4/C li personeli unutuldu

Büro Memur-Sen Van Şubesi Basın Yayın Sekreteri Bülent ÇELİKKOL Hükümetin TSK personeline yapmayı planladığı fakat 4/C li personeli unuttuğu düzenleme ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıklamada;

Hükümetin TSK personelinin maaşlarındaki düzenlemenin ayrıntıları netleşmeye başladı. Yıllardır kamu kurumlarında mesai farkı gözetmeksizin ek bir ücret almadan çalışan 4/C li personeline seyyanen zammı, aile yardımını çok gören Hükümet yetkilileri bütçedeki dengeyi gözettiğinden dem vururken TSK personeline yapacağı yüzde 20’lik zamla bütçedeki dengeyi unutmuş durumda.

Ayrıca TSK personelinin özlük hakları ile ilgili çalışmalar, personel ayırımı gözetilmeksizin bir bütün olarak yürütülüyor. Teklifler, halen görevde bulunan subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sivil memurların özlük hakları ile bunların emekli maaşlarında iyileştirme yapılmasını içerecek şekilde hazırlanıyor. Kamu personelleri arasındaki dengeden uzak tavır sergileyen Toplu Sözleşme sürecinde gerek görsel medyada gerekse yazılı medyada her gün bütçeden bahseden Sayın Maliye Bakanının bu konuda ki tavrını merakla bekliyoruz.

Kamuda sayısı 45000 civarında olan 4/C li personele yapılacak aile yardımı ile verilmesi gereken seyyanen zam bütçe açığını artıracak bahanesini sunan yetkililer bu konuda hakları yenen “4/C li personel için hangi bahaneleri sunacak” bekleyişi içindeyiz.

Bu konuda artık atılması gereken her türlü adımları ilgili Bakanlıklardan beklemek ve hakkın hak sahiplerine verilmesini istemekteyiz. Meclis bünyesinde çalışan bir 4/C li personele verilen haklarla diğer 4/C liler arasında ki farkın giderilmesi bu hükümetin boynundaki en büyük vebaldir. Aile olan fakat aile yardımı alamayan izin hakları kısıtlı olan ve kamuda mesai almadan mesai yapan tek personel rejimi olan 4/C uygulamasına bir an önce son verilmesini bekliyoruz.

Başta ülkenin İstatistik verilerini belirleyen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) başta olmak üzere adalet dağıtan adaletten yoksun bırakılan Adalet Bakanlığı bünyesindeki 4/C lilerin bir an önce kadroya geçirilmeleri gerektiğini ve bu konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha tüm çalışanlarımıza duyuruyoruz.

BÜLENT ÇELİKKOL
Büro Memur-Sen
Van Şubesi

You may also like...