4/C’liye ek ödeme müjdesi

İş yerleri özelleştirilen ve sayıları 44 bini bulan 4/C’li çalışanlara müjde.

Özelleştirme nedeni ile kendi istekleri dışında iş yerleri özelleştirilen ve sayıları 44 bini bulan 4/C’li çalışanlara müjde. Ankara 6. İdare Mahkemesi, Adalet Bakanlığı personeline ödenen fazla çalışma ücretinin 4/C kapsamındaki çalışanlara ödenmemesi yönündeki Bakanlık uygulamasını iptal etti.

Bağımsız Büro Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Bağımsız Büro-Sen) Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı personeline ödenen fazla çalışma ücretinin 4/C kapsamında çalışanlara ödenmemesi üzerine Ankara 6. İdare Mahkemesinde açılan davayı kazandıklarını belirtti.

Özelleştirme nedeni ile kendi istekleri dışında iş yerleri özelleştirilen ve sayıları 44 bini bulan 4/C’li personelin atandıkları kurumlarda personele ödenen ek ödemelerden yararlanamaması üzerine Adalet Bakanlığı aleyhine açılan davada kazanılan sonuç tüm 4/C’lilere emsal teşkil edecek.

-“HERHANGİ BİR EK ÖDEME ALAMAZ” İBARESİ İPTAL EDİLDİ-

Ankara 6. İdare Mahkemesi 2010/2042 esas ve 2011/1725 sayılı kararı ile Bakanlar Kurulunun 4 Şubat 2010 gün ve 27483 sayılı kararının 5/3 maddesi gereği “Herhangi bir ek ödeme alamaz” ibaresini iptal ederek, Adalet Bakanlığında çalışan 4/C kapsamındaki personelin fazla çalışma ücretini alması gerektiğine hükmetti.

Bağımsız Büro-Sen Başkanı Kızılkaya, 4/C kapsamında çalışan personelin aile yardımını dahi alamadıklarını ifade ederek, sözleşmeli memurlar arasında en mağdur durumda bulunan özelleştirme mağduru 4/C’lilerin sendikalara üye olmaları konusunda da ilk davayı kazanan sendikanın Bağımsız Büro-Sen olduğunu söyledi. Kızılkaya, 4/C’lilerin uğradıkları haksızlıkların giderilmesi için çalışmalarına da devam edeceklerini söyledi. (ANKA)

You may also like...

 • rıfkı

  ek ödeme yanlış başlık fazla çalışma fazla mesai yapan arkadaşlar için geçerli ek ödeme filan yok

 • Mustafa

  iptal etse Bu hükümete ne yazar kim takıyo mahkeme kararlarını bi kılıf uydururlar yine çok heveslenmeyelim bence

 • siteye bağlanamıyoyrum

 • fazla çalışma ile ilgili doğru bir haberi olan varsa sonuç ne olacak gbi birileri yazsın lütfen

 • yazık

  4/c arkadaşlarım yine eşit işe eşit maaş dediler bize dokundular maaşlarımız en az 50 tl azalıcak tabi yazık müdürler az alıyorlar bizden kesip onlara verecekler versinler biz askeri ücrete mahkumuz kurumumuzu özelleştirmek bizim suçumuz sanki 4/c ye biz mahkum bırakılıyoruz.

 • yazık

  sağlıkta 4/c olarak çalışıyorum üniversite mezunuyum 4 yıldır 4/c çalışanları kabul edemediler hep ordan oraya itiliyoruz bıktım artık hayatımda şirket çalışanları bile bizden daha çok itibar görüyorlar patiden torpilli oldukları için ama biz 4/c çalışanları kadromuz olmadığı için bir konumda kalamıyoruz

 • yazık

  sağlıkta çalışanlar döner sermaye ala bilmek için dava açan varmı acaba

 • kemal keskin

  Birde 70 milyonun gözüne baka baka insanları kandırıyor.çünkü kendi çıkardığı yasaları bile tanımıyor.çünkü ABD nin isteğini türk insanın üzerinde baskı kurmaya çalışıyor