4/B’li ve 4/C’li personelin tamamı kadroya geçirilmelidir

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, 4/C’li geçici personelin ayrımcılığa uğradığını belirterek, “4/B’li ve 4/C’li personelin tamamı kadroya geçirilmelidir” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yokuş, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılması öngörülen 24. dönem milletvekili genel seçimi öncesinde hükümetin, Başbakan ve Bakanları nezdinde sözleşmeli personellerin 4-A kadrolu personel statüsüne geçirileceğine ilişkin vaatlerde bulunduklarını ifade etti. Hükümetin bir yandan kurmaylarının yapmış olduğu açıklamalarla, memurların iş güvencesinin verimliliği düşürdüğünü iddia ettiğini, bir yandan da Türkiye tarihinde bir ilk olarak 2010 yılında kadrolu personelden daha fazla sayıda sözleşmeli personel istihdam etme yoluna gittiğini kaydeden Yokuş, “Sözleşmeli personel istihdamını yaygın hale getiren hükümettir. Hükümetin uygulamış olduğu istihdam politikalarıyla, seçim öncesinde sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusunda vermiş olduğu sözler birbiriyle çelişmektedir. Madem sözleşmeli istihdam edilenlerin mağduriyetleri hükümet tarafından önemsenmekteydi, neden kadrolu istihdamı daha az sayıda tutulmuştur? Kamuya alım yapılırken neden sözleşmeli personeller kadrolu olarak istihdam edilmemiştir?” dedi.

Hükümetin seçimin yaklaştığı bir zamanda böyle bir vaatte bulunmasının ve dün Başbakan Erdoğan’ın bir televizyon kanalında yapmış olduğu açıklama da ifade ettiği ‘Sözleşmelilerle ilgili olarak burada üç yılı doldurmuş olanların, müracaat etmek suretiyle atamalarına yönelik adımlar atılabilir. Burada hazırlıklarımızı şu anda Başbakanlık olarak yapmış durumdayız. Ancak bunların 4/A’ya geçmesi noktasında ise bu yasal düzenleme gerektiriyor. Yasal düzenleme gerektirdiği için inşallah seçimden sonra bunun adımını süratle atacağız’ şeklindeki sözlerini seçim yatırımdan başka bir şey olarak değerlendirmek mümkün olmadığını savunan Yokuş, “Ayrıca söz konusu vaatler de, 657 sayılı yasanın 4/C maddesine göre çalışan personelin kadroya geçirilmesine dair herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. 4/C’li personel, kadroya geçirilme sözlerinin dışında tutulmuş ve ayrımcılığa tabi tutulmuştur.

Kamuda istihdam edilen 4/C’li geçici personellerde, sözleşmeli personeller gibi mağduriyetler yaşamakta, pek çok konuda hak kaybı yaşamaktadır. 6111 sayılı Torba Yasa’daki sözleşmeli personelle ilgili düzenlemelerin 4/C’li personele uygulanmamış, aile yardımı hususunda yalnızca geçici personel değil, onların aileleri de yok sayılmıştır” dedi.

Yokuş, hükümetin iktidara geldiği günden beri uyguladığı kamu düzenindeki uygulamalarla, çalışma barışı bozulduğunu ve adaletsizliklerin dayanılmaz boyutlara geldiğini savunarak, “Kadroya geçirilme ihtimalinin dahi dışında tutulan 4/C’li personel yine ayrımcılığa tabi tutulmakta ve kamu çalışanları arasındaki huzursuzluk daha artma noktasına gelmiştir. Hükümet, 8,5 yıllık iktidarı döneminde kadroya geçirmediği sözleşmeli personele verdiği sözü, seçimden önce yerine getirerek, politikalarıyla meydana getirdiği hatayı düzeltmelidir. Aksi taktide, sözleşmeli personeller hükümetin samimiyetinden şüphe edeceklerdir. Aynı şekilde, Kadro konusunda büyük bir beklentiye giren 4/C’li personele yapılan bu haksızlığın giderilmesi gerekmektedir. 4/C’li personelin tamamının, 4/A statüsüne geçirilmesi şarttır. Sendika olarak, yıllardır her platformda dile getirdiğimiz talebimizi yineliyoruz. Kamu çalışanlarının arasında ki adaletsizliğin ve ayrımcılığın giderilmesi için bütün 4/B’li ve 4/C’li personeller acilen kadroya geçirilmelidir” dedi.

You may also like...