6 Milyon işçi atılma korkusuyla çalışıyor

Türkiye’de yaklaşık 6 milyon kişi taşeron olarak çalışıyor, çalışanların yeni çıkan torba yasayla durumlarının nasıl olacağı merak ediliyor.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri de taşeronlaşma. Büyük hak kayıplarına neden olan taşeronluk sistemi gitgide daha da yaygınlaşıyor. Güvencesiz ve esnek çalışma saatleriyle çok düşük ücretlerle çalışan taşeron işçileri haklarını elde etmek için harekete geçmiş durumda. Meclis de kabul edilen Torba Yasa’nın taşeronlaşmayı yaygınlaştıracağı da belirtiliyor.

Taşeronlaşma çalışanların en önemli sorunlarından biri. Büyük hak kayıplarına neden olan taşeronluk sistemi gitgide daha da yaygınlaşıyor. Güvencesiz ve esnek çalışma saatleriyle çok düşük ücretlerle çalışan taşeron işçilerinin durumu Torba Yasa ile daha da kötüleşecek. Taşeronlaşmayı teşvik edeceği iddia edilen Torba Yasa’ya karşı işçiler şimdiden harekete geçmiş durumda.

6 MİLYON TAŞERON İŞÇİ VAR

Hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde taşeron işçilik yönteminin uygulandığı ve çeşitli iş kollarında toplam 6 milyon işçinin taşeron olarak çalıştığı biliniyor.

Türkiye’de taşeron işçilik, özellikle inşaat sektörünün eliyle başlatılıp, daha sonra eğitim ve sağlık sektörlerine yayıldı. Özellikle 2003 yılında başlatIlan “Sağlıkta Dönüşüm Programı” çerçevesinde taşeron işçilik sağlık kurumlarına girerken, diğer yandan da eğitim kurumlarında taşeron çalışma yöntemi hayata geçirildi.

KOVULMA ENDİŞESİ

Taşeron işçilerin çok fazla sorunu var. Ankara Kamu Şirket Personelleri Derneği Şube Başkanı Saime Dilmaç gazetemize bu sorunları anlattı .Dilmaç: “21 yıldır taşeron işçisiyim. Bu sistemde hiçbir şekilde biz taşeron işçisi olarak işçi yerine koyulmadık. Para üzerinden kullanıldık hala da kullanılıyoruz. Firmaların bizim sırtımızdan ne kadar kazandığını hükümette biliyor. Promosyonlarımız var ama firmalar alıyor, cebine koyuyor. Ben bu sistemin neresinde insanlık olduğunu çözemiyorum. 700 TL maaş alıyorum 350 TL ev kirası ödüyorum. Kırıkkale’de çalışan arkadaşım 9 aydır maaş almıyor. Benim gibi binlerce taşeron işçisi var. Türkiye Cumhuriyeti’nin neresindeyiz ?”diyerek tepkisini dile getirdi.

TAŞERON İŞÇİLİK MODERN KÖLELİKTİR

‘Özel sektör ve devlette tamamen taşeron sistemin kalkmasını istiyoruz.’diyen TAŞ-İŞ DER Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Bilgin de: “Taşeron işçilik modern köleliktir. Bu sorunda sendikaların da suçu var. Sendikalar zamanında işçilere destek verseydi bu duruma gelmezdik. Bize sahip çıkmadılar. Taşeron sistem tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavisi de kadrolu ve güvenceli çalışmaktır. Taşeron Sistem firmaların daha da zenginleşmesine neden oluyor be bakanlık da buna izin veriyor. Bizim sırtımızdan paralar kazanıyorlar.

O kadar çok firma değiştiriyoruz ki çalıştığımız firmaların sayısını unuttuk. 200 TL den fazla maaşımız kesiliyor. Yöneticilere sorduğumuzda mevzuat uygulanıyor ve İstanbul Üniversitesi zarar ediyor gibi cevaplar alıyoruz. Öyle bir şey yok. Rektörlük ile görüştüğümüz zaman konunun çözümsüz olduğunu söylediler. Emirin yukardan geldiğini Çalışma ve Sosyal Bakanlığından geldiğini belirttiler. Kıdem tazminatı konusunda ise net bilgi vermiyorlar. İşçileri kandırıyorlar. Taşeron Sistem Avrupa’da da var.

İKİ DUDAKLARIN ARASINDA

Taşeron işçi Gönül Kocaerkek de “Taşeron sistem adalete ve anayasaya aykırı bir durumdur. İnsanları eşitsiz bir şekilde yaşamaya iten bir sistemdir. Taşeron firmayı devlet belirler. Şimdi de kıdem tazminatını da elimizden almaya çalışıyorlar. İnsanları cahil yerine koyuyorlar. Taşeron işçileri 2 yıl çalışıyor 1 yıllık maaş alıyorlar. Taşeron işçilik mevcut iktidar döneminde daha da arttı. Bakanlarımız taşeron firmaları takdir ediyor. İnsanların hayatları firma sahiplerinin iki dudağı arasına hapsediliyor.”ifadelerini kullandı.

KİLİT NOKTA: TORBA YASA

30 yıldan bu yana dünya ülkelerini saran taşeronlaşma rüzgârı, geçtiğimiz son 20 yılda Türkiye’ye de ulaştı. Şimdilerde üzerinde görüşmeler yapılan, işçi sendikalarının topluca itirazlarını dile getirdikleri Torba Yasa ile sözleşmeli işçilik, 4/B ve 4/C’li işçilik modelleri daha yasal ve yaygın bir hal alacak, böylelikle taşeronlaşma da önü alınamaz bir hale gelecek.

SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞANLAR

Taşeron işçilerin haklarını korumak ve sorunlarını duyurmak için kurulan Taşeron İşçiler Derneği (TAS-İŞ-DER) de, düzenledikleri eylemlerle seslerini duyurmaya çalışıyor. Kısa bir süre önce İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinin içinde yapılan eyleme bine yakın taşeron işçisi katıldı. “Kadrolu Çalışmak İstiyoruz”, sloganıyla yürüyen işçiler, Torba Yasa’ya tepkilerini dile getirdiler. İşçiler talepleri karşılanana kadar eylemlerinin süreceğini ifade ettiler. Özellikle Torba Yasa’nın kabulünden sonra, eylemlerin artacağı ifade ediliyor. (Milli Gazete)

You may also like...