4-C’yi dayatırsanız vay halinize!

Özelleştirmeyle sürekli mağdur edilen işçi, son elektrik ihaleleri sonrası isyan etti. Hükümetin işsizliğe karşı çözüm diye sunduğu önerileri eleştiren Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, “Mitingse miting, eylemse eylem… Gerekeni yaparız” dedi.

Hükümete sert uyarı

Enerjİ Bakanı’nın da katıldığı Tes-İş Genel Kurulu’nda konuşan Kumlu, “Dağıtımdaki yöntemleri üretim özelleştirmelerinde kullanmayın. İlgili, yetkili, hevesli, herkese sesleniyorum. Sakın ha diyorum, sakın ha!” ifadesini kullandı.

Türk-İş: Eylemse eylem mitingse miting yapılacak

Başkan Mustafa Kumlu elektrik özelleştirmeleri konusunda hükümeti işçilerin mağdur edilmemesi için uyardı ve “4-C dayatılırsa vay bunu yapanların haline! Termik santral işçisi başka işçilere benzemez” dedi.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu “varolan kuralsızlıkları kural haline getirmeyin” uyarısında bulundu. Hükümetin işsizliğe çözüm önerileri kapsamında yıllardır karşı çıktıkları konuları gündeme getirmesi, geniş kapsamlı bir kuralsızlaştırma ve hak gaspı yoluna gitmesi halinde sonuna kadar karşı çıkacaklarını söyleyen Kumlu, “Mitingse miting, eylemse eylem, ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. Dağıtım özelleştirmelerinde kullanılan yöntemlerin üretim özelleştirmelerinde de kullanılmamasını isteyen Kumlu, “İlgili, yetkili, hevesli herkese sesleniyorum. ’Sakın ha’diyorum. ’Sakın ha’. Termik santral işçisi başka işçilere benzemez” diye konuştu.

İşçiler mağdur edilmemeli

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş)- 9. Olağan Genel Kurulu Ankara’da Tes-İş Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen 9. Olağan Genel Kurul’da konuşma yapan Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, hem varolan kuralsızlıkların kural haline getirilmesi hem de elektrik üretim özelleştirmelerinde işçilerin mağdur edilmemesi noktasında uyarılarda bulundu.

Esnek çalışma sistemi, kuralsızlıktır

Kumlu, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin en ciddi sorunlarından biri kayıtdışı ekonomidir ama kayıt dışı ekonominin çözümü, esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaştırılmasında görülmemelidir. Esnek çalışma biçimleri hem işsizliğe, hem de kayıtdışı ekonomiyle mücadeleye katkıda bulunabilir ama buna muhatap çalışanların özlük hakları ne olacaktır? Çaresizlikten işverenin ’gel’deyince geleceği, ’git’diyince gideceği bir formulün içine sıkıştırılmaya razı olan bu insanlar geleceğe nasıl güvenle bakabilecek.Varolan kuralsızlıkları kural haline getirmeyin” ifadelerini kullandı.

‘Hükümeti uyarıyorum sakın ha, sakın!..’

Şimdi gündemde üretim özelleştirmelerinin bulunduğuna dikkat çeken Türk-İş Başkanı Kumlu şu uyarılarda bulundu: “Bugün buradan ilan ediyorum ki, eğer dağıtım özelleştirmelerinde kullanılan yöntemler, üretim özelleştirmelerinde de kullanılırsa, yani üretim özelleştirmelerinde de üyelerimiz mağdur edilir, emekliliğe zorlanır, 4-C dayatılırsa vay bunu yapanların haline. İlgili yetkili, hevesli herkese sesleniyorum. ‘Sakın ha’ diyorum. ‘Sakın ha.’ Şartnamelerinizi, işçileri mağdur etmeyecek şekilde hazırlayın.”

‘İşçi gerekirse 18 saat çalışmalı’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin kalkınması adına işçilerin, eğer gerekiyorsa 16-18 saat arasında çalışması gerektiğini ifade ederek, “Bizler gelişmekte olan Türkiye olarak mutlaka yeri gelecek 16-18 saat çalışabileceğiz. Değişimi iyi idare edebilmek adına bunu mutlaka yapmak lazım. Ben biliyorum ki benim işçim işini bitirmen çıktığı direkten inmez. O direkte sorunu 8 saatte çözerse 8 saat 18 saatte çözerse 18 saat çalışır. O yüzden biz uzlaşı içerinde bütün emeklerimizi beraber ortaya koyarak Türkiye’yi geliştireceğiz” dedi.

