4/C’linin durumunu gözler önüne seren çarpıcı anket

4/C’lilerin Sosyal ve Ekonomik durumunun belirlenmesi, gelişmelere verdigi tepkilerin ölçülmesi,sonuçlarının değerlendirilerek yetkili ve ilgililere iletilmesi amacıyla 4/C Düşünce ve Eylem Platfotmunca düzenlenen Anket’e 903 kişi katılım sağlamıştır.

1-Ek iş yapıyor musunuz? Sorusuna 4/C lilerin yaklaşık %40 ı Evet cevabını vermiştir. Yani gecinebilmek için dinlenme ve Ailesiyle geçireceği zamandan fedakarlık etmek zorunda kalmaktadır.

2-Aile desteği alıyor musunuz? Sorusuna 4/C lilerin yaklaşık yarısı Evet cevabını vermiştir. Geleneksel Türk Aile yapısında var olan bu Dayanışma; Kimi zaman kira,giyim yakacak yiyecek yardımı olarak yapılırken kimi zaman da Çocukların Eğitimine katkı şeklinde Olmaktadır. 4/C liler mevcut maaslariyla geçimlerini sağlayamamaktadir.

3-Maasinizdan icra kesintisi yapılıyor mu? Sorusuna 4/C lilerin %18 ı Evet cevabını vermiştir. Çok yüksek olan bu oran Banka borçlarının ödenememesinin yani sira,Ek ödeme davalarının ileriki aşamalarda olumsuz a dönmesi sonucu oluşmuştur.

4-Toplu Sözleşmenin Uygulanmasının Gecikmesinin sebebi sizce nedir? Sorusuna 4/C lilerin yaklaşık %25 i Yetkili Sendikanin Etkisizligini,diğer %25i Hükümet Politikalarını gerekçe gösterirken %50 lik büyük bir grup Yukarıdaki gerekçelere katılmakla birlikte 4/C lilerin ilgisizligi ve Medyanın Duyarsızlığini da sebepler arasında saymaktadir.

5- Gelecek Endişesi taşıyor musunuz? Sorusuna 4/C lilerin %95 gibi büyük bir kısmı Evet Cevabını vermiştir. Toplu Sözleşmenin imzalanmasınin üzerinden 16 Ay geçmesine rağmen uygulanmamasi hayal kırıklığına uğratmış 4/C lileri umutsuzluğa suruklemistir. Sonuç itibariyle gelecek Endişelerini arttırmıştır. Bu oran bizleri sasirtmamistir. Ankette sorulan diğer sorular ve sonuçlari aşağıdadır.

Umarız ilgililerce, çıkan bu sonuçlar dikkate alınir gerekli çalışmalar hizlandirilarak Biz 4/C lilerin haklı kadro talepleri bir an önce karşılanır. (4C DÜŞÜNCE VE EYLEM PLATFORMU)

You may also like...

  • İlelebet 4/c’li

    Niye 4/c kölelik sistemi devam ediyor deyip duruyorsunuz değil mi?Asıl 4/c için mücadele eden ve 4/c meselesi benim onur meselemdir diyen Sendika başkanını ve sendikayı bu ankete dahil etmezseniz yada diğer şıkkını sıkıştırmaya çalışırsanız sonuç bu olur.Yetkili sendika denen hayır kurumu vakıf vb. ne derseniz adına derdi memur veya 4/c liler olmadığını yıllardır biliyor ve izliyoruz. Kamusen ve kesk zaten siyasi ve ideolajik bir sendika memursen gibi…EEEE ne bekliyoruz ki bunlardan?

  • htunc72

    Biz isteyince değil arkadaşlar saraydan emir gelince verecekler kadroyu bunu anlayın başbakan bakan bürokrat sendika hepsi boş