4/C’liler en kısa zamanda kadroya geçirilmelidir

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz’la görüşen Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin, “Kurumun yükünü omuzlayan 4/C’liler en kısa zamanda kadroya geçirilmelidir” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin, Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Ünal, Manisa Şube Başkanı Sultan Murat Özkan ve Manisa Şube Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Bayil ile birlikte TÜİK Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin, kurumdaki kamu görevlilerinin sorun ve talepleriyle ilgili raporu Musa Yılmaz’a verdi.

Özellikle 4/C’lilerin sorunları üzerinde duran Genel Başkan Vekili Özşahin, 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Özşahin, “Sürekli dışarıda, gece gündüz demeden veri toplayan, anket yapan 4/C’liler yılın 12 ayı daimi olarak çalışmaktadır. Kamudaki diğer 4/C’lilerin yılbaşında sözleşme yenileme uygulaması kaldırılırken TÜİK’deki 4/C’lilerle her yıl sözleşme yenileniyor. 4/C’liler, sözleşmeleri gereği 30 günden fazla rapor alamıyor. Aldıkları taktirde görevlerine son veriliyor. 4/C’lilerin hastalanmaya bile hakları yok. Ücretleri zaten yoksulluk sınırının çok altında. 4/C’lilerin bunlar gibi çok sayıda haksızlık nedeniyle mağdur durumda. 4/C’lilerin sorunları çözüme kavuşturulmalıdır. Bunun için kurumun yükünü omuzlayan 4/C’lilere en kısa zamanda kadro verilmelidir. Sendika olarak kadro mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz. TÜİK olarak da 4/C’li kardeşlerimize kadro verilmesi için gereken yapılmalıdır” dedi.

TÜİK’deki istatistikçi, matematikçi, mühendis, programcı gibi çalışan kadro karşılığı sözleşmeli personelin brüt ücretlerinin Kalkınma Bakanlığı’nda çalışan kadro karşılığı sözleşmeli personelin brüt ücretleriyle eşitlenmesi gerektiğinin altını çizen Özşahin, istatistikçilerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasını istedi. Özşahin, en kısa sürede görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının açılmasını da talep etti.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden TÜİK Başkan Yardımcısı Yılmaz, Özşahin’in verdiği raporu inceledi. 4/C’lilerin yaşadığı sorunları yakından bildiğini kaydeden Musa Yılmaz, 4/C’lilerin kadroya geçmesi için her türlü desteği vereceğini söyledi. Yılmaz, diğer taleplerin karşılanması için de elinden geleni yapacağını açıkladı. (Büro Memur-Sen)

You may also like...