You may also like...

 • mehmet

  vay şerefsiz siz 4/c n olduluğunu biliyorsunda bize niye sahip çıkmasın

 • Orhan MUTLU

  Ah benim zavallı başkanım.Bu zamana kadar mağdur ettikleriniz için ne yaptınız ki atıyorsunuz.Siz demediniz mi Sİz 4/c li personelin yerine çalışmak için adam arasak binlerce insan kuyruklara girer diye.Halinize şükür edin diye.Ama ALLAH CC. yapılanların hesabını ,inşallah sorumluların bu dünyada karşısına çıkarır Ahirete kalırsa vah ki ne vah……..

 • Sayın Türk iş Başkanı Mustafa bey önceki özelleştirmelerde neredeydi acaba çok merak ediyorum.Şimdi ise ahkam kesiyorlar.4-c dayatılırsa vay bunları yapanların haline diyor.Yazık bizlerde 2005 ten beri4-c mağduru olarak çalşıyoruz.Ne halde olduğumuzu biliyorlarmı 11 ay çalış 1 ay parasız ne yer ne içer hiç düşündülermi acaba.Bizler 18 Yıl Türk işe bağlı Teksif Sendikasına üye ve aidat ödedik 4-c lilerden aidat alamayacaklarını anladılar bizleri unuttular Şimdi ise üyeleri iyice azaldı harekete geçtiler.Bizler kalifiye birer elamandık ne oldu şimdi Milli Eğitimde çalııyoruz.İşçi deyiliz memur deyiliz ameleyiz.Önce bizim hakkımızı alsınlar ondan sonra elektrik kurumunun özlleştirmesini engellesin tabi güçleri varsa. O güç SÜMERMANK BAKIRKÖY İŞÇİLERİNİN EYLEMLERİ ile kırıldı.Tekel işçileri iyi mücadale verdi ama yanlarında kimse olmadı.İnşallah dediklerini yaparlar bizim gibi 4-cli olmazlar.Başarılar.

 • eserel

  Bence bu çok ayıp sayın KUMLU .Bu sözler sizin mi gerçekten!”Bugün buradan ilan ediyorum ki, eğer dağıtım özelleştirmelerinde kullanılan yöntemler, üretim özelleştirmelerinde de kullanılırsa, yani üretim özelleştirmelerinde de üyelerimiz mağdur edilir, emekliliğe zorlanır, 4-C dayatılırsa vay bunu yapanların haline. İlgili yetkili, hevesli herkese sesleniyorum. ‘Sakın ha’ diyorum. ‘Sakın ha.’ Şartnamelerinizi, işçileri mağdur etmeyecek şekilde hazırlayın.”Sayın KUMLU dağıtımdaki işçiler çalışmıyormuydu onlar insan ddeğilmiydiler onlar 4c yi hakettilerde üretimdekiler etmiyor yani öyle mi ?…

 • Salim

  Kimse bu söyleme inanmasın. Biz bunları hep duyduk başkanın rüştünü ıspatlaması için önce büyük bir miting yapsın gerçek bir miting. Artık işçinin gücünden kimse korkmuyor. Meydanlarda korkmadan dolaşan işçilere ihtiyaç var artık. En başta yürekli bir başkana

 • esef

  Sayın Kumlu Elektrik Dağıtım Özelleştirmelerinde nerdeydiniz.

 • esef

  dağıtım özelleştirmelerinde bizlere yapılan bizim hakkımız gasp edilirken nerdeydiniz ozaman sendika başında değilmiydiniz.

 • konya tedaş

  karektersiz adam neden dağıtım özelleştirilirken bukadar dik durup bizim haklarımızı savunmadınız?

 • mehmet

  sayın Kumlu’ya soruyorum üretim işçisi senin sendikanın işçisi de dağıtım işçisi hangi sendikanın üyesi? bizim hakkımız yok mu? bize gelince neden “sakın ha!!!” denmiyor? siz hala gerçekten sendikacılığın olduğunu mu sanıyorsunuz? burdan herkese söyleyeyim bu sendika ne üretim ne dağıtımın hakkını savunmuştur ne de savunabilir.

