4-c’lilerin Kadro Talebi

Türkiye Kamu-Sen Amasya İl Temsilcisi Kamil Terzi, 10 binleri bulan sayıdaki 4-C’liler ve ailelerinin Sayın Başbakan’dan bayram öncesi kadro müjdesi beklediğini belirterek, “Başbakan’ın Afrikalılara gösterdiği ilgiyi 4-C’liler de bekliyorlar” dedi.

Türkiye Kamu Sen’in 4-C’liler destek amacıyla başlattığı dilekçe eylemi çerçevesinde toplanan 200 dilekçeyi Başbakanlığa gönderdiklerini belirten Terzi yaptığı açıklamada, “AK Parti hükümetlerinin özelleştirmeleri sonucu mağdur olan kadrolu işçiler 4-C’li köle oldular. İş güvenceleri vardı kaybettiler. İkramiyeleri, izinleri, fazla çalışma ücretleri vardı. Şimdi aile yardımı bile alamıyorlar. Onlar Pektim, azot fabrikası, Turban, süt kurumu ve Tekel’in kalifiye elemanlarıydı şimdi vasıfsız köle oldular” dedi.

Devlet Personel Başkanlığı’ndan sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın duruma dikkat çekerek yapılan ayrımcılığın sona erdirileceği ve 4-C’li personelin aile yardımından faydalanması için gerekli Bakanlar Kurulu kararının hazır olduğunu açıklamasının üzerinden 5 ay geçmesine rağmen ilgili kararı çıkarılamadığını hatırlatan Kamil Terzi, “Daha önemlisi hükümet genel seçimler öncesinde 4 Haziran 2011 tarihinde sözleşmeli personelin bir kısmının kadroya geçirilmesine dair kanun hükmünde kararname çıkartmış, ancak 4-C’li personel bu düzenleme kapsamında yer almayarak göz ardı edilmiştir. 10 binleri bulan sayıdaki 4-C’liler ve aileleri Sayın Başbakan’dan bayram öncesi kadro müjdesi beklemekteler. Sayın Başbakan’ın Afrikalılara gösterdiği ilgiyi 4-C’liler de bekliyorlar” diye konuştu.

You may also like...