4/C Ne oldu ne olacak?

İsmail Hakkı DOĞAN’ın TEKEL Yaprak Tütün’deki arkadaşlarımız ile ilgili görüşleri.

Değerli arkadaşlarım;

Uzun süredir bu konuda yazmadım yazmak ta istemiyordum. Bu gün 04/11/2009 Cuma günü “Tekel Yaprak Tütün” lerden 17 arkadaşım telefonla arayarak işyerlerinin kapanacağını hangi yolu izlemeleri gerektiği konusunda görüşümü almak istediklerini söylediler.

Baştan söyleyim; ben emekliyim ve benim yapabileceğim hiçbirşey yok. Alınacak bütün kararlara uyacağımın bilinmesini, yapılacak bütün organizasyonlara davet edildiğimde geleceğimden kimsenin şüphesi olmasın. Ben herzaman yanınızda sizlerle hertürlü çalışmaya varım. Bu yazıya yorumlarınızı bekliyorum. Yalnız hastalığım nedeni ve doktorumun müsade etmemesi nedeni ile sık giremiyorum nete. Yorumlar geç yayınlanırsa kusura bakmayın. Mutlaka yayınlanır. Yönetici gösterilen kişilerin yorumları bazı 4/C sitelerinde yayınlanmıyor. Peki kişiyi hem yönetici gösterip hem yorumunu yayınlamamak nasıl bir anlayış ve nasıl bir terbiyesizliktir? Bunun yorumunu da sizlere bırakıyorum.

Benim şahsi görüşüm şudur: Bir işletme özelleşmeyip kapanıyor sa ve o işletmenin Genel Müdürlüğüne bağlı başka işletmeler de varsa kapatılan işletmeden mağdur olacak arkadaşlar o Genel Müdürlüğe bağlı kapatılmayan öbür işletmelere aynı haklarla nakil isteyebilirler. Nakil istediklari işletmede kapanır Genel Müdürlüklerine bağlı işletme kalmazsa son kaçınılmaz 4/C olacaklardır.

Son günlerde 4/C ile bir çalışma varmı sorusu sık olarak soruluyor dernek kurulduğu söyleniyor bu konuda ki görüşün nedir diye soruyorlar. Bildiğim kadarı ile şu anda 4/C ile ilgili ne hükümet tarafından ne de 4/C li arkadaşlar tarafından bir çalışma yoktur. Çünkü bizim arkadaşlarımız kadar duyarsız bir insan topluluğu bulmak mümkün değildir. Bakın ben 4/C sitesiyim diyen bütün siteleri dolaşın günde ortalama her site 350 – 400 ziyaret alıyor. Ama o sitelere yazan görüş bildiren aynı kişiler ve sayıları sadece 10 – 15 kişi. Kimse kendini kandırmasın ve insanları oyalamasın, bir ilde bulunan 4/C mağdurları kendi aralarında bir araya gelemez ken şimdi birlikten söz etmek ne kadar doğrudur?

Bir zamanlar bu mağdurlar Ankara’yı yerinden oynattılar. Aylarca kendilerinden hem basında hem TBMM de söz ettirdiler. Kazanım ne oldu koskoca bir hiç.

Gelelim dernek meselesine; arkadalar dernek kesinlikle çözüm değil. Sadece avunmaktır. Dahası insanların oyalanmasıdır. Tüzüğü olmayan yöneticisi belli olmayan hatta kuruluş amacı belli olmayan bir oluşum nasıl olurda resmen iş takibi yapabilir. En önemlisi dernekler aidatla yaşar. Bakıyorum yukarıda da dediğim gibi bu işlerle ilgilenen 10 – 15 kişnin aidatı ilemi bu dernek ayakta kalacak. Oldu ki bu sayı 50 – 60 çıktı bu aidat yeterli olmadığı için yine bir çalışma yapılamayacak ve bu aidat o derneğin defter giderini dahi karşılayamayacak. İki ay sonrada yapamadık kapatıyoruz. Peki o iki ay ekmeğinden keserek aidat ödeyenlerin parası nolacak? İç olacak ve ortadan kalkacak. Bakın buraya çok dikkat edin son günlerde Ankara’da özürlüler derneği, bilmem ne köyü güzelleştirme derneği görüşme ve eylem yapmak istedi. Hiç muattap bulamadığı için ne eylem yapabildi nede ses duyurabildi. Peki bu 4/C adına kurulan dernek adını duyurabilecek mi? Veya Ankara’da eylem gerçekleştirebilecek mi? Hayır.

Çözüm tek çözüm bütün imkanlar kullanılarak Ankara’da önceden tesbit edilen bir mekanda duyarlı ve bilinçli olarak açık grevi yapıla bilirmi? Önde inanılan kişiler olursa neden olmasın? İşte şu ortamda hükümetin açılımla ilgili çatlak ses duymak istemediği de göz önüne alınırsa çözüm bu. Ama kırmadan dökmeden kamu malına zarar vermeden. Önceden Ankara’da yapılan eylemlerde değil kamu malına zarar vermek yerlere çöp dahi atılmasına müsade edilmemiştir. Bunu sağlayacak Emniyet izinlerini alabilecek kişilere ihtiyaç vardır. Bu kişi çalışan olmalıdır. 4/Cli olmalıdır. Kimsenin güdümüne girilmeden kimsenin şak şakçısı olmadan.

Çözüm 4/C linin kendisinde. Eğer üç kişi bir araya gelmez gelemezse suçlu aramak boşunadır suçlu kendimizizdir. Hepinizin Allah yardımcısı olsun. Selam ve dua ile hoşça kalın.

You may also like...