 • halil

  hadibakalım kumlu sıra sanada geldi,ne yapacaksan yapta görelim…

 • ÖMER

  şimdi mi aklınıza geldi işçi hakları sayın mustafa kumlu tekel işçilerine neden gerektiği gibi sahip çıkmadınız?
  4/c ye mahkum ettirdiniz tüm tekel işçilerini….
  Bir de işçi lideri olarak geziyor böyleleri ortalıkta

 • Mehmet Ali

  Eyyy mustafa kumlu işallah sıra sanada gelecek sevgili 4/cli arkadaşlar buda bir iktidarın oyunu bunlar birbirleriyle paslaşıyorlar arkadaşlar uyanık olun niye diyeceksiniz hem millet vekili seçimi geliyor hemde mustafa kumlunun seçimi geliyor.kumlu diyorki 4/c yi dayatırsanız vayy haline acaba ne yapacak ben size söyleyeyim mi? hiç birşey yapamayacak.çünkü paslaşıyorlar öyle demek zorunda kalıyor işçi arkadaşlarımızıda yüreğine su serpmiş gözüküyor.gün ola devran ola.ama bunlar boş vaatler bu iktidar gitmeyene kadarı hiç kimse birşey yapamaz bunlar hep birbirnin adamı kumlununda kaynakları azaldığı için böyle konuşuyor .4/c li bütün arkadaşların 2011 yılı hayırlara vesile olması dileğiyle

 • sencan1009

  Bir avcı kahvehanede sallıyormuş;bir tilki vurdum kuyruğu iki metreydi.Arkadaşı öksürmüş ıhhı,yok birbuçuk metreydi.Arkadaşı yine öksürmüş ıhhı.Yok birmetreydi.Arkadaşı yine öksürmüş ıhhı.Avcı kızmış yav bunun kuyruğu hiçmi yoktu.Sayın kumlu ‘IHHI,IHHI.

 • tunç

  Ya muhteremler şimdiye kadar nerelerdeydiniz.Niye özellikle elektrik üretimdekiler için bu kadar telaşlanıyorsunuz.Diğer işyerlerinden 4 c ye geçenler için bu tür açıklamalarınız nerede idi.Şuna inanıyorum üretimdekiler içinde birşey yapamayacaksınız sendika olarak. Sendikacılık yok oldu yok edildi.Sendikacılık misyonunu tamamladı yine sermaye yenecek göreceğiz yakında.Bu tür balonları hep duyduk hep izledik.Açıklamalar hep timsah gözyaşı geçin bunları.

 • yazık

  nede olsa öküz öldü ortaklık bozuldu dağıtım diye bişey kalmadı.şimdi üretimden ne koparırsak telaşı başladı. 4c li olarak hepimiz mağdur edildik. aynı odada benimle aynı işi yapan memur arkadaşım 600 tl fazla alıyor. adaletmi kalkınmamı bu. şimdi 1 ayda çıkış verildi. tedaş ta 5 senelik emeklerde yalan oldu. ne mesleğimizi yapabiliyoruz nede hakkımızı alabiliyoruz. ama inş bu seçimde göstereceğiz arkadaşlar hak nasıl bulunuyomuş.

 • mustafa

  sayın kumlu 78 gün tekel eylemlerinde tekel işçisine sahip çıkmadınızda şimdimi aklınız başına geldi bir sözünüz vardı keser döner sap döner hiç bir ucak havada kalmamıştır ,unutmaki o ucak tekel eylemlerinden sonra kızılayda düştü.enkaza kimse sahip çıkmadı ,ama o ucak sizide birgün götürecektir bu böyle biline,kim ben ve benim gibi işini kaybet miş işçi kardeşlerimin ekmegiyle oynuyorsa ALLAH onun belasını versin………..
  ,

 • yusf

  allah belanızı versin bu kadar insanı mağdur ettiniz . bu insanlar çoluk çocuğunun rıskının peşinde . onların ahı ile nasıl ne kadar yaşarsınız bilmem . bir de bu hükümet kadar işçi düşmanı tanımadım ben artık uyanın arkadaşlar, artık yeter diş gösterme zamanı gelmedimi?

