“4/C’liler için iki bayramı birlikte yaşarız”

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, beraberindeki 4/C’li çalışanlarla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e çıktı.

Gündoğdu, toplu sözleşme görüşmeleri öncesi sıkıntıyı yaşayanların doğrudan anlatmalarına aracılık yaptıklarını belirterek, “Bugün ki kârımız, Sayın Bakan doğrudan 4/C’lilerden dinleyerek vakıf oldu. Perşembe günü de taleplerimizi iletip resmi pazarlığı başlatacağız. İnşallah bu sene bütün memurlar için ve 4/C’liler için iki bayramı birlikte yaşarız.” dedi.

Bakan Faruk Çelik, 4/C’lilerin taleplerini direkt birinci ağızdan dinledi. Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu ve çeşitli illerden gelen 4/C’li çalışanlar Bakan Çelik ile görüştü. Görüşme sonrasında basın mensuplarının karşısına geçen Gündoğdu, “23 bin 4/C’li arkadaşımız var. 21 bini özelleştirme ile dün işi varken bugün 4/C’ye geçen arkadaşımız. 2 bini de ortalama 10 yıldır TÜİK’ten çalışan arkadaşımız.

Toplu sözleşme masasında bunların sorunlarını taşımak için çalışmalarımızı yaptık, devlet personeline verdik. Memur sendikacılığının yeni yüzleştiği, 2 -3 yıldır tanıdığı sorunlu bir alan olduğu için dün kendileri ile 3 saatlik bir toplantı yaptık. Bugün de Sayın Bakan ile toplu sözleşme masasında ben bunu dinleyip anlatacaktım. Dramı, sıkıntıyı yaşayanların doğrudan anlatmasında aracılık yaptık.” diye konuştu.

İZİN VE EŞ YARDIMI

4/C’lilerin sorunlarını aktaran Gündoğdu, şu ifadeleri kullandı: “Neleri gördük, bir taraftan çocuk doğurmayı teşvik eden bir devlet anlayışı; bence doğrusu bu nüfus planlaması için. Ama 4/C’lilerin sözleşmesi 31 Aralık-1 Ocak olduğu için, sakın ha doğum o sürece gelmesin.

Gelirse o doğum izni kullandıktan sonra geri dönme tehlikesi var. Döner sermayeli yerlerde; Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı’nda çalışan herkes o iş yerinin karından yararlanır. 4/C’li yararlanamaz, yararlanacağım diye mahkemeye müracaat ettiğinde X hakimi ‘haklısın’ der, Y hakimi ‘haksızsın’ der. Eş yardımı doğrudan statü hukuku boyutunda yeri bulunamadığı için gelmeyen bir aile yardımı var.

Çünkü devlet bugün eşi çalışmayan memurlara 163 TL aile yardımı, 18-36 TL çocuk yardımları var; bu gelmiyor. Bunun yanında işyerinden işyerine değişen sıkıntılar var. Arkadaşlarımız hem kendi yaşadıklarını hem de işte burada Hatay’dan arkadaşımız var, Bursa’dan var, Kastamonu’dan var, Tokat’tan var. Bu illerde çalıştay yaparak geldiler. Bu arkadaşlar tüm arkadaşların sözcüsü olarak getirdikleri bilgiyi de tanıttılar.”

“SAYIN BAKAN DOĞRUDAN SORUNLARA VAKIF OLDU”

Gündoğdu, sonuç olarak perşembe günü toplu sözleşme masasına oturacaklarını belirterek, taleplerinin kadro, eş yardımı ve en az 400 TL seyyanen zam olduğunu kaydetti. Gündoğdu, kadroya alım olduğunda bunların zaten kendiliğinden çözüldüğüne işaret etti.

Gündoğdu, “Bugün ki kârımız, Sayın Bakan doğrudan 4/C’lilerden dinleyerek vakıf oldu. Perşembe günü de taleplerimizi dile getirip resmi pazarlığı başlatacağız. İnşallah bu sene bütün memurlar için ve 4/C’liler için iki bayramı birlikte yaşarız.” şeklinde sözlerini tamamladı. (CİHAN)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin değişik illerinde farklı hizmet kollarında 4-C’li olarak çalışanlarla görüştü. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 4-C’lilerin yaşadıkları sıkıntıları Bakan Çelik’e ilettiğini belirterek, 1 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşme masasında mevcut sorunların ele alınacağına işaret etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin değişik illerinde farklı hizmet kollarında 4-C’li olarak çalışanlarla görüştü. Kastamonu, Tokat, İstanbul, Konya, Diyarbakır, Adıyaman, Bursa, Ankara, Samsun ve İzmir’den gelen temsilciler, talep ve isteklerini Bakan Çelik’e anlattı. Görüşme sonrası açıklamada bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 23 bin 4-C’li çalışan olduğunu hatırlatarak, “21 bini özelleştirme ile dün iyi bir işi varken bugün 4-C’ye geçen arkadaşlarımız. 2 bini de ortalama 10 yıldır TÜİK’te çalışan arkadaşlarımız. Sözleşme masasına bunların sorunlarını taşımak için hazırlığımızı yaptık” dedi.4-C’lilerin yaşadıkları sıkıntıları Bakan Çelik’e ilettiğini belirten Gündoğdu, 1 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşme masasında mevcut sorunların ele alınacağına işaret etti. Gündoğdu, “Bizim kadro, eş yardımı, en az 400 TL seyyanen zam talebimiz var. Sosyal devletin memurlara tanıdığı haklar var. 4-C’li 20 gün izne gidebiliyor ama diğer bakanlığın iş yerinde 18, bir diğerinde ise 22 gün gidebiliyor, yani amire göre değişen bir izin değil devletin memuruna tanıdığı sosyal haklardan yararlanan bir statüyü önemsiyoruz. Bugünkü karımız, Sayın Bakan konuları doğrudan 4-C’lilerden dinleyerek vakıf oldu. Perşembe günü de resmi pazarlığı başlatacağız” ifadelerini kullandı. (İHA)

You may also like...