4/C’li personel aile yardımı istiyor

Büro-Sen Kula Temsilcisi Orhan Karakür, aile yardımı isteyen 4/C’li personelin 2012 yılında da beklentilerine cevap alamadığını söyledi.

657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre Türkiye genelinde çalışan yaklaşık 25 bin, Kula’da ise 80 personelin bulunduğunu belirten Orhan Karakür, “2012 yılı için mazeret izinlerindeki 4 günlük artışın dışında 4/C’li personelin haklarında hiçbir olumlu değişiklik olmamıştır” dedi.

Karakür, açıklamasında şunları söyledi; “Kamudaki adaletsizliğin tamamen giderilmesi için 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalıştırılan tüm personelin kadroya geçirilmesinin gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl Devlet Bakanı Hayati Yazıcı tarafından yapılan açıklamada, 4/C’li personele aile yardımı ödeneceği ifade edilmesine rağmen, 10 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararında bu yünde bir düzenleme yapılmamıştır. 4/C’li personelin, ailesine de geçici muamelesi yapılmaktadır. Eş ve çocuklarının günahı nedir? 6 ay önce yapılacak denen aile yardımı neden yapılmıyor. Bu ayrımcılığın hiçbir hukuki gerekçesi yoktur. 4/C’li personelin ek ödeme yapılması için kurumlarına yaptıkları başvurulara verilen cevaplarda, Bakanlar Kurulu kararında ‘ücret dışında hiçbir ödeme yapılmaz’ ibaresi gerekçe gösteriliyor. Ne yazık ki bu yıl da aynı ibare kararda yer almaktadır. 4/C’liler dışındaki tüm kamu görevlilerine denge tazminatı adı altında ek ödeme yapılırken, 4/C’li personel neden kapsam dışında tutuluyor? Bunu anlamak mümkün değildir. Bizler de diğer sözleşmeliler gibi kadroya geçirilmeyi, bu kanunen mümkün değilse 4/B li yapılmayı ve aile yardımından yaralanmayı talep ediyoruz.” (İHA)

You may also like...