4/C’li anneye ücretsiz izin ve süt izni

Büro Memur-Sen, kamuda görev yapan 4/C’li anneye doğumdan sonra ücretsiz izin ve süt izni verilmesi hakkında açtığı davayı kazandı.

Karara göre 4/C’li kadın personel doğumdan sonra 24 aya kadar ücretsiz izin ve süt izni kullanabilecek. 4/C’lilerin uğradığı haksız uygulamalardan birine daha son verdikleri için mutlu olduklarını belirten Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, “Tüm sorunların son bulması için 4/C’liler kadroya alınmalıdır” dedi.

Genel yetkili sendika Büro Memur-Sen, bir kazanıma daha imza attı. Kamuda statü farkı nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini her fırsatta gündeme getiren ve açtığı davalarla da hukuki mücadelesini sürdüren Büro Memur-Sen’den 4/C’li anneye doğumdan sonra ücretsiz izin ve süt izni müjdesi geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü’nde çalışan Büro Memur-Sen Bursa Şube Yönetim Kurulu Üyesi 4/C’li Arzu Arslan Gonca, doğum sonrasında ücretsiz izin ve süt izni kullanmak için kuruma başvurdu. TÜİK Bursa Bölge Müdürlüğü, sözleşmesi nedeniyle 4/C’li Arzu Aslan Gonca’nın talebini reddetti. Bunun üzerine Büro Memur-Sen, kamudaki 4/A statüsünde çalışan kadın memurların doğumdan sonra kullandığı 24 ay ücretsiz izin ve süt izni hakkından 4/C’li kadın personelinde yararlanabilmesi için yargıya başvurdu. Büro Memur-Sen, Arzu Arslan Gonca adına ücretsiz izin ve süt izni kullanabilmesi için TÜİK aleyhine Bursa Birinci İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

ÜCRETSİZ İZİN VE SÜT İZNİ KARARI

Büro Memur-Sen, açtığı davada 4/C’li personele doğum sonrasında ücretsiz izin ve süt izni verilmemesinin Anayasal eşitlik ilkesine ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu vurguladı. Büro Memur-Sen’in talebini haklı bulan Bursa Birinci İdare Mahkemesi, TÜİK’in kararını önce yürütmesini durdurdu, daha sonra ise hukuka ve hakkaniyete aykırı bularak iptal etti. Mahkemenin kararına göre 4/C’li anne doğumdan sonra 24 aya kadar ücretsiz izin ve süt izni kullanabilme hakkı kazanmış oldu.

4/C’LİLER KADROYA ALINMALI

Kararı değerlendiren Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, 4/C’lilerin uğradığı haksız uygulamalardan birine daha son verdikleri için mutlu olduklarını söyledi. 4/C’li personelin tüm sorunlarının giderilmesi için kadroya alınması gerektiğini vurgulayan Vecdi Yanbaz, “4/C’lilerin sendikalara üye olabilmesini, toplu sözleşmede ücretlerinin artırılmasını sendika olarak bizler sağladık. Şimdi de açtığımız davayla ücretsiz doğum izni ve süt iznini kazandık. Bunları asla yeterli görmüyoruz. Kamudaki 4/C’li kardeşlerimiz yılın 12 ayı kesintisiz bir şekilde çalışıyor ancak hala geçici personel olarak görülüyor. 4/C’lilerin mali ve özlük hakları yetersiz. Aldıkları ücretler yoksulluk sınırının çok altında. Sözleşmeleri gereği 30 günden fazla rapor hakkı bulunmuyor. Bunlar gibi daha birçok sorun var. Tüm sorunların tek çözümü 4/C’lilerin kadroya alınmasıdır. Genel yetkili sendika olarak 4/C’lilerin kadro mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz. Verdiğimiz mücadele ile inşallah 4/C’lilerin kadroya alınmasını sağlayacağız” dedi. (Büro Memur-Sen)

4/C'lilere Ücretsiz İzin ve Süt İzni Mahkeme Kararı

You may also like...

 • En büyük Kazık Pardon! Kazanım

  Bu kaçıncı kazanım bıktık ya.Her gün her gün bu memursen denen sivil toplum kuruluşu mu vakıf mı artık mi ?Neyin yetkilisiyse artık kazanım kazanım bu 4/c lileri çok şımarttı!! Maaşımızla her ay ne alsak acaba diye plan yapıyoruz? Yazlık mı alıyım,kışlık mı alıyım,son model araba mı alıyım bilemiyorum?Dalgamı geçiyosunuz siz bizle.O süt iznini memursen başkanı kullansın bence. Onu bırakında mahkeme kararıyla alınan ek ödemelerin önünü sözde yetkili sendika memursenle işbirliği yaparak 600tl yi 120tl ye nasıl indirdiniz birileri buna cevap versin.İnsanların hakkını yemek hoşunuza mı gidiyor ben anlamadım.Bizler aptal değiliz her şey çok açık. Yalnız buradan da sözde yetkili sendikaya üye olan 4/c li arkadaşlara sesleniyorum. Şu katiline mi afedersiniz çok özür diliyorum (tecavüzcüsüne) mi? aşık olma sendromu var ya. Stockholm sendromu. Sizleri de ona benzetiyorum.Kimse kusura bakmasın.

 • eserel

  Kardeş aynı düşünceler içinde olup aşşağı yukarı aynı yorumu yapacktım.Çok güzel yazmışsın ellerine sağlık.Napalım süt iznini , kazanım diye önümüze koyduklarına bak yaaa. Allah c.c. den de korkmuyolar bunlar herhalde .

 • 4/c li

  Bir ölü toprağı serpildi sanki tüm 4/c lilerin üzerine. Bir silkelenelim bir kendimize gelelim refarandum yaklaşıyor bunu çıkarlarımız için kullanalım.

 • tuik 4-cli

  tuik 4-c yi kapsamiyor neden diyeceksiniz her yıl sözleşme imzalaniyor