4/C’lilerin akıbeti 13 Nisan’da belli olacak

Denizli ve Aydın Temsilciliklerinin düzenlediği toplantıda konuşan Tonbul, “Artık bu işe noktayı koymak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Denizli ve Aydın Temsilciliklerinin düzenlediği toplantıda konuşan Tonbul, Ülkemizin içinden geçtiği kritik süreç, her türlü ayrışmayı bir kenara bırakarak bir ve beraber olmamızı, ortak hedeflerimiz doğrultusunda kenetlenmemizi gerektiriyor” dedi.
Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk ve Gürkan Kaya ile birlikte Denizli ve Aydın İl Temsilciliklerinin düzenlediği istişare toplantılarına katıldı. Toplantıda konuşan Tonbul, kamu çalışanlarının sorunları ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarında hayatlarını kaybeden asker, polis ve vatandaşlara rahmet dileyerek başlayan Tonbul, “Ülkemiz zor günlerden geçiyor. İkilikleri bir kenara bırakmamız gerekiyor. Ülkemizin içinden geçtiği kritik süreç, her türlü ayrışmayı bir kenara bırakarak bir ve beraber olmamızı, ortak hedeflerimiz doğrultusunda kenetlenmemizi gerektiriyor. Terörün karanlık ve kanlı yüzünü artık herkesin görmesi lazım. Hep birlikte sağduyumuzu korumalı, vicdanımızın sesini dinlemeli, fitne ateşini birlikte söndürmeliyiz. Bizi birbirimize düşman etmeye çalışan teröre karşı hep birlikte tepkimizi göstermeliyiz” diye konuştu.

“BOL KAZANIMLI BİR SÖZLEŞMEYE İMZA ATTIK”

2016-2017 Toplu sözleşme süreci ile ilgili de bilgi veren Tonbul, Kamu çalışanlarının geneline ve hizmet koluna yönelik elde edilen kazanımların yüzde yüz artırıldığını söyledi. Tonbul, “3. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde aldığımız yüzdelik zamlarla kamu görevlilerinin yüzünü güldürdük. Yüzdelik zamlar dışında, kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren 43, hizmet kolumuzda da önceki kazanımlarla beraber 15 kazanım elde ettik. Bol kazanımlı bir sözleşmeye imza attık” dedi.

“TAŞERONA KADRO DOĞRU, ALINACAK POZİSYON YANLIŞ”

Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasının doğru olduğunu ancak alınacak pozisyonun yeni sorunlar doğuracağının altını çizen Tonbul, “ Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen olarak, taşeronların tamamının ayrım yapmaksızın kadroya alınacak olması bizleri son derece sevindirdi. Ancak, “özel sözleşmeli personel” gibi yeni bir statünün ortaya çıkması yeni sorunları beraberinde getirecek. Yeni statüler, çalışma hayatında yeni karmaşalara neden olacak. Hükümetin, kaş yaparken göz çıkarmasını istemiyoruz” dedi.

“4C’YE KADRO KONUSUNU NOKTALAMAK İSTİYORUZ”

Gündemdeki 4C’li personele kadro sorularını da yanıtlayan Tonbul, “ Mart ayındaki Kamu Personeli Danışma Kurulu’da (KPDK) 4C’li personel ve memur işi yapan işçilerle ilgili hükümet kanadını bir hayli sıkıştırdık. Çalışma Bakan Yardımcısının koordinesinde bir çalışma başlatılması konusunda ortak görüşe vardık. 13 Nisan’da Devlet Personel Başkanlığı’nın ev sahipliğinde bir toplantı gerçekleştirilecek, biz de burada çalışmalarla ilgili bilgi alacağız ve görüşlerimizi paylaşacağız. Artık bu işe noktayı koymak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ZULME SESSİZ KALMADIK, KALMAYACAĞIZ”

Memur-Sen’in değerler sendikacılığı yaptığını belirten Tonbul, “ Biz, nerede bir mazlum varsa dil, din, renk, ırk ayrımı gözetmeksizin merhamet elini uzatan bir teşkilatız. Dün, Arakan da Myanmar da ve Filistin de mazluma el uzattık. Bugün de Suriye’deki Bayırbucaklı Türkmen kardeşlerimize ve ülkemizin Güneydoğusunda terör mağduru kardeşlerimize el uzatıyoruz. Memur-Sen ailesi olarak, hiçbir zaman zulme sessiz kalmadık, kalmayacağız. Nerede bir mazlum varsa yanındayız, nerde bir zalim varsa karşındayız” diye konuştu.

“İŞ GÜVENCEMİZE DOKUNDURTMAYIZ”

Son günlerde 657’de değişiklik yapılacağı ve memurların iş güvencesin kaldırılacağı söylentilerine de cevap veren Tonbul, “Biz başından beri şunu söylüyoruz. İş güvencesi, Büyük Memur-Sen Ailesi’nin ve bütün kamu görevlilerinin kırmızı çizgisidir. Kamu görevlilerinin bu kırmızı çizgisinin erozyona uğratılmasına, aşılmasına, etrafından dolanılmasına asla müsaade etmeyiz. İş güvencemize dokundurtmayacağımızı, herkesin bilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. (Enerji Bir-Sen)

You may also like...