4-C’lilere çeki düzen verilmeli. Ama TBMM’de çalışanlara…

“Çiçek: TBMM’de çalışan 4-C’lilere çeki düzen verilmeli” dedi.

Önce haberin tamamını veriyoruz. Yorumu sonra yapacağız.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde norm kadro uygulaması için çalışmalar sürerken Meclis Başkanı Cemil Çiçek 4-C’lilerle ilgili çalışmanın yapılması gerektiğini söyledi.

Cemil Çiçek, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin Meclis Bütçesi üzerindeki sorularını cevapladı.

Çiçek, Meclis’in çalışmalarının etkin sürdürebilmesi için yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı.

Meclis’e sınavla girilmediğini, birkaç görev dışında tüm kadronun istisnai kadro olduğuna dikkat çeken Cemil Çiçek; “Dışarıda KPSS’den 95 alan giremez ama siz kimi istiyorsanız alabilirsiniz. İşte hak, hukuk, adalet diyorsak burada bir yanlışlık var. Burayı kurumsallaştırmamız lazım” diye konuştu.

Çiçek, Meclis’te çalışanlarla diğer kurumlarda çalışanlar arasında ücret farklılığı bulunduğundan “Meclis’e hücum” olduğunu, çarpıklığın giderilmesi gerektiğini belirtti.

Mecliste bin 500’e yakın 4-C statüsüne tabi çalışan bulunduğunu da kaydeden Çiçek, Buna da bir çeki düzen vermek gerekiyor” dedi.

Evet haber böyle. Şimdi gelelim bu ne anlama geliyor. İlk bakışınızda sanki mecliste çalışan 4/C’liler için kötü bir habermiş gibi geliyor ama öyle olmayacak. Uzun zamandır biz 4/C’lilerin sürekli gündeme getirdiğidimiz meclisteki çalışan 4/C’liler hükümet için sorun oluyordu. Bunu izah edemiyordu hiç kimse. Şimdi sanki meclisteki diğer memurlar ile 4/C’liler arasında sorun varmış gibi bir düzenlemenin altyapısı hazırlanıyor. Hatırlayalım, sözleşmeli personele kadro verilirken onlarda gündeme gelmişti. Şimdi olacak olan şudur, bu personel kadroya geçirilecek, bundan sonra meclise 4/C’li alınmayacak, hiç kimse de 4/C’lileri artık karşılaştıramayacak. Dolayısıyla tutunacağımız bir dal daha kırılmış olacak. Bunu böyle görmek lazım.

Umarız bu durum/zulüm kısa zamanda sona erer.

You may also like...

 • Bülent

  akp hükümetini Allah’a havale ediyorum.bunlar toprağın altına girdiğinde 4/C linin haklarını nasıl ödeyecekler,merak ediyorum.kalkmışlar adaletten haktan hukuktan bahsediyorlar, hatipçe konuşup insanları kandırmasınlar.hiçbir zaman hakkımı helal etmiyorum.

 • Mustafa

  Allahsız Kitapsızlar

 • YASİN

  Sayın Bakanım TBMM’sin deki 4c li personele çeki düzen verilmesi gerektiğini söylüyor sunuz ? TBMM dışında çalışanları kime havale ediyorsunuz. Bizim sorunumuzu nasıl halledecek siniz..TBMM 4c maaşı ile Bizim aldığımız ücreti lütfen bir karşılaştırınız..Kim haklı ona göre bi karar veriniz.Dualarımızı alın….Yoksa hakkımızı HELAL etmiyorum..Çoluk çocuğumuz açız….LÜtfen şu bizim durumumuzu göz önüne alın…Siyaset bitince pişman olmayınız…….

 • GLCN

  özelleştirme.net yetkilileri lütfen eşit işe eşit ücret düzenlemesinde bize uygulanan haksızlığı dile getiriniz yeter artık bize yapılan bu haksızlıklar

 • he

  diğer 4/c lilere sizlere ne yaptı bilmiyorum ki anlayamadık gitti umarım birileri çıkar anlatır bizlerde ikna oluruz iş yerlerimizi siz sattınız bizleri mağdur ettiniz

 • sevda ok

  kesınlıkle yapılması gereken bır uygulama benım esımde meclıste muhendıs 4c lı ozel sektorde 18 yıllık tecrubesıyle 3000 tl alırken meclıste 1400 tl alıyor ınsallah olur

 • arif erdem

  tbmm dekı calısan 4c lı ustalar turkıyede sanatlarında en ıyı restarasyon ustalarıdır her ay bır kacı ıstıfa edıyordu.bu sekılde meclıste tutabılırler ustaları ınsallah olur