4/C’lilere çakma kadro

Taşeron işçilerinin devlet kadrolarına geçişinin ardından, kamuda 4/C statüsünde çalışan yaklaşık 21 bin geçici personel de devlet kadroları için bekliyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından her ne kadar 4/C’lilerin 4/B kadrolarına geçiş yapacağı müjdelenmiş olsa da, geçtiğimiz hafta 657 sayılı kanunda yapılan değişiklik, 4/C’lileri hüsrana uğrattı. Karar ile adeta 4/B içerisinde 4/C’liler için çakma 4/B kadrosu oluşturuldu.

KAMU ve kamu kuruluşlarında 4/C statüsünde çalışan işçiler, taşeron işçileri gibi devlet kadrolarına geçmeyi bekliyordu. Cumhurbaşkanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından her ne kadar 4/C’lilerin 4/B kadrolarına geçiş yapacağı müjdelenmiş olsa da geçtiğimiz hafta 657 sayılı Devlet Personel Kanunu’nda yapılan değişiklik, 4/C’lileri hüsrana uğrattı. Yapılan ek düzenlemeler ile 4/C’den 4/B’ye geçiş yapan işçiler, normal 4/B statüsünde bulunan personelden ayrıştırıldı. Hükümetin oluşturduğu çakma 4/B kadrolarına 4/C’lilerden tepki giderek büyürken, Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık-Sen) ‘yürütmenin durdurulması’ için Danıştay’a dava açtı.

TÜRK SAĞLIK-SEN KARARA İTİRAZ ETTİ

Açılan dava ile ilgili açıklamada bulunan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “4/C’liler ile ilgili bu önemli düzenleme ne yazık ki beklentilerden uzak kaldı. 4/B’ye geçirilip 4/B’nin yararlandığı bazı haklardan kısıtlama yapılması, bazılarının verilmemesi kesinlikle kabul edilemez. Bu anlamda 4/C’den 4/B’ye geçen arkadaşlarımızın hak kayıpları için Danıştay’a dava açtık. İnşallah hak kayıplarını mahkeme yoluyla engelleyeceğiz” dedi.

4C’LİLER HÜSRANDA

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Mustafa İşcan, “696 sayılı KHK ile müjde olarak duyurulan 4/C memurların 4/B’ye geçiş işlemleri bitti, ancak bu geçişler hakkaniyetli olarak yapılamamıştır. Aynı işi yapan 4/B’liler ile 4/C’den 4/B’ye aktarılanlar arasında büyük mali uçurumlar oluştu. 90 gün bekleme sürecinin sonunda diplomaları, unvanları kıdemleri ve görevde yükselme kriterleri bir kenara bırakıldı. Aynı işi yapan 4/B’lilerden farklı tutularak daha düşük ücretler verilerek büyük hüsrana uğratıldılar” şeklinde konuştu.

EĞİTİM DURUMUNA GÖRE AYRIM YAPILIYOR

Mustafa İşcan, “Düzenleme ile yükseköğretim mezunu olan 4-C’lilerin tamamı idari büro görevlisi, yükseköğretim mezunu olmayanlar ise idari destek görevlisi yapıldı. Geçişte tüm eğitim ve öğrenim durumunun hiçe sayıldığı, sadece yükseköğrenim mezunu olup olmadığına yönelik bir ayrım yapıldığı, bunun da eşitlik ilkesine aykırı olduğundan dolayı düzeltilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu 4/C geçici personel statüsündeki 21 bin kamu çalışanının, 4/B sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesi sonucu ek ödemelerinde bir ayrımcılık oluştu, şöyle ki 4/B’li sözleşmeli personel her ay en az 670 lira ek ödeme alırken, 4/C’den 4/B‘ye geçirilen 21 bin kamu çalışanı ise sadece aylık 206 lira ek ödeme alabilecek” diye konuştu.

MAĞDURLARIN DİLİNDEN 4-C

Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin (C) fıkrasında her ne kadar 4/C işçi statüsünün tanımı yapılmış olsa da mağdurların dilinde 4/C şöyle tanımlanıyor: “Özelleştirmeler sonucu KPSS ve mülakatla kazanılan daimi işçi statüsü kadrosunu kaybetmiş, okuduğu üniversite hiç edilmiş teknik unvanları yok sayılmış, maaşları asgari ücret altına düşürülmüş, haklarını alabilmek için mahkeme koridorlarını mesken tutmuş, işçi ya da memur olmayan statüsü olmayan, 4-B statüsü içerisine iliştirilmiş bir personel grubudur.”

696 sayılı KHK ile müjde olarak duyurulan değişiklikler ise şöyle:

• Normal 4/B statüsünde olmayan, idari büro görevlisi ve idari destek görevlisi adı altında görev tanımını kimsenin bilmediği 2 pozisyon icat edilmiştir.

• Normal 4/B statüsünde olmayan, % 20 gibi bir ek ödeme uydurulmuştur.

• Normal 4/B statüsünde olmayan, kadınlarda 45 erkeklerde 50 yaşında iradeleri dışında erken emekliliğe sevk edilmektedir.

• Normal 4/B statüsünde olmayan, 696 sayılı KHK’da yazdığı halde 5 yıl, 10 yıl, 15 yılı 20 yıl gibi kıