4/C’lilerin durumu başbakanla paylaşıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve beraberindekileri kabul etti.

Gündoğdu, yaklaşık bir buçuk saat süren kabulün ardından yaptığı açıklamada, toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Ak Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu’nun da katıldığını bildirdi.

Kabulde, anayasa çalışmalarıyla ilgili görüşlerini Başbakan Erdoğan’a aktardıklarını belirten Göndoğdu, Memur-Sen, Türk-İş, Hak-İş, TOBB ve Türkiye Konuşuyor Platformu’nun da aralarında bulunduğu 13 sivil toplum kuruluşunun yürüttüğü anayasa çalışmaları hakkında bilgi verdiklerini kaydetti.

Görüşmede, “Toplu sözleşme sürecinin gecikmesi, gecikmeye sebep olan tıkanma noktalarıyla ilgili aşılması gereken sıkıntılar, sosyal denge sözleşmesi, mali ve sosyal haklara ilişkin sınırlamalar, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Meclis’te, Köşk’te Genelkurmay’da ve emniyetteki sivil memurların sendikalı olabilmesi” gibi konulardaki görüşlerini aktardıklarını ifade eden Gündoğdu şöyle devem etti:

“Eğitim sistemi ve son günlerin tartışma konusu kesintili eğitimle ilgili hem hazırladığımız raporu hem de daha önceki çalışmalarımızı paylaştık. Bundan sonraki süreçte beklentilerimizi ortaya koyduk.

Öğretmen açığı, öğretmen dağılımı, kalkınmada öncelikli yörelerde çalışmanın teşvik edilmesi, 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle birçok arkadaşımızın farklı bakanlıklarda çalışan olması dolayısıyla durumu iyileştirilmişken, öğretmen ve öğretim görevlisi unvanları başta olmak üzere, o kararnamede iyileştirme yapılmayan kesimlerin toplu sözleşmeye taşınacak konularıyla ilgili taleplerimizi ilettik. Taban aylığı, emekliler, 4/C’lilerin durumuyla ilgili birçok konuyu da Başbakanımızla paylaşmış olduk.”

“En acil konunun toplu sözleşme masasının bir an önce kurulması ve toplu sözleşmeye geçilmesi” olduğunu dile getiren Gündoğdu, “Hiç değilse Nisan 15’te arkadaşlarımız 1 Ocak 2012’den geçerli olacak şekilde zamlı maaşlarını alsınlar istiyoruz. İnşallah süreci hızlandıracak bir değerlendirme oldu” diye konuştu.

Gündoğdu, zamlı maaş talebini Başbakan Erdoğan’ın nasıl değerlendirdiğine ilişkin bir soruya, “Zamlı maaşların Ocak 2012’den itibaren olmasıyla ilgili bir sıkıntı yok. Bu sürecin başlaması için Toplu Sözleşme Mevzuatı’nın çıkması gerekiyor. Şu an Plan Bütçe Komisyonunda olan bu çalışmanın çıkması gerekiyor. Bu sürecin daha hızlanacağını buradan ifade etmek mümkün” cevabını verdi. (Hürriyet)

You may also like...