4-C’lilere çeki düzen verilmeli. Ama TBMM’de çalışanlara…

“Çiçek: TBMM’de çalışan 4-C’lilere çeki düzen verilmeli” dedi.

Önce haberin tamamını veriyoruz. Yorumu sonra yapacağız.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde norm kadro uygulaması için çalışmalar sürerken Meclis Başkanı Cemil Çiçek 4-C’lilerle ilgili çalışmanın yapılması gerektiğini söyledi.

Cemil Çiçek, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin Meclis Bütçesi üzerindeki sorularını cevapladı.

Çiçek, Meclis’in çalışmalarının etkin sürdürebilmesi için yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı.

Meclis’e sınavla girilmediğini, birkaç görev dışında tüm kadronun istisnai kadro olduğuna dikkat çeken Cemil Çiçek; “Dışarıda KPSS’den 95 alan giremez ama siz kimi istiyorsanız alabilirsiniz. İşte hak, hukuk, adalet diyorsak burada bir yanlışlık var. Burayı kurumsallaştırmamız lazım” diye konuştu.

Çiçek, Meclis’te çalışanlarla diğer kurumlarda çalışanlar arasında ücret farklılığı bulunduğundan “Meclis’e hücum” olduğunu, çarpıklığın giderilmesi gerektiğini belirtti.

Mecliste bin 500’e yakın 4-C statüsüne tabi çalışan bulunduğunu da kaydeden Çiçek, Buna da bir çeki düzen vermek gerekiyor” dedi.

Evet haber böyle. Şimdi gelelim bu ne anlama geliyor. İlk bakışınızda sanki mecliste çalışan 4/C’liler için kötü bir habermiş gibi geliyor ama öyle olmayacak. Uzun zamandır biz 4/C’lilerin sürekli gündeme getirdiğidimiz meclisteki çalışan 4/C’liler hükümet için sorun oluyordu. Bunu izah edemiyordu hiç kimse. Şimdi sanki meclisteki diğer memurlar ile 4/C’liler arasında sorun varmış gibi bir düzenlemenin altyapısı hazırlanıyor. Hatırlayalım, sözleşmeli personele kadro verilirken onlarda gündeme gelmişti. Şimdi olacak olan şudur, bu personel kadroya geçirilecek, bundan sonra meclise 4/C’li alınmayacak, hiç kimse de 4/C’lileri artık karşılaştıramayacak. Dolayısıyla tutunacağımız bir dal daha kırılmış olacak. Bunu böyle görmek lazım.

Umarız bu durum/zulüm kısa zamanda sona erer.

You may also like...