz. Biliyorsunuz 30 kişiyi aşan işten çıkarmaları Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirim yükümlülüğümüz var. 4 C demek, işten atmak demek. Hem kıdem tazminatını hem de ihbar tazminatını ödemek zorundayız. Hem 4/C’ye geçiyor, hem de ihbarını ödüyoruz. Bunlar problem değil ama yapılan uygulama toplu işten çıkarmaya giriyor.

4/C’ye Göndermek Hiç Cazip Değil

4/C’nin şirketimize hiçbir katma değeri yok. Bu işten çıkarmalar nedeniyle ödenecek kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, izin parası, v.s gibi ödemeleri EPDK bize geri ödemiyor. O para şirketimizin kasasından çıkıyor. Yani işveren için çalışanları 4/C’ye göndermek hiç cazip değil. Ayrıca giden personelin yerine yetişmiş eleman bulmak, onları yetiştirmekte ayrı bir maliyet getiriyor. 4/C’ye geçmek isteyenler iş akitlerinin fesih edilmesinin ardından, 30 gün içerisinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığına başvurmaları gerekiyor. İş akitlerini fesih edilen bu kişilerin bu 4/C’ye geçecekleri süre boyunca işlerini aksatmamaları gerekiyor.

Son Tarih 31 Ocak 2013

İşverenin çalışanları 4/C’ye göndermek için devir tarihinden itibaren 6 aylık bir süresi var. Bizde bu süre 31 Ocak 2013 tarihinde doluyor. 31 Ocak 2013 tarihine kadar göndermek istediklerimizi göndereceğiz, tutmak istediklerimizi tutacağız.

Bundan sonraki süreçte 4/C’ye geçmek isteyenler ile ilgili olarak öncelikle siz amirlerinin görüşlerini olacağız. İş sürekliliğini sağlamak için bir planlama yapacağız. Daha sonra 4/C’ye gönderilmek üzere iş akitleri feshedilecek personellerin isimleri Yönetim Kuruluna sunulacak.

EPDK Ceza Uyguluyor

Enerjisa olarak devir tarihinde aldığımız toplam personel sayısının yüzde 95’ini muhafaza etmek zorundayız. Bu sayının altında düştüğümüzde EPDK’nın uyguladığı inanılmaz cezalar var. Yani hem 4/C’ye personel göndereceğiz, hem de yüzde 95’in altına düşmeyeceğiz. Yani 4/C’ye personel göndermek her şekilde bizim aleyhimize.”diye konuştu.

You may also like...