Akar, eşitlik için yasa teklifi verdi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yurt genelinde yaklaşık 50 bin sözleşmeli kamu personelini ilgilendiren ‘4/C’ kapsamında çalışanların ‘4/A’ kadrosuna alınması amacıyla, yasa teklifi verdi.

Akar, 657 Sayılı Kanun’un 4’üncü Maddesi’nin ( C ) Fıkrası kapsamında çalışanların, aynı sayısı kanunun 4’üncü maddesinin ( A ) fıkrası kapsamında kadrolu personel olarak Atanması amacıyla hazırlanan kanun teklifini, gerekçesi ile birlikte Meclis Başkanlığı’na sundu. Gerekçede, 4/C’lilerin de kadroya alınacağı sözü verilmesine rağmen sözleşmeli 4/C personelin kapsam dışı bırakıldığına ve kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğine ve eşitlik ilkesinin yok sayıldığına dikkat çekti.

EŞİTLİK İÇİN YASA TEKLİFİ

Akar, “4 ( C ) olarak karşımıza çıkan ve kamu personelinin en çok mağduriyetini yaşayan kesimin istihdamını düzenleyen biçim, var olan memur statüsüne göre iş güvencesinin, mali ve sosyal hakların yok sayıldığı bir biçimdir. Özelleşme öncesi kamu kurumlarında uzun süredir çalışan, ya da KPSS’den almış olduğu puan ve hatta sınavla ilgili kuruma yerleştirilen bu personelin 4 (C) atamasından sonra özlük hakları bulunmayıp, çalışma koşulları her yıl Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Bu nedenlerle ve ‘Eşit İşe Eşit Maaş’ ilkesi gereği de hiçbir hakları olmayan 4 (C)’li kamu çalışanlarının memur kadrosuna geçirilerek, güvenceli çalışma koşullarına sahip olmaları sağlanmalıdır” dedi. (Marmara Gazetesi)

You may also like...