4/C lilere Aile Yardımı İmzaya Açıldı

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu Hak-Sen’in aile yardımının imzaya açılmasıyla ilgili resmi internet sitesinde yayınlşadığı haber.

657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışan personele de Aile Yardımı yapılmasını sağlayacak Bakanlar Kurulu kararı imzaya açıldı.

Bilindiği gibi 6111 sayılı Torba Yasa ile sözleşmeli personele de Aile Yardımı yapılması için düzenleme yapılmıştı. Ancak, Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile 4/C personeli kapsam dışında bırakılmıştı.

Sendikamız tarafından açılan davada; 4/C statüsünde çalışan geçici personelin de, tıpkı 4/B statüsündeki sözleşmeli personel gibi, hemen hemen aynı hükümleri içerir idari hizmet sözleşmelerine dayalı olarak çalıştırılmakta olduğu belirtilerek, bu çerçevede, aynı sendikaya üye olan, aynı haklara sahip kılınan sözleşmeli personel ile geçici personel arasında, aile yardımı açısından farklılık getirilmesi ile sözleşmeli personele tanınan aile yardımının geçici personele tanınmamasının, maddi ve hukuki temeli bulunmayan bir ayrımcılık göstergesi olduğu belirtilmişti.

Dava devam ederken , Başbakanlık tarafından hazırlanan karar ile 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışan personelin de aile yardımından yararlanması sağlanıyor. Sendikamız tarafından konu yakından takip edilmekte olup, söz konusu kararın Bakanlar Kurulu üyelerinin imzasına açıldığı bilgisi alınmıştır. Kararın Haziran ayındaki maaşlara yetişmesi beklenmektedir.

Diğer sözleşmeli personele 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren verilen Aile Yardımının yürürlük tarihinin Haziran’dan başlaması halinde HAKSEN üyeleri dava sonucu geriye dönük Aile Yardımını da faiziyle birlikte alabilecektir. (Hak-Sen)

You may also like...

 • tekel işçisi

  mrb arkadaşlar şimdi de “4/c lilere aile yardımı bakanlar kurulunda imzaya açılmış” hayırlı olsun. Zaten bu 4/c nin kendisi başlıbaşına bir “ucube”. İçeriği hukuka aykırı ama seçim malzemesi olarak kullanılması için iptal edilmedi. Şimdi de aile yardımı veriyoruz diye imzaya çıkıyor. Heryeri hukuksuz olan 4/c de aile yardımı olsa ne olur olmasa ne olur. 4/c davasını takip eden ve mücadeleye devam eden sendikal konfederasyonlara başarılar dilerim. Mücadele eden sendikalar bizim sendikalarımızdır. Diğerleri yandaştır.

 • sinan

  NE OLDU BU AİLE YARDIMI HALA İMZADAN ÇIKMADIMI KADRO İŞİ BİLE 3 GÜNDE İMZADAN ÇIKARKEN AİLE YARDIMI HALA NEYİ BEKLİYOR HAKSEN

 • 4c li

  buda fiyasko çıkacak galiba

 • necdet

  haziran da alamadık temmuz geldı temmuz.dan sonra ağustos diyecekler.hazirana yetişecekmi dediğiniz şey temmuz a niye yetişmedi…biraz daha ciddi olun 4/clilerin duygularıyla oynamayın… karabük

 • Mustafa BAŞARAN

  Gerçekti Hayal Oldu.

 • salihadas

  aliştık artık verecekseniz verin vermiyecekseniz bizi kamdırmayın bizimde çocuklarımız var bizde bu vatanın evlatlarryız

 • kader işte

  4/C sağlıkta çalışan bir kişi döner sermaye ek ödeme almaya başladı biliyormusunuz arkadaşlar

 • kahraman onbaşı

  kahraman onbaşı slm osmaniyeli sefil hüsran onların arkasından koşan isdemirli 4-c li arkadaşlarım gördüğünüz gibi aile yardımı yok neden bizim çocuğumuz yok ailemiz yok arayanımız yok koyun sürüsü gibiyiz seçimde bitti geriye ne kaldı beş sene daha dayanın belki ozaman hallederler bizi ramazan da halimizi soranda yok bir ay ücretsiz izin de çabası dedim ya 4-cliler canınız isterse beş sene daha osmaniyeliler.

 • agaasarlı

  arkadaşlar bakanlar tatilde galiba 5 aydır bi imzayıatamadılar. haber verin onlara millet vekili maaşlarınazam yapılacak diye bakalım kaç dakikada oylanıp yürürlüğe giriyor. yazıklar olsun kendine gelince koşakoşa gidenlere.komşusu aç ikeken kendisi tok olan bizden değildir.[ hşrf ] 4cli açkalmış tokkalmış kimin umurunda umursayacak olsalar özlük haklarını gasp ederler mi idi.