4/C’lileri mağdur eden yazı, yargıya taşındı

Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, Sağlık-Sen olarak Maliye Bakanlığı’nın 4/C’lileri mağdur edecek yazısını yargıya taşıdıklarını belirtti.

Sağlık-Sen Şube Başkanı Baki Karaer, yaptığı açıklamada; “Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’na bir yazı yazarak, mahkeme kararıyla ek ödeme alan 4/C’liler hakkındaki mahkeme kararlarının uygulanmayacağını ve 4/C’lilere ödenecek ek ödemeden de vergi kesileceğini bildirdi. Maliye Bakanlığı yazısında, toplu sözleşmede ek ödeme alamayan 4/C’liler için ödenmesine karar verilen 159 TL’lik ek ödemenin, bütün 4/C’lilere uygulanmasını istedi. Ancak, daha önceden mahkeme kararıyla ek ödeme almaya hak kazanan 4/C’lilerin, bu mahkeme kararları doğrultusunda ek ödeme almaya devam etmesi yargı kararı gereği ve zorunluluktur. Bu sebeple, Sağlık-Sen olarak, Maliye Bakanlığı’nın bu yazısının iptali için Danıştay’da dava açtık” dedi.

159 TL, HİÇ EK ÖDEME ALMAYANLARI KAPSIYOR

Düzenlemenin kapsamı hakkında da bilgiler veren Karaer, “Toplu sözleşmede 4/C’lilere 159 TL ek ödeme verilmesi kararı, ek ödeme alamayanları kapsamakta iken, toplu sözleşme sonrası Maliye Bakanlığı, toplu sözleşme masasını ve yasasını etkisizleştirme ve değersizleştirmeye yönelik bir adım atmıştır. Maliye Bakanlığı bu yazısıyla, mahkeme kararıyla ek ödeme almaya hak kazananlara ödenen miktarı da iptal etmek istemekte ve bütün 4/C’lilere 159 TL ek ödeme verilmesini istemektedir. Mahkemeye giderek ek ödeme almaya hak kazanan 4/C’lilere yargı yoluyla belirlenen miktardaki ek ödemenin verilmesi, kanuni zorunluluktur. Toplu sözleşmede karar altına alınan ek ödeme miktarı ise hiç ek ödeme alamayanları kapsamaktadır. Maliye Bakanlığı bu yanlıştan dönmelidir” diye konuştu.

EK ÖDEME, VERGİ YÜKÜYLE TAMAMEN YOK EDİLMEK İSTENİYOR

“Maliye Bakanlığı bununla da yetinmeyip, 4/C’lilerin ek ödemesinden gelir ve damga vergisi alınmasını isteyerek adeta, verilen ek ödemeyi geri almaktadır” diyen Karaer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir mağduriyetin giderilmesi için toplu sözleşmede kabul edilen ek ödeme, Maliye Bakanlığı’nın söz konusu yazısıyla bütün 4/C’lilerin mağduriyetine yol açacaktır. Bu sebeple Sağlık-Sen olarak, Maliye Bakanlığı yazısının iptali, mahkeme kararıyla alınan ek ödemelerin aynen ödenmeye devam edilmesi ve ek ödemelerden vergilerin kaldırılması için başlattığımız hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu ve benzer sorunların bir daha yaşanmaması için, bütün sözleşmelilerin kadroya alınması ve kamudaki istihdam karmaşasının sona ermesi gerekmektedir. Toplu sözleşmede çalışma yapılması sözünü aldığımız 4/C’lilere kadro konusunun da en kısa sürede sonuçlandırılması gerekmektedir” (İHA)

You may also like...

  • eserel

    Soruna sebep olan kendileri.Şimdi çıkmışlar dava açtık diyolar.Kendin pişir kendin ye hesaaaaaabı !

  • eserel

    159 TL, HİÇ EK ÖDEME ALMAYANLARI KAPSIYOR muş. vay vay vayyyyyy.O zaman neden sözleşme metnini ” dava açıp kazanamamış veya hiç dava açmamış 4/c liler için 159 TL ek ödeme ” olarak imzalamadınız.Ben bu kadarını akıl ediyorum.Siz memursen liler gerizekalı mısınız haaaaa ! Toplanmışsınız hükümet yetkilileri ile karşılıklı olarak danışıklı bir dövüş içindesiniz.Olan biten bu . Ama birgün ölüm gelirrrrrr…..

  • Eyyup Kucukaslan

    dava açamazlar anayasa mahkemesi 31.12.2015 kararıyla 4c yi ayrı bir cins kabul ettiğinden memur gibi yargılanır memur değil işçi gibi çalışır işçi değil sözleşmeli gibi imzalar sözleşmeli değil bari adını 4c değil frenkeshtayn 4c diye düzeltin olsun bitsin bukalemun çalışma sitilini kabul eden anayasa mahkemesi sormalı bu soruyu sen kimden yanasın