4/C’liler dejavu yaşıyor

2015 Yılı Toplu Sözleşmesinde üzerinde çalışma yapılmasına karar verilen konulara ilişkin gerçekleştirilen teknik heyet toplantılarının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve Memur konfederasyonlarının temsilcilerinin yer aldığı bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin, Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, Devlet Personel Başkanlığı Başkanı Mahmet Ali Kumbuzoğlu ile Bakanlık ve Devlet Personel Başkanlığı uzmanları da yer aldı.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşme metninde uygulanmayan ve üzerinde çalışılması kararlaştırılan konulara ilişkin olarak gelinen son durumun ele alındığı toplantıda üzerinde çalışılan konulardan birisi de 4/C’lilerin kadroya alınması meselesiydi.

Toplantı sonucunda 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (C) fıkrası kapsamında tam zamanlı çalışan geçici personelin sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilmesi konusunun Devlet Personel Bakanlığı’nın olumlu görüşüne rağmen Maliye Bakanlığı’nın özelleştirme kapsamındaki bütün işçilerin kamuya geçeceği ve bunun da bütçeye 134 milyon TL ek yük getireceği gerekçesiyle karşı çıkması nedeniyle gerçekleşmediği belirtildi.

Bu durum halihazırda 4/C statüsünde çalışan personelde hayal kırıklığı yarattı. Zira toplu sözleşme sürecinde ve sonrasında verilen demeçlerde kullanılan ifadeler bu işin tamamen çözüleceği beklentisi yönündeydi.

2004 yılından bu yana çalışma hayatında kanayan bir yara olan 4/C meselesinin daha neden çözülmediği anlaşılamamaktadır. Bu anlamda 4/C’lilerin bir “Dejavu” yaşadığını söylemek mümkün. (Özelleştirme.Net)

Dejavu Nedir?

Déjà vu (daha önceden görmek) (Fransızca telaffuz: [deʒa vy] ( dinle) [deja vü], yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu. Anı daha önceden yaşamışlık hâlidir. Fransızca; déjà (daha önceden) ve voir (görmek) kelimelerinden oluşmaktadır.

You may also like...