4/C'li memur nefes alacak

Türk Büro-Sen genel başkanı Fahrettin YOKUŞ; Güneş Gazetesi’ne verdiği demeçte 4/C’lilerin sendika üyeliğini değerlendirdi.

Özelleştirme sonrası kamuda çalışanlara mahkeme sendika yolunu açtı. Böylece çalışma güvencesi ve geliri artacak Kocaeli İdare Mahkemesi, 4-C kapsamındaki sözleşmeli memurların sendikalı olabilmesi için açılan davayı sonuçlandırarak 4 C kapsamındaki memurların ‘sendikalı’ olabileceği kararını verdi. Karar neticesinde bundan sonra Milli Eğitim Müdürlükleri, 4-C’lilerin tıpkı 4-B’liler gibi sendika üyeliklerini kabul etmek durumunda olacak. Söz konusu karar neticesinde özelleştirilen kurumlarda işçilikten gelen ancak ne işçi ne de memur olarak tanınmayan 4-C’liler artık 657’nin diğer bentlerinde istihdam edilenler gibi, geçici de olsa memur olarak tanımlanacak.

25 BİN ÇALIŞAN

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş; Bunun özelleştirme mağduru işçiler için çok önemli olduğunu söyledi. Bu kararla birlikte yaklaşık 25 bin 4-C’linin toplu görüşmelerden yararlanabileceğini belirten Yokuş,’Maaşlarında daha iyi düzenlemeler olabilecek. İş güvencesi artacak’ dedi. Bu kişilerin zorlu günler geçirdiğini belirten Türk Büro-Sen Genel Başkanı, ‘Bunlar asgari ücret seviyesinde maaş alıyorlar. İş bulamadıkları için bu maaşlara çalışmak zorundalar’ dedi.

You may also like...