4/C’lilere verilen süre doldu

Çalıştıkları işyerlerine merkezi sınavlarla giren, kadroları ellerinden alınıp geçici personel statüsünde çalışmaya zorlanan 4/C’liler soruyor?

Bilindiği üzere 2015 Ağustos ayında yapılan 3.Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde 4/C’lilerin 4/B’ye geçirilmesi için çalışma başlatılması kararlaştırılmıştı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram TONBUL, yılbaşında gerekli düzenlemelerin yapılıp meclise getirileceğini söylemiş, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ise katıldığı bir radyo programında toplu sözleşme kararlarının kanun niteliğinde olduğunu ve ayrı bir işleme gerek kalmadan hayata geçirileceğini ifade etmişti.

Aradan geçen 7 ay sürede maalesef hiç bir gelişme olmadı. Yıllarca umutla bekletilen 4/C’liler yine hüsrana uğratıldı. Sendika yetkilileri ise konunun ilk KPDK toplantısında gündeme getirileceği ve kesin bir sonuç alınacağını ifade etmişlerdi. Kamu Personeli Danışma Kurulu’nun (KPDK) Mart ayı toplantısı 25 Mart 2016 tarihinde yapıldı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN’ın ifadesiyle toplantının başat konusu 4/C olacaktı ve nitekim öyle de oldu. Yapılan tartışmaların ardından bu konu üzerinde tekrar çalışılması için Bakan Yardımcısı Orhan YEĞİN başkanlığında Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının da içinde olacağı bir komisyon kurulup çalışmalar sürdürülecek ve bu konunun çözümü için süreç hızlandırılacaktı. Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un, öyle ucu açık bırakılmasın, süreç bir takvime bağlansın uyarısından sonra yetkililer tarafından komisyonunun bir hafta en geç on gün içinde çalışmasını tamamlayıp raporu taraflarla paylaşacağı ifade edilmişti.

Verilen bu son sürenin de geçmesine rağmen kimseden henüz herhangi bir açıklama gelmedi. Ne hükumet yetkilileri ne de yetkili sendika bir açıklama yapmadı. Uzun yıllardır 4/C’lilerin sesi olarak görev yapan Özelleştirme.Net olarak soruyoruz: Yapılan çalışma tamamlanmadı mı? Tamamlandıysa ne kararlar alındı? Alınan kararlar ne zaman uygulanacak? 2007-2015 yılları arasında tam 750 bin kamu çalışanının statüleri bir üst statüye aktarıldı. Yapılan bu düzenlemelerde sadece 21 bin kişi olan 4/C’liler hep kapsam dışında tutuldu. Netice itibariyle 4/C’lilerin vadedildiği gibi 4/B bile değil, 4/A statüsünde kadrolu memur yapılmasının zamanı geldi de geçti bile.

Başta başbakanımız Sayın Ahmet DAVUTOĞLU olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, Maliye Bakanı Naci AĞBAL, kamu personelini temsil yetkisiyle Memur-Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN’dan behemehal bir açıklama bekliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Saygılarımla
Süleyman ÜSTÜN
Özelleştirme.Net Genel Koordinatörü

You may also like...