4/C’lilerden kadro talebi

4/C kapsamında çalışan sözleşmeli personel kadro taleplerini dile getirdi.

4/C’li personeller adına yapılan ortak açıklamada, “Özelleştirme mağdurları bu ülkenin üvey evladı değildir. Düzenlenecek bir Kanun Hükmünde Kararname ile 4/C kapsamında istihdam edilenler hakkaniyet gereği, Anayasanın eşitlik ilkesi gereği kadroya alınmalıdır” denildi. 4/C kapsamında çalışan sözleşmeli personel kadro taleplerini dile getirdi. 4/C’li personeller adına yapılan ortak açıklamada, “Özelleştirme mağdurları bu ülkenin üvey evladı değildir. Düzenlenecek bir Kanun Hükmünde Kararname ile 4/C kapsamında istihdam edilenler hakkaniyet gereği, Anayasanın eşitlik ilkesi gereği kadroya alınmalıdır” denildi.

SÖZ DER (Sözleşmeli,4/C Çalışanlar Derneği), SÖZ SAĞLIK SEN (Sağlık Çalışanlarının Sözcüsü Sendikası), SÖZ EĞİTİM SEN (Eğitim Çalışanlarının Sözcüsü Sendikası) ve SÖZ BÜRO SEN (Büro Çalışanlarının Sözcüsü Sendikası) tarafından yapılan ortak açıklamada, 4/C’li sözleşmeli personelin kadro talebi dile getirildi. Açıklamada, hükümetin 2007 yılında 217 bin 683 kişiyi, 2011 yılında 215 bin sözleşmeli personeli yayımladığı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçirmesi, ancak bu haktan 4/C’li sözleşme ile çalışan “Geçici Personelleri” muaf tutmasının sayıları 44 bini bulan özelleştirme mağdurlarını derinden yaraladığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Bugünlerde kamu personel rejiminin çok parçalı olduğundan bahisle, sistemin ciddi bir revizyona ihtiyacı olduğunu, sözleşmeli personelden vazgeçip, devlet memuru olmaları, kadroya geçmeleriyle ilgili alternatif çalışmalar yapıldığı açıklanarak, 80 bin ila 164 bin civarında daha sözleşmeli personelin kadroya alınacağı çalışmalarının başlatıldığı bildirilmekte ve geçici personel olarak kamuda istihdam edilen, özelleştirmeden geçen 4/C çalışanı personellerin kamu personeli olduğu bir kez daha unutulmaktadır. 4/C kapsamında istihdam edilenlerin kadroya alınmaması bir haksızlıktır.”

-“ÖZELLEŞTİRME MAĞDURLARINA KADRO İSTİYORUZ”-

4/C lilerin aile yardımı başta olmak üzere birçok sosyal hak ve yardımdan mahrum bırakıldığın dile getirildiği açıklamada, bu statüde çalışanların ücretlerinin yarıya düşürüldüğü ifade edildi. Açıklamada, “Özelleştirme mağdurları birikimleri, tecrübeleri ile kadroya geçmeyi hak etmişlerdir, özelleştirme mağdurlarının kendileri kadar eş ve çocukları da mağdur olmuşlardır. Bir kere daha Sayın Başbakana hatırlatmak istiyoruz; özelleştirme mağdurları bu ülkenin üvey evladı değildir. Düzenlenecek bir Kanun Hükmünde Kararname ile 4/C kapsamında istihdam edilenler hakkaniyet gereği, Anayasanın eşitlik ilkesi gereği kadroya alınmalıdır” ifadeleri kullanıldı. (ANKA)

You may also like...