4/C’lilere verilen sözler ve bitmeyen kadro sorunu

2004 yılında çıkan bir kararname ile Özelleştirmeden dolayı iş akitleri feshedilen kadrolu işçiler, kamuda Geçici personel yani 657 sayılı kanuna tabi 4/C statüsünde yeniden işe alındı.

2011 seçimleri öncesi dönemin Başbakanı Sn Recep Tayyip Erdoğan NTV ekranlarından 4/C personellerinin seçimden sonra 4/A yada 4/B ye geçirileceği sözünü verdi. Fakat 4/C liler hala 4/C li.

Şuanki Cumhurbaşkanı Sn Recep Tayyip Erdoğan’nın, Başbakan olduğu 2011 seçimleri ÖNCESİ 4/C lilere verdiği söz, Sn Davutoğlunun verdiği söz ,Dönemin Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in ve Ak Parti Bitlis Milletvekilinin verdiği söz aşağıdaki videoda görülecektir.

Seçim bitti 4/C liler 4 yıl unutuldu. En son 2015 Ocak ayında tuhaf bir değişiklik yapıldı. 23 bin Geçici Personelin adı “Tam zamanlı Geçici Personel” oldu. Tuhaf tarafı ise yılın 12 ayın tamamında hiç çıkış almadan çalışmalarına rağmen adı “Geçici” olan bu personeller artık “Tam Zamanlı Geçici Personel” oldu.

4/C lilerin verdiği kadro mücadelesi 2015 yılının Ağustos ayında kısmen şekillendi ve Memur Sendikaları ile Hükümet arasında yapılan Toplu Sözleşme Görüşmelerinde 4/B yani sözleşmeli statüye geçirilmeleri karara bağlandı( Toplu sözleşme metni Madde 36/2)

Hükümeti temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn Faruk Çelik, Yetkili Sendika olarak da Memursen tarafından imzalanan ve Kanun Hükmünde sayılan Toplu Sözleşme Maddeleri 01.01.2016 tarihinde yürürlüğe girmek üzere, 23 Ağustos 2015 Tarihli ve 29454 Sayılı Resmî Gazete yayınlandı.

Kanun hükmünde sayılan Toplu Sözleşme maddelerinin 01.01.2016 tarihinde Resmi gazetede yayınlanmasına ve aradan 6 ay geçmesine rağmen 4/C lilerin 4/B ye geçişi YAPILMADI ve Toplu Sözeşme HAYATA GEÇMEDİ. Kadro konusundaki MAĞDURİYETLERİ ise hala devam etmektedir.

Sayıları 23 bin olan ve büyük bir kısmı Mühendis, Tekniker ve Tekniyen olan ve memurlarla aynı işi yapmalarına rağmen memurların mali ve sosyal haklarından yararlanamamaktadır ve aylık ücretleri 1500-1700 TL arasında değişmektedir. 2011 tarihli 28103 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Kamuda Eşit işe Eşit Ücret” için çıkarılan 666 sayılı KHK her nedense 4/C personeline uygulanmadı ve Memurlara ödenen Ek ödeme ve Döner Sermaya ücretlerinden yararlanamadı.

Konuyu Mahekemeye taşıyan 4/C liler, Mahkeme kararı ile KAZANDIKLARI ek ödeme ve döner sermaye ödemeleri ise Yetkili Sendika olan Memursenin imzaladığı Toplu sözleşme ile kesilerek bu ödemelerden yararlanamaz hale gelmiş hatta şuana kadar aldıkları tüm bu ödemeler İCRA YOLUYLA geri alınma yoluna gidilmiştir.

657 ye tabi 4/C li personellerin talebi, şuanki Başbakan Sn Binali YILDIRIM’ın, Cumhurbaşkanı Sn Recep Tayyip Erdoğan’nın 2011 seçimleri öncesi verdiği sözünü hayata geçirmesi ve 23 Ağustos 2015 Tarihli ve 29454 Sayılı Resmî Gazete yayınlanan, 01.01.2016 tarihinde YÜRÜRLÜĞE GİRMESİNE RAĞMEN icraata dökülmeyen Toplu Sözleşme hükümleri arasında yer alan 36/2 maddesinin biran evvel hayata geçirilmesini sağlaması ve YILLARDIR süren 4/C linin kadro mağduriyetini bitirmesidir.

You may also like...

  • Bir parça Peynir

    Tüm 4/c li arkadaşlarıma hayırlı Ramazanlar diliyorum.4/c nin kadroya alınmama sebeplerinden bazıları da hükümetin kamu çalışanlarına yapmayı düşündüğü sözde reformlar iş garantisinin tüm memurlardan alınıp,performansa dayalı ,köleciliğe yani çalışma sistemidir.Yani devletin memuru yerine hükümetin memuru olun.Performansı nasıl ölçeceksin hizmet sunan kamu kurumlarında acaba.3 kişilik işi 1 kişiye yaptırırsan o kamu personeli çok performanslı olacak.İstediğine kulpu takıp bunun performansı iyi değil diyecek çünkü performans sistemini öyle subjektif kriterlere oturtacaklar ki amirin iki dudağı arasında olacak senin ve ailenin geleceği zaten iş garantisini de kaldırmayı planladıkları için bir anda kapının önünde bulacaksın kendini.Hükümet bunu da yaparken ne hikmetse Memurseni taşeron olarak kullanacak ve kullanıyor.Getirmeye çalıştıkları nihai sonuç büyük resim kesinlikle bu arkadaşlar.Uyanık olalım hakkımızı yedirmeyelim.Sonra kafamızı çok vururuz duvarlara. peki kadro veya 4/b diye oyalama sebepleri nedir hem bizleri hem taşeronları.Biliyorsunuz 4-5 senede kaç sefer seçim yaşadık eeee bu kadar oyu alabilmek için bir miktar peyniri koymak gerekiyor fare kapanın ağzına.Allaha emanet olun ,akıllı olun.

  • yusuf

    4/c meselesinin ne taseron nede diger söz.statüleriyle kesinlikle karıştırılmaması gerekir.çünkü özelleştirme nedeniyle kamudaki kpss ile işe alınan kadrolu personellerin kadroları ellerinden alındı.4c lilere kadroları iade edilmelidir.diger sözleşmeliler hiç kadrolu olmadılar,teseron ise şirket elemanıdır bu ise apayrı bir husustur.4/c liler ise kamuda kadrolu olup ,kadroları ellerinden alınan çalısanlardır.adaletli davranmak er kişiye mahsustur.saygılar