4/C’lilerin akıbeti 13 Nisan’da belli olacak

Denizli ve Aydın Temsilciliklerinin düzenlediği toplantıda konuşan Tonbul, “Artık bu işe noktayı koymak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Denizli ve Aydın Temsilciliklerinin düzenlediği toplantıda konuşan Tonbul, Ülkemizin içinden geçtiği kritik süreç, her türlü ayrışmayı bir kenara bırakarak bir ve beraber olmamızı, ortak hedeflerimiz doğrultusunda kenetlenmemizi gerektiriyor” dedi.
Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk ve Gürkan Kaya ile birlikte Denizli ve Aydın İl Temsilciliklerinin düzenlediği istişare toplantılarına katıldı. Toplantıda konuşan Tonbul, kamu çalışanlarının sorunları ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarında hayatlarını kaybeden asker, polis ve vatandaşlara rahmet dileyerek başlayan Tonbul, “Ülkemiz zor günlerden geçiyor. İkilikleri bir kenara bırakmamız gerekiyor. Ülkemizin içinden geçtiği kritik süreç, her türlü ayrışmayı bir kenara bırakarak bir ve beraber olmamızı, ortak hedeflerimiz doğrultusunda kenetlenmemizi gerektiriyor. Terörün karanlık ve kanlı yüzünü artık herkesin görmesi lazım. Hep birlikte sağduyumuzu korumalı, vicdanımızın sesini dinlemeli, fitne ateşini birlikte söndürmeliyiz. Bizi birbirimize düşman etmeye çalışan teröre karşı hep birlikte tepkimizi göstermeliyiz” diye konuştu.

“BOL KAZANIMLI BİR SÖZLEŞMEYE İMZA ATTIK”

2016-2017 Toplu sözleşme süreci ile ilgili de bilgi veren Tonbul, Kamu çalışanlarının geneline ve hizmet koluna yönelik elde edilen kazanımların yüzde yüz artırıldığını söyledi. Tonbul, “3. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde aldığımız yüzdelik zamlarla kamu görevlilerinin yüzünü güldürdük. Yüzdelik zamlar dışında, kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren 43, hizmet kolumuzda da önceki kazanımlarla beraber 15 kazanım elde ettik. Bol kazanımlı bir sözleşmeye imza attık” dedi.

“TAŞERONA KADRO DOĞRU, ALINACAK POZİSYON YANLIŞ”

Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasının doğru olduğunu ancak alınacak pozisyonun yeni sorunlar doğuracağının altını çizen Tonbul, “ Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen olarak, taşeronların tamamının ayrım yapmaksızın kadroya alınacak olması bizleri son derece sevindirdi. Ancak, “özel sözleşmeli personel” gibi yeni bir statünün ortaya çıkması yeni sorunları beraberinde getirecek. Yeni statüler, çalışma hayatında yeni karmaşalara neden olacak. Hükümetin, kaş yaparken göz çıkarmasını istemiyoruz” dedi.

“4C’YE KADRO KONUSUNU NOKTALAMAK İSTİYORUZ”

Gündemdeki 4C’li personele kadro sorularını da yanıtlayan Tonbul, “ Mart ayındaki Kamu Personeli Danışma Kurulu’da (KPDK) 4C’li personel ve memur işi yapan işçilerle ilgili hükümet kanadını bir hayli sıkıştırdık. Çalışma Bakan Yardımcısının koordinesinde bir çalışma başlatılması konusunda ortak görüşe vardık. 13 Nisan’da Devlet Personel Başkanlığı’nın ev sahipliğinde bir toplantı gerçekleştirilecek, biz de burada çalışmalarla ilgili bilgi alacağız ve görüşlerimizi paylaşacağız. Artık bu işe noktayı koymak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ZULME SESSİZ KALMADIK, KALMAYACAĞIZ”

Memur-Sen’in değerler sendikacılığı yaptığını belirten Tonbul, “ Biz, nerede bir mazlum varsa dil, din, renk, ırk ayrımı gözetmeksizin merhamet elini uzatan bir teşkilatız. Dün, Arakan da Myanmar da ve Filistin de mazluma el uzattık. Bugün de Suriye’deki Bayırbucaklı Türkmen kardeşlerimize ve ülkemizin Güneydoğusunda terör mağduru kardeşlerimize el uzatıyoruz. Memur-Sen ailesi olarak, hiçbir zaman zulme sessiz kalmadık, kalmayacağız. Nerede bir mazlum varsa yanındayız, nerde bir zalim varsa karşındayız” diye konuştu.

“İŞ GÜVENCEMİZE DOKUNDURTMAYIZ”

Son günlerde 657’de değişiklik yapılacağı ve memurların iş güvencesin kaldırılacağı söylentilerine de cevap veren Tonbul, “Biz başından beri şunu söylüyoruz. İş güvencesi, Büyük Memur-Sen Ailesi’nin ve bütün kamu görevlilerinin kırmızı çizgisidir. Kamu görevlilerinin bu kırmızı çizgisinin erozyona uğratılmasına, aşılmasına, etrafından dolanılmasına asla müsaade etmeyiz. İş güvencemize dokundurtmayacağımızı, herkesin bilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. (Enerji Bir-Sen)

You may also like...

