4/C’liye zam istedi

Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen), kamudaki 4/C statüsündeki personelin maaşlarının arttırılması için Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) yazı yazdı.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, yaptığı yazılı açıklamada, devlette en düşük maaşı 4/C’li personelin aldığını belirtti.

4/C’lilerin kadrolu memurla aynı işi yapmasına rağmen düşük ücret verilmesinin adaletsizlik olduğunu vurgulayan Yazgan, şunları kaydetti: ”Kadrolu bir memur en düşük bin 500 lira alırken geçici kadroda bulunan 4/C’liler, ortalama 800 lira civarında alıyor. Üstelik 4/C’lilerin iş güvencesi, aile yardımı, sosyal yardım, eş durumundan atama, askerlik dönüşü işe başlama, yıllık izinlerin toplu kullanılması gibi hakları da bulunmuyor. Bu da yetmezmiş gibi yıl sonunda, yeni sözleşme imzalanıncaya kadar süresi belli olmayan bir dönem ücretsiz izine çıkarılıyorlar. Hatta 4/C’liler işten çıkarılma korkusuyla bu dönemde de çalışıyor. Kadrolu memurla aynı işi yapmasına, hatta daha fazla çalışmasına rağmen 4/C’lilere düşük maaş verilmesi haksızlıktır.”

Yazgan, konuya ilişkin TÜİK’e de bilgilendirici bir yazı gönderdiklerini bildirdi. (AA)

You may also like...