4C’lilerin 4B’li sözleşmeli statüye geçirilmesi sadece kağıt üzerinde kaldı

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 4C’li personelin 4B’li sözleşmeli statüye geçirilmesi konusunun sadece kağıt üzerinde kaldığını söyleyerek, “4C’li yine mağdur edildi” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

“SADECE KÂĞIT ÜZERİNDE KALMIŞ”

Kurumlarda çalışan 4C’lilerin, çalıştıkları kurumlarda pek çok memurla aynı işi yaparken 4B’ye geçirilme taleplerini sıkça dile getirdiklerini belirten Milletvekili Köksal, “4C’li çalışanın sözleşmeli statüye geçirilmesine ilişkin karar 30 Mart 2018’de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Ancak kararda 4C’den 4B’ye geçen personel kendi içinde ayrı bir istihdam modeli olarak bırakılmış 4B’li statü içinde eritilmemiştir. Bu kararla 4C’li personelin 4B’li sözleşmeli statüye geçirilmesi konusu sadece kağıt üzerinde kalmış, karar 4C’li personel için bir yenilik getirmemiştir” dedi.

“NİÇİN VERİLEN SÖZ TUTULMADI?”

Milletvekili Köksal Bakan Sarıeroğlu’na önergesinde şu soruları yöneltti: “30 Mart 2018’de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bu kararın amacı nedir? Kamuoyuna 4C’linin normal 4B’liden farkı olmayacağını söylediğiniz halde niçin verilen söz tutulmadı? 4C’li yine mağdur edildi. 4C’linin bu mağduriyetini giderecek bir çalışma yapıyor musunuz? Kitlerde yani Kamu İktisadi Teşebbüslerinde, Alo hatlarında, Bilgi İşlem Merkezlerinde çalışan Taşeron işçiler ile Karayolları başta olmak üzere Kamuda asıl işi yapan ama yüzde 70’e takılan taşeron işçiler ve Kamu kurumlarında döner sermayeden sigorta ve maaş işlemleri olan personel ne yazık ki kadroya geçemediler. Bunun gerekçesi nedir? Yıllardır emek veren taşerona kadro haberiyle umutlanan bu emekçiler niçin kadro dışı bırakılarak mağdur edilmiştir? Bu şekilde kadro dışı kalan taşeron işçiler için bir düzenleme yapılarak onlarda kadroya kavuşabilecek midir? Bakanlığınızca böyle bir çalışma var mıdır? Varsa ne zaman gerçekleşecektir?

“KAÇ ÇOCUK ANNESİYLE BİRLİKTE CEZAEVİNDE?”

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, TBMM Başkanlığı’na verdiği bir diğer soru önergesinde ise Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e 2018 yılı Nisan ayı itibariyle Türkiye’de İlkokul, Ortaöğretim, Lise ve Üniversite öğreniminde olan kaç tane tutuklu veya hükümlü bulunduğunu sordu. Milletvekili Köksal, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e önergesinde şu soruları yöneltti: “2018 yılı nisan ayı itibariyle Türkiye’de İlkokul, Ortaöğretim, Lise ve Üniversite öğreniminde olan kaç tane tutuklu veya hükümlü bulunmaktadır? Cezaevlerinde bulunan kadın tutuklu ve hükümlülerin beraberinde bulunan kaç çocuk anneleriyle birlikte cezaevindedir? Özellikle okul öncesi çağda olup, anneleriyle cezaevinde kalan çocuklar için herhangi bir eğitim-öğretim programı uygulanmakta mıdır? Cezaevlerinde anneleriyle kalan çocukların eğitim- öğretimiyle ilgilenen görevli sayısı ve kadroları nedir?” (Gazete 3)

You may also like...