4/C’liler Arasındaki Ayrım

Elazığ 4-C platformu tarafından yürütülen hak arama kampanyasında üst üste gelen açıklamalar gündemi sarsmaya devam ediyor.

12 Haziran 2011 Seçimleri öncesinde Rize Çaykur işçilerinin bakanlar kurulu kararıyla 657-399 sözleşmeli memurluğa atanması ve tüm haklarıyla diğer kamu kurumlarına yatay geçiş yaptırılması, öte yandan sayıları binlerle ifade edilen 4-C statüsünde çalışanları ise haklarının bir çoğunu ellerinde alınarak 3 sınıf çalışan durumuna düşürülerek neden ayrımcılık yapıldığı konusunda Çalışma Bakanı Faruk Çelik’ten bir açıklama beklediklerini söylediler.

Haber Merkezimize gelerek sorunlarını anlatan 4-C Platformuna üye bir gurup şunları söylediler, Tedaş’da 4857 iş kanununa göre Elektrik Teknikeri ( ÖNLİSAN) olarak çalışırken 2010 Aralığında Tedaş’ın özelleşmesinden dolayı Milli Eğitim müdürlüğüne 657-4/ C li atamalarımız yapıldı, Daha önce aldıkları maaşları 2,200 TL olduğunu söyleyen gurup üyeleri bu atamadan sonra maaşlarının 960 TL ye düştüğünü ve ücretsiz izine çıkarıldığını belirttiler.

Gurup 12 Haziran 2011 seçimleri öncesi Rize’de Çay kur’da işçi olarak Çalışan yüksekokul mezunu personelleri 657-399 sayılı sözleşmeli bakanlar kurulu kararıyla memurluğa geçirildiklerini söyleyerek 399 ‘a kurumumuz özelleşmeden önce bizlerde dilekçe ile başvurduğumuz halde ret edildik ama Rize’de Çay kur işçisine Hayati Yazıcı beyin oy almak için yaptığı atamaların aynısının kendilerine de uygulanmasını istediklerini belirttiler. Öte yandan 2006’dan önce özellikle belediyelerde 2006’dan önce 6 ay çalışmış ve işe girmiş olanlar şimdi belediyelerden norm kadro fazlası diyerekten MEB tüm işçi haklarıyla maaş+ikramiye ile geçiriliyor. “Bu kadar haksızlığın olduğu bir ortamda mevcut Hükümetin halen daha haktan hukuktan bahsetmesi halkımızın taktirine bırakıyoruz” dediler.

Bu konunun peşini bırakmayacaklarını söyleyen grup ilerleyen günlerde ise derdimizi tüm halkımızla paylaşmak açısında bir yürüyüş gerçekleştireceklerini söylediler. (Ajans 23)

You may also like...