4/C’liler için verilen önergeler kabul edilmedi

Değişik milletvekillerinin imzalarıyla TBMM başkanlığına sunulan torba yasa teklifleri Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandı.

Uzun zamandır üzerinde spekülasyonlar yapılan ve Kamu Personel sisteminde köklü değişikleri öngören kanun tasarısı parça parça meclise sunulmaya başlandı. İçinde sözleşmeli personele kadro getirecek maddeden sadece vekil müezzin/kayyumlara kadro öngören kısım görüşüldü.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonun’da torba yasa görüşmelerine bugün saat 15:30’dan itibaren devam edildi. Daha önceden bu görüşmeler sırasında vekil müezzin ve kayyumlara kadro öngören maddeye 4/C’lilerin de eklenmesi için önerge verileceğini duyurmuştuk. Görüşmeler sırasında sıra 4. maddeye gelince ilk önce CHP Ankara milletvekili İzzet ÇETİN, 4/C’lilerin memur kadrosuna geçirilmesini ve bundan sonra 4/C istihdamının ortadan kaldırılmasını öngören bir önerge verdi. Önerge hakkında konuşan ÇETİN komisyon üyelerine durumu anlatmaya çalıştı. Komisyona hükumeti temsilen katılan Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, katılmadığını ifade etti. Arkasından yapılan oylamada önerge Ak Parti üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Daha sonra MHP Manisa milletvekili Sümer ORAL, aynı madde kapsamında bir değişiklik önergesi vererek, tüm 4/C’lilerin işçi kadrosuna geçirilmesini talep etti. Aynı şekilde oylanan önerge yine kabul edilmedi. Bu defa BDP Hakkari Milletvekili Adil ZOZANİ’nin, 4/C’lilerden ilkokul, ortaokul ve lise mezunlarının işçi, üniversite mezunlarının da memur kadrolarına geçirilmesini öngören değişiklik önergesi Ak Parti’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Komisyon sonraki maddeleri görüşmeye devam ediyor.

Şu an itibariyle eğer ikinci bir kanun tasarısı ya da mevcut görüşmeler süresince bir değişiklik önergesi verilmez ise 4/C’lilere kadro verilmeyeceği görülmektedir. Bu gün itibariyle ilgili komisyona katılan arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiler bu yöndedir. Konu hakkında yeni bilgiler edindikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. (Özelleştirme.Net)

You may also like...