“4/C’li istihdamı derhal sona ermelidir”

Son günlerde kamuoyunda sıkça gündeme gelen 4/C’lilerin kadro talepleri ile ilgili olarak konuşan Sait İnan, “4/C’li istihdam hukuka aykırıdır. Bunun için 4/C’liler kadroya alınmalıdır” dedi.

Son günlerde kamuoyunda sıkça gündeme gelen 4/C’lilerin kadro talepleri ile ilgili olarak konuşan Büro Memur-Sen Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Sait İnan, “4/C’li istihdam hukuka aykırıdır. Bunun için 4/C’liler kadroya alınmalıdır” dedi.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun istihdam şekilleri başlıklı 4. maddesinin C bendindeki “Geçici Personel” tanımının, “personelin geçiciliğinden” değil “hizmetin 1 yıldan az süreli veya mevsimlik” olmasını içerdiğinin altını çizen Sait İnan, 11 ay 28 gün sözleşme imzalatılarak zorlama bir geçici personel istihdam şekli oluşturulduğunu iddia etti.

Kamuoyunun 2009 yılının Eylül ayında Tekel işçilerinin Kızılay’da kurudukları çadırlarla tanıdığı 4/C kavramını Büro Memur-Sen’in çok önceden gündemine aldığını kaydeden İnan, 4/C’li çalışanların kamu görevlisi olduğunu ve kamu görevlileri sendikalarına üye olabileceklerinin tespiti için açtıkları davanın kazanılarak sendika hakkını aldıklarını söyledi.

Gerek özelleştirme sonucu işini kaybedenlerin, gerekse TÜİK başta olmak üzere 4/C’li istihdam eden diğer kurumlarda çalışanların esasında “geçici personel” olmadıklarını, ben yaptım oldu mantığı ile 4/C’li statüsüne mahkûm edildiklerini iddia eden İnan, taleplerinin yalın bir kadro talebi değil açıkça hukuka aykırı sürdürülen uygulamaya son verilmesi talebi olduğunu açıkladı.

İnan, “4/C’li statüsünde istihdam edilenlerin iş güvencelerini teminat altına alan çalışmaların sonuçlanmasını bekliyoruz. Tayin, terfi, izin hakkı olmayan personel, mali haklarındaki mahrumiyetleri bir yana psikolojik baskı altındadırlar. İnsan haklarına aykırı olarak sürdürülen 4/C uygulaması, kadrolu istihdama geçilerek sonlandırılması gerekmektedir. Bir an önce on binlerce 4/C’linin rahata ermesi için kadroya alınmalıdır. Bu hukuksuzluk sona erene kadar Büro Memur-Sen olarak mücadelemiz sürecektir” dedi. (Gazete Kamu)

You may also like...