4/C’liler, Üniversiteli İşçiler ve Taşeron Meselesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, daha önce hükümet tarafından söz verilen taşeron meselesinin çözümü için çalışmanın son aşamaya gelindiğini açıklamasından sonra, aynı sözün kendilerine de verildiğini söyleyen üniversiteli işçiler ve 4 C’liler de sorunlarının çözümünü bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir önceki Başbakan Ahmet Davudoğlu ve mevcut Başbakan Binali Yıldırım’ın sorunun çözüleceğine yönelik açıklamaları; bir önceki hükümet programında konunun çözüleceğine yönündeki başlık ve 23 Ağustos 2015 tarihindeki 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından imzalanan 36’ıncı madde de üniversiteli işçiler ve 4 C’lerin memuriyet kadrolarına geçirilmesi konusu imza altına alınmıştı.

Özelleştirme ile kadroları elinden alınan 4 C’liler ile üniversite mezunu oldukları ve memurla aynı işi yaptıkları halde tayin ve terfi hakları bulunmayan üniversiteli işçiler sorunu bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır. Aynı iş yerinde memur, sözleşmeli, 4 C’li ve üniversiteli işçi birlikte çalışıyor. Yaptıkları iş aynı olmasına rağmen tayin, terfi, maaş ve sosyal hakları birbirinden farklı. Çalışma hayatındaki bu karmaşanın bir an önce giderilmesi, hem yapılan açıklamaların gereğidir hem de bu mağduriyeti giderecektir. (Milli Gazete – Siyami Akyel)

You may also like...