4-C’lilerin yürüyüşünde gerginlik

ADIYAMAN’da, 4-C statüsünde çalışanlara kadro verilmesini isteyen işçilerin yürüyüşünde gerginlik çıktı. Yolu kapattıkları gerekçesiyle polisler ile işçiler arasında arbede yaşandı. Kısa süreli gerginlikte bir kişi gözaltına alınırken, işçiler, 4-B’lilerin ardından aynı hakkın kendilerine de verilmesini istedi.

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Adıyaman Temsilciliği, 4-C statüsünde çalışanlara kadro verilmesi için yürüyüş düzenledi. Mimar Sinan parkı önünde toplanan, aralarında Tekel işçilerinin de bulunduğu yaklaşık 200 kişi, seçim çalışmalarında kullanılan minibüslerin bir benzerini pankart ve dövizlerle süsleyerek yürüyüşe geçti.

POLİSLE TARTIŞMA 1 GÖZALTI

Sık sık kadro taleplerini dile getiren sloganlar atan kalabalık, Ak Parti il binasının da bulunduğu Gölbaşı Caddesi üzerinde ilerlerken, yolu kapatmamaları konusunda kendilerine eşlik eden polisler ile tartıştı. Tartışmaların ardından Demokrasi Parkı’na ulaşan kalabalık ile polis arasında yeniden tartışma çıktı. Kısa sürede büyüyen ve arbedeye dönüşen tartışmanın ardından polis bir kişiyi gözaltına aldı.

CHP ve MHP milletvekili adaylarının da destek verdiği eylemde konuşan HAKSEN Adıyaman Temsilcisi Murat Çalışkan, 4-B’li çalışanların kadroya alındığını hatırlatarak, “4C’liler ise aile yardımından bile mahrum bırakılıyor. 4-C’liler Başbakan Erdoğan’dan müjde bekliyor” dedi.

Kalabalık, yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı. (Hürriyet)

You may also like...

  • timucin

    Biz 4/c lilere hükümet sahip cıkmıyor sendikalarda sahip cıkmıyor hani üye yapmak sendikacılar 40 takla atarken biz 4/c lilere şimdi bizleri oyuna getirdi sendikacılar bunları 4/ celiler olarak biliyoruz ama sendikacılar tilki ise biz kurduz oyuna gelmiyecegiz bizim icin ugraşmayan sendikacılara cevap vermek adına herkes ama herkes yani 4/c li kardeşlerimiş olarak bizim icin ugraşmayan sendikalardan secim öncesi herkes istifa etmelidir sendika üyeliginden bunu bütün 4/c kardeşlerimiz yapmalıdır

  • emmili

    Bende 4c li biri olarak başbakana bize kadro vermedi diye kızıyorum. Ama; yıllardır bu üyelerinden aidatını alan sendikalar (tekgıda-İş sendikası) şu an nerde? çıkıpta bir allahın kulu siyasetçilere; bu arkadaşlar daha önce devletin kadrolu işçisiydi özelleştirme maduru oldular ilk başta bunlara kadro verilsin diye tek kelime söylemiyorlar. Demezler çünkü 4c li arkadaşlar onlara artık aidat ödemiyorlar. Bu sendikalar kendi üyelerinin hakkını koruyamadıki bizim hakkımızı korusun. Örnek B.A.T. samsun sigarada işten çıkarılan 120 kişi evet kızmamız gereken bence hükümetten önce bizi bu hale getiren sendikalar.4 c yi hükümet kimlere çıkarttı. bir araştıralım. Ne olduda bu kapsam genişledi. Tekel’in alkollü içkiler bölümünün özelleştirilmeden önce Meclis alt komisyonunda özelleştirmeden dolayı madur olacak 70 bin kişiyi memurluğa geçirme planına kim karşı çıktı Hükümetmi? Sendikacılarmı? BU SORUNUN CEVABINI ARAŞTIRALIM LÜTFEN.

  • hakan

    HAKSEN gerçekten diğer sendikalara örnek olacak bir sendikacılık yapıyor.. 4/c olayı zaten diğer sendikalarında umurunda değil.