 • 4/C.Lİ.SAKARYALI

  Termik santral işçisi başka işçilere benzemezmi ? diğer işçiler satilık mı ? sizin sendika anlayısınıza bayılıyorum tabiki zaten termik santralı alan işçisini çıkartmaya cesaret edemez çünkü o işler sizin TCDDY.yatırdıgınız şemsiye altında korudugunuz 55 yasını veya 65 yasını devirmış işçilere benzemez bedavadan sendikacılık yapmayın 4/c lilerin sayısı 2011 yılında 44 Bin kişiye çıktı önce siz sattınız işçileri

 • ömer

  Sendikacılık böylemi olmalıdır? Sayın Mustafa KUMLU. Hani nerede sınıf dayanışması; sınıf dayanışması olmazsa ortada ne işçi kalır ne de sendikası. Sendikalar bugün varsa eğer; bunu geçmişte yaşanan işçi eylemlerine borçludur. En son örneği de TEKEL İŞÇİLERİNİN 78 günlük şanlı direnişidir.Bugün siz o koltukta oturuyorsanız eğer; bu geçmişte sizin koltukta oturan mücadeleci işçi liderlerinin sayesindedir. Sizin de işçi sınıfına vefa borcunu ödemenizin, liderliğinizin gereğini yapmanızın zamanı gelmedi mi? Sayın KUMLU.
  Ama şunu unutmayın siz bu bayrak yarışının gereğini yapmazsanız; Bunun faturasını; işçi ve emekçi sınıfı size çok ağır bir şekilde ödetecektir. Sınıf Dayanışması çalışmalarınızda Şimdiden başarılar dilerim…

 • timucin

  secim zamanı sendikacların aklına 4/cliler gelmiyorda sakın dayanmayın diye anlaştıkları hükümetin oyunlarına gelmiş durumda mustafa kumlu akp yandaş sendikası ğibi hareket ediyor. belediyedeki işciler kurumlara dagıtılıyor sebebi yüzdelik fazla olan akp nin işkura devretse 4/c li olacak onun icin akp kendi adamları oldugu icinhemde 6 ay calaıştırdı gı kadro verdigi adamlarıda onun icin sendikacilar uykudu dannn uyanıca gercegi ğörecekler fakat 4/c liler yanlarında olmayacak çünkü 4/cliler kendilerine yapılan oyunları biliyorda onun icin.

 • erdal kaymaz

  şerefsiz utanmadan termik santral işçisi başka işçiye benzemez diyor,diğer işçileri sudan aşşağı veriyor haysiyetsiz sarı sendikacı it

 • hikmet

  diğer işçiler neye benziyordu onu açıklasın ne biçim adam bu analamdım.

 • tedaşcı

  o gün ordaydım ve sinirlerim tavan yaptı tedaş işçilerini resmen sattın mustafa kumlu. sana başkan demeye bile dilim varmıyo bu kadar işçinini vebali elbet bi yerinden çıkar senin allaha havale ediyorum seni

 • hasan

  sizin gibi adiler satmadı mı bizi şimdi çıkıp zırlıyorusunuz.şerefsiz ler 7 sülalenden çıksın çaldığınız emeklerimiz ahirette iki elim yakanızdadır.sen ve şube başkanının adamın ensesi vücüduna yapıştı yemekten bizde açlıktan ölelim .a.b.versin

 • mahmut albayrak

  beni tek üzen bu mustafa kumlu gibi suretlerin kişiliğini bulamamış parayı herşey görüp esaret içinde yaşayanların bu acınası halleri bu adamları kim seçer oda ayrı bi tezat ben bunlar gibileri allahıma havale ediyorum çocuklarının yüzüne korkmadan baka biliyorlarsa ne mutlu onlara

 • murat

  akp nin köpekliğini yapanlar timsah göz yaşı dökmesin.kumlu senin beş para etmez biri olduğunu çok iyi öğrendik.bu kutlu mücadelenin yapıldığı o güzide konfederasyona yakışmıyorsun.kumandalı,güdümlü sendikacı olmaz.onurun varsa istifa et.

 • murat

  bakana bak.konuşması bile türkiyede hukuksuzluğun ne boyutlara geldiğini gösteriyor.eyy türkiye kurtul şu akp belasından.ne kanun tanıyorlar,ne hukuk.orman kanunu ile devlet yönetmeye kalkışıyorlar.bu durum türkiyenin yüz karasıdır.