4/C’liler demokrasi parkında

Adıyaman Demokrasi parkında toplanan 4/c’liler bir basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdiler.

Hiç bir sendika ayrımı yapmaksızın tüm sendikalı sendikasız 4/c’lilerin bir araya geldiği toplantıda kadro taleplerini dile getirdiler. Toplantıya çeşitli sivil toplum kuruluşları bazı sendikalar ve siyasi partilerden destek geldi.

Toplantıda 4/c’liler adına bir konuşma yapan Murat Çalışkan 4/c’lilerin sorunlarını dile getirerek, hükümetin ve başbakanın seslerini duymasını isteyerek başbakana yazdıkları mektubu okuyan Çalışkan duygularını şöyle dile getirdi.

“Sayın Başbakanım;

Bizler Milli Eğitim Bakanlığı’nda 657 sayılı D.M.K. ‘nın 4/C maddesi uyarınca görev yapan personelleriz. Görev yaptığım kurumda çalışmaya başlayalı yaklaşık …. sene oldu. Ben görev yaptığım kurumda aynı odada, yan masamda oturan mesai arkadaşımla aynı işi yapıyorum. Yaptığımız aynı iş karşılığı mesai arkadaşlarımın yarısı kadar ücret alıyor, onların yararlandığı hiçbir özlük hakkından da yararlanamıyorum. Görev yaptığım kurumda unvanın olmadığı için lisans hatta doktora mezunu olsam dahi amirim mezuniyetime bakmaksızın her işi temizlik dahil yaptırabilir.

Bizim kültürümüzde komşusunun aç olduğunu bilen biri tok yatamaz. Bizlerin bu durumunu size nasıl anlatıyorlar bilmiyorum ama ayrımcılık ve ötekileştirme duygusu artık en küçük hücremize kadar yayıldı. Haziran 2011 tarihinde bazı sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi çalışmalarında bizler kapsama dahil edilmedik. Bizlerin gönüllerini bir az olsun almak maksadıyla, 2011 yılında Devlet Personel Başkanlığı’ndan sorumlu Bakan Sayın Hayati Yazıcı, yapılan ayrımcılığın sona erdirileceğini, 4-C’li personelin de aile yardımından faydalanması için gerekli Bakanlar Kurulu Kararının hazır olduğunu açıklamıştı. Açıklamanın üzerinden 2 yıl geçti, Sayın Bakanın verdiği söz yerine getirilmedi.

Geçen bu 2 sene zarfında Devlet Personel Başkanlığı’ndan sorumlu Sayın Bakan Faruk ÇELİK neredeyse her hafta sözleşmeli personelin bir daha kadroya geçirileceğini ve yapılan çalışmalardan bahsetti. Hatta 4/C”li arkadaşlarımızın kendisini makamında ziyaretinde, “yapılan çalışmanın 4/C li personelide kapsayıcı bir şekilde sürdüğünü” ifade etti.

Yine Haziran 2011 seçimleri öncesi siz yaptığınız televizyon programında “kamuda istihdam edilen tüm sözleşmeliler 4/C dahil kadroya geçirilecek ama bunun için yasal düzenleme gerekmekte, inşallah yeni yasama döneminde bunu gerçekleştireceğiz.” sözünüzün üzerinden 2 yıl geçtikten sonra, 25/06/2013 günü yaptığınız grup toplantısında kadroya geçirilecek sözleşmeli personele müjde dediniz. Ama o müjdenin içerisinde biz 4/C’lileri yine saymadınız.

Bizler artık kime ve neye güveneceğini bilemez hale geldik. Bu feryadımızı duyacağınızı ümit ediyor, yıllardır beklediğimiz haklı kadro talebimizi tekrar değerlendirmenizi, yapılacak bu son düzenlemeyi bizleri de kapsayacak şekilde değiştirmenizi, artık bu haksızlığa bir son vererek kamuda çalışan personel arasındaki ayrımcılığı bitirmenizi temenni ediyoruz.” Diyen Murat Çalışkan, konuşmasının sonunda zaman zaman ve gerekirse her gün burada olacağız ve hakkımızı alıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz dedi. (Adıyamanlılar.Net)

You may also like...