Akedaş’ın Özelleştirilmesi

İlhan Metin, Elektronik Mühendisleri ve Diğer Personelin Durumunun, Tedaş Özelleştirmelerinde, Diğer Kurumlardan Farklı Olarak Şirketin İnisiyatifine Bırakıldığına Dikkati Çekti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şubesi Başkanı İlhan Metin, AKEDAŞ’ta çalışan elektrik, elektronik mühendisleri ve diğer personelin durumunun, TEDAŞ özelleştirmelerinde, diğer kurumlardan farklı olarak şirketin inisiyatifine bırakıldığına dikkati çekerek, çalışanların mağdur olduklarını savundu.

İlhan Metin, yaptığı yazılı açıklamada, enerji dağıtım kuruluşlarının özel sektöre devrinin sürdüğünü belirterek, enerji sektörünün dağıtım şebekelerinin özelleştirilmesiyle kaosa sürüklendiğini öne sürdü.

Metin, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Antalya, Burdur, Isparta illerini kapsayan Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’nin özelleştirme ilanıyla satışa çıkarıldığını, dosya alan 19 firmadan 12’sinin teklif verdiğini, 1 milyar 165 milyon dolar ile en yüksek teklifin de Park Holding AŞ tarafından verildiğini bildirdi.

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulunun kurulmasıyla, elektrik sektörünün özelleştirilme süreci başladığını ve kamusal yatırımların kısıldığını kaydeden Metin, bu süreçte taşeronlaştırmaya hız verildiğini, sayaç okuma, açma, kesme, arıza, bakım, işletme gibi hizmetlerin de taşeronlar eliyle gerçekleştirildiğini ifade etti.

Metin, enerji merkezinin bir otorite tarafından yönetilmesi gerektiğini, parçalı hale gelmesinin sağlıklı bir yöntem olmayacağını öne sürdü. Rekabet sonucu elektrik fiyatlarının ucuzlayacağın ve istihdamın artacağının söylendiğini, ancak bunların hiçbirinin gerçekleşmediğini belirten Metin, her dağıtım bölgesinde tek şebeke olması nedeniyle rekabetten söz etmenin de mümkün olamayacağını bildirdi.

Özelleştirme sözleşmesi sürecinde, çalışanların özlük haklarının korunmasını da önemsediklerini kaydeden Metin, “AKEDAŞ’ın değişik birimlerinde çalışan başta mühendis meslektaşlarımız ve diğer çalışan personelin durumu, TEDAŞ özelleştirmelerinde diğer kurumlardan farklı olarak şirketin inisiyatifine bırakılmaktadır” dedi. (AA)

You may also like...