4/C’linin durumunu gözler önüne seren çarpıcı anket

4/C’lilerin Sosyal ve Ekonomik durumunun belirlenmesi, gelişmelere verdigi tepkilerin ölçülmesi,sonuçlarının değerlendirilerek yetkili ve ilgililere iletilmesi amacıyla 4/C Düşünce ve Eylem Platfotmunca düzenlenen Anket’e 903 kişi katılım sağlamıştır.

1-Ek iş yapıyor musunuz? Sorusuna 4/C lilerin yaklaşık %40 ı Evet cevabını vermiştir. Yani gecinebilmek için dinlenme ve Ailesiyle geçireceği zamandan fedakarlık etmek zorunda kalmaktadır.

2-Aile desteği alıyor musunuz? Sorusuna 4/C lilerin yaklaşık yarısı Evet cevabını vermiştir. Geleneksel Türk Aile yapısında var olan bu Dayanışma; Kimi zaman kira,giyim yakacak yiyecek yardımı olarak yapılırken kimi zaman da Çocukların Eğitimine katkı şeklinde Olmaktadır. 4/C liler mevcut maaslariyla geçimlerini sağlayamamaktadir.

3-Maasinizdan icra kesintisi yapılıyor mu? Sorusuna 4/C lilerin %18 ı Evet cevabını vermiştir. Çok yüksek olan bu oran Banka borçlarının ödenememesinin yani sira,Ek ödeme davalarının ileriki aşamalarda olumsuz a dönmesi sonucu oluşmuştur.

4-Toplu Sözleşmenin Uygulanmasının Gecikmesinin sebebi sizce nedir? Sorusuna 4/C lilerin yaklaşık %25 i Yetkili Sendikanin Etkisizligini,diğer %25i Hükümet Politikalarını gerekçe gösterirken %50 lik büyük bir grup Yukarıdaki gerekçelere katılmakla birlikte 4/C lilerin ilgisizligi ve Medyanın Duyarsızlığini da sebepler arasında saymaktadir.

5- Gelecek Endişesi taşıyor musunuz? Sorusuna 4/C lilerin %95 gibi büyük bir kısmı Evet Cevabını vermiştir. Toplu Sözleşmenin imzalanmasınin üzerinden 16 Ay geçmesine rağmen uygulanmamasi hayal kırıklığına uğratmış 4/C lileri umutsuzluğa suruklemistir. Sonuç itibariyle gelecek Endişelerini arttırmıştır. Bu oran bizleri sasirtmamistir. Ankette sorulan diğer sorular ve sonuçlari aşağıdadır.

Umarız ilgililerce, çıkan bu sonuçlar dikkate alınir gerekli çalışmalar hizlandirilarak Biz 4/C lilerin haklı kadro talepleri bir an önce karşılanır. (4C DÜŞÜNCE VE EYLEM PLATFORMU)

You may also like...