 • 4/c

  Aha bir tarih daha Mecburen Memursen bizi hiç yanıltmıyor Rabbime şükürler olsun.Hadi herşeyi geçtim de Sayın Başkan Ali Yalçın Bey ek ödeme çıktığında ek ödemeyi mahkeme kararıyla kazananlar almaya devam edecek onların ek ödeme parasına bir zeval gelmeyecek demedi mi?Hemde televizyonda kanıtlı belgeli. Abicim ne kullanıyorsunuz yada bu kafa doğustan mı? Söyleyin de bizim kafamız da sizin ki gibi güzel olsun.Oh dünya vah dünya diyelim.

 • htunc72

  Hala konuşacak yüz varsa bu adamlarda suç bizim ek ödeme gitti unutuldu kadro yalan oldu ama bu zatlar hala konuşabiliyor

 • misafir

  havaalanları yer hizmetleri sümerbank sek endüsri kurumu sümerbank seka kdz bakır işletmeleri telekom bedaş et balık kurumu ve niceleri o günün kadrolu memurları günümüzün ellerinden hakları alınmış 657/4celeri bir zamanlar ülkemizin ekonomisine çalışarak can veren özelleştirme mağdurları 2005 yılı itibarıyla değerli idarecilerimiz tarafından kadro sözü verilen ama bir türlü yerine nedense getirilimiyen vaatler bitmek bilmeyen bekleyiş ve teşaron çalışanlar ayni sahada görülen devlet memurları 657/4celere kadroları verilmesi hususunda değerli iderecilerimize ve değerli vekillerimize.emeği geçen tüm sendikalara saygılarımızla arz ederiz ne mutlu türküm diyene .. özelleştirme mahdurları..

 • misafdir

  657 sayılı Devlet memurları Kanunun 4. maddesinde istihdam biçimleri sayılmıştır. Maddenin C bendinde ise geçici personel istihdamı düzenlenmiştir. 4/C yani geçici personel bir yıldan az süreli ya da mevsimlik işleri yürütmek üzere sözleşmeyle istihdam edilen ancak işçi sayılmayan personeldir.

  2004 yılına kadar 4/C gerçekten geçici işlerde görev alanların istihdamını sağlamıştır.

 • misafir

  Ekonomi Bülteni’nde deklare edilen metne göre; taşeron işçiler, 4/B’li sözleşmeli personelin yararlandığı sosyal haklardan (aile ve yiyecek yardımları) aynen yararlanacaklarmış. Bu, orta vadede ek ödeme dahil tüm haklardan yararlanacakları anlamına gelir. Tam 12 yıldır, horlanan ve dışlanan 4/C’lilerin, mahkeme kararıyla aldığı ek ödemelerin bile idari yazılarla ellerinden geri alındığı düşünülürse bu, onlara yapılmış bir hakarettir..

 • Bence Komik

  Memursen zaten memurla hükümet arasında istetme görevi kursun diye kurdurulmuştur.Örneğin 10 yıl öncesine bakalım 10000 üyesi yoktur ,yine 10 yıl öncesi kesk ve kamusenin üye sayılarına bakalım üye sayıları düşmüştür ama çok çok fazla değil.Peki Memursen tüm dallarda yetkiyi almışsa üye sayısı da 900.000 civarına ulaşmışsa bu hükümet desteksiz olması imkansız ki Sayın Ahmet Gündoğdunun siyasi söylemleri ve memursenin her serinde çalışanların yanında gözüküp gerek kadrolu gerekse bizler gibi 4/c li herkesi kandırması sonucu da Ankara 2. bölgeden 1. sırada Akp millettvekili seçilmiştir. EEE her şeyin bir karşılığı var.Bu sebepten dolayıdır ki çok değerli Memursen üyesi kardeşlerim sizler memursene destek verdiğiniz sürece bizler hak kayıplarına ve hayal kırıklığına uğramaya devam edeceğiz.Taşerona kadro meselesi de şudur ki;şu anda taşeronda çalışan arkadaşlar işçi sendikalarına üye oluyorlar ancak o çok büyük statü olan ”Özel Sözleşmeli Personel” geçtiklerinde memur sendikalarına, pardon mecburen Memursen’e üye olacaklar.Bu da memursenin tabiri ile 720.000×15=10.800.000 tl.’cik demek oluyor.Benim fikrim :dönen dümenin aslı budur.Yoksa maaş artışı yok,bir daha sözleşme imzalamama gibi bir durum yok,tayin yok,görevde yükselme yok….. eeeee bu neyin kadrosu acaba.Neyse bu seçimde de Sayın Ali Bey vekil seçilir olur biter.Nasıl olsa her şeyi kabullenmeye alışmışız.Hayırlı akşamlar..

 • ne oldu

  ne konuşuldu nedendi cevap yokmu hiç bir yerde

 • 4/c gene 4/c

  Hadi 13 nisan 2016 da oldu abi hala bir sonuç yok. Eyy yetkililer yeni tarih ne zaman , bunlarla daha çok 13 nisan görürüz.Önceden 3-5 ay sonrasına umut verilirdi artık zamanı da çok kısa tutuyorlar yalanları hemen ortaya çıkıyor.Olmuyor böyle bence taktik değiştirin.