4C’lilere kadro çalışması mı?

memurlarahaber.com İnternet sitesinden Gökhan YURDAGÜL’ün “4clilere kadro çalışması mı?” başlıklı, 28 Şubat 2012 tarihli yazısı.

Özelleştirme mağduru olup başka kurumlara 4C statüde çalıştırılan personeller için sorduğum soruya aşağıda ki cevabı aldım.

25.02.2012

Köşe yazarının sormuş olduğu 1. ve 2. sorular Bakanlığımızı ilgilendirmekte olup bu sorulara aşağıda cevap verilmiştir..

Özelleştirme uygulamaları çerçevesinde 657 sayılı Kanunun 4/C maddesine göre istihdam edilen geçici personele ilişkin;

657 sayılı Kanunun 4/C maddesi ile düzenlenen geçici personel statüsünde, 2004 yılından bu yana, çoğunlukla özelleştirilen kuruluşlardaki işçiler istihdam edilmekte olup, bu gün itibariyle bu kapsamda çalışanların sayısı bir hayli fazladır.4/C statüsü, ilk defa 23/12/1972 tarihli ve 2 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu personel sistemimize girmiş yasal bir istihdam türüdür. 4/C statüsünde çalışanların mali ve sosyal hakları Bakanlar Kurulu Kararları ile memurlara paralel şekilde düzenlenmektedir.Bu personel, her yıl Bakanlar Kurulunca belirlenen ücretlerle genel sağlık sigortası kapsamında yer almakta, bunun yanında sosyal güvenlik mevzuatına göre emeklilik hakkına sahip olmaktadır. Ayrıca, Devlet memurları ile aynı kurumlarda ve aynı mesai düzeni içerisinde görev yapmaktadır. Ücretli izin hakları mevcuttur.Kendileri sözleşmelerini feshetmedikçe ve çalıştıkları kurumlarla imzaladıkları sözleşmeleri ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aykırı bir davranışları olmadıkça emeklilik hakkını elde edene kadar sözleşmeleri her yıl yenilenmektedir.

Ayrıca, çalışma saatleri ile ilgili yaşanan münferit sorunların giderilmesi amacıyla, çalıştıkları kurumdaki Devlet memurları için tespit edilen çalışma saat ve sürelerinin geçici personel için de geçerli olmasına yönelik olarak kararnamede özel düzenleme getirilmiştir.Tüm bu iyileştirmelerin yanı sıra; bu kapsamda çalışan insanlarımızın talepleri de dikkate alınarak diğer statülerde çalışan memurlar, sözleşmeli personel ve kıdem tazminatı hakkına sahip işçiler de olduğu gibi geçici personele de iş sonu tazminatı ödenecektir

.Bu statüde çalışan personele çalıştığı her bir yıl için sözleşmesinin fesih tarihindeki brüt aylık ücretleri tutarında iş sonu tazminatı ödenmesi karar altına alınmıştır.

Bir diğer husus da 4/C statüsüne geçiş için başvuran işçilerimizin öncelikle en son çalıştıkları illerdeki kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilecek olmalarıdır.Özetle, tamamen özelleştirme uygulamaları sonucu işsiz kalan işçilerimize 2004 yılında sunduğumuz bu imkan, bugünlere kadar getirmekteyiz.

Başka statülerde çalışanların sahip oldukları hukuki, mali ve sosyal haklar ile paralel haklar olup, ayrıca Devlet güvencesinde istihdama da kavuşturulmuş bulunmaktadırlar.Şartların daha da iyileştirilmesi konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Ayrıca kadroya geçemeyen sözleşmeli personel ile 4/C’liler için çalışmalar devam etmekte olup yakın bir zamanda kamuda, sözleşmeli, geçici, kadrolu gibi ayrımların kalmayacağını ifade etmek isteriz.

Maliye Bakanlığı –

Maliye Bakanlığının bana göndermiş olduğu açıklamanın son cümlesi biran önce hayata geçerse 4c’li olarak çalışanların özlük haklarıyla kadrolu çalışanlar arasında ki farkı da kaldıracaktır. Son cümleye bakılırsa 4c’lilerin sıkıntılarının bitmesi an meselesidir.

You may also like...

 • lionheart

  ne kadrosu kardeşim adamlar resmen bizle dalga geçiyorlar. aile yardımını bile vermeyen, size ekmeği biz verdik diyen ve başbakanın dediği gibi özelleştirme mağduru yok, özelleştirme suistimali var diyenler mi bize kadro verecek.. adamın oya ihtiyacı mı var ki bize kadro versin.. durmak yok sürünmeye devam

 • 4-c li

  İnşallah Hayırlısı ile bu 4-c sorunu çözülürde bizlerde 4-c çalışanları olarak sıkıntılarımızdan kurtuluruz . Allah Yardımcımız olsun.

 • hakert

  valla bu lafları o kadar çok duydukki sonrasındada o kadar çok hayal kırıklığı yaşadıkki inandırıcı gelmiyor. Toplum içinde ezik bir halde yaşamak zorunda kaldık yıllardır. Aynı işi yapmamıza rağmen güvencesiz çalışma, eşitlikten yoksun, düşük maaş, ve geçim derdi hepimizin psikolojisini bozdu. Onbinlerce kişiyiz ,bu ülke için çalışıyoruz, bir savaş çıksa ordu kurulur bizden, ama aynı toplumda eşit değiliz,ezik durumdayız, ne adalet var ne kalkınma, Sürekli vaad ama icraat yok.

 • nazif

  kimse kadro vermeden oy istemesin gecen sefer yalanla işi götürenler maymunun gözü acıldı hic itimatımız kalmadı ayle yardımını vermeyen hükümet koaro verecek kimin aklına yatıyor yemezler

 • 4-C

  Seçim zamanı gelince yine üç beş palavra ile kandırırlar bizi merak etmeyin .Bizim siyasetçilerin en iyi yapabildikleri şey Milleti olmayacak şeylere inandırmak değil mi zaten. Yazık yazık

 • 4C garıban memuru

  Sayın basbakan bugn bızım dıegr ınsanlardn hep bı adım gerı olmamızın nedenı senın özellestrme adında her yerı satmadnın bedelidir. Ben snın yuzunden okuyamıyorsm bunun nedenı sensın! Sana soleyecegm tek sey Allaha havale edıyorm baska bısı demıyorum.. Sn ucaklarla gezerken bı burda yarı tok yarı ac gezıyoruz. Ne yapalım ınsan yerıne konmk ıcın daga mı cıkalım ha ne yapalım.

 • ben herşeyi ALLAHA havel ediyorum söyleyecek söz bulamıyorum biz 3.sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz bu ülkemizde ALLAH yar yardımcımız olsun

 • ben devlette işçi kadrosundayken işimi elimden alıyorsun sonrada kadro kadro diye yalvartıyorsun ALLAH aşkına olacak şeymi bu hayatımız karardı benim oğlum okuyor uluslar arası olimpiyatlarda altın madalya aldı yol parası gönderemedim ödünç aldım arkadaşımdan gönderdim