4/B ve 4/C’liler referandum öncesi kadro bekliyor

Anayasa değişikliği için yapılacak referandum öncesi 4/C ve 4/B’li kamu çalışanları kadro istiyorlar. 4/C’lilere seçimden önce kadro verilecek mi? 4/B’lilere seçimden önce kadro verilecek mi? Taşeron işçilere seçimden önce kadro verilecek mi?

Anayasa değişikliği için yapılacak referandum öncesi 4/C ve 4/B’li kamu çalışanları kadro istiyorlar. 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan referandum oylamasına sayılı günler kala gözler hükümetin vereceği müjdelere çevrildi. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu’nun taşeron işçilere kadro çalışmasını referandumdan sonra ele alacaklarını açıklaması hayal kırıklığına neden oldu.

Bakan Müezzinoğlu, yaptığı açıklamalarda 2017 yılında kamu personel rejimi değişikliği ile işçi, memur, 4/A, 4/B, 4/C gibi statü farklılıkları kaldırmayı planladıklarını ifade etti. Bu açıklamalar ile umutlanan sözleşmeli ve geçici kamu personelleri seçimler öncesi kadro hayali kurmaya başladırlar ve bizlerden de seslerini duyurmamızı istiyorlar.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B ve diğer sözleşmeli personel statüsünde görev yapanların sayısı 123 bin 987 olarak, 4/C statüsünde geçici personel olarak çalışanların sayısı ise 21 bin 42 olarak açıklanmıştı. Türkiye genelindeki toplam 3,5 milyona yakın kamu personeli içerisinde en fazla mağduriyet yaşayanlar hiç şüphesiz 4/C’liler.

2016-2017 yılı toplu sözleşmelerine 4/C’li çalışanların kadro alınması için çalışma yapılacağına dair madde konulmasına rağmen hiçbir gelişme sağlanamadı. Son genel seçimler öncesi Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından 4/C’li personele seçimlerden sonra kadro verileceği açıklanmıştı. Bütün bu açıklamalara rağmen 21 bin geçici kamu personelinin beklediği müjde henüz gelmedi. Mymemur.com.tr olarak referandum öncesi kamudaki tüm sözleşmeli, geçici ve taşeron personelin kadroya alınmasını temenni ediyoruz. (MyMemur)

You may also like...