‘4/C’liye de ek ödeme yapılsın’

HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, devlet memurlarına yapılan ek ödemelerin 4/C’li çalışanlara da ödenmesini istediklerini söyledi.

Çivi, Kızılay’da yaptığı basın açıklamasında, kamuda 4/C maddesine göre çalıştırılanların birçok haktan yoksun olduğunu, bu nedenle mağdur durumda olduklarını öne sürdü.

Devlet memurlarına, fazla mesai ve döner sermayeden ek ödemeler yapıldığını, ancak 4/C’li çalışanların bu haktan yoksun durumda olduğunu ifade eden Çivi, ”Bu uygulamada insanı köle gibi çalıştıran anlayış var. Kamu kurumlarında kadrolu personelle beraber görev yapıp, onlardan daha fazla sıkıntı çeken 4/C’liler, yılın 11 ayı çalıştırılıp Aralık ayında ücretsiz izne gönderiliyorlar. Bu nedenle Aralık ayı bütün 4/C’liler için karanlık bir aydır. Ek ödemelerden yararlanamıyorlar. Sadece kadrolu çalışanların ailesi yok, 4/C’lilerin de bir ailesi var” diye konuştu.

Kamuda eşit işe eşit ücretten bahsedildiğini dile getiren Çivi, ”Peki bu 4/C’liler, eşitliğin neresinde- Bu uygulamayı yapanlara hakkımızı helal etmiyoruz. Devlet memurlarına yapılan ek ödemelerin 4/C’li çalışanlara da ödenmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından, HAKSEN üyeleri ”4/C’lilerin de ailesi var”, ”Çin değil 4/C işkencesi” gibi sloganlar attıktan sonra dağıldı. (Gerçek Gündem)

You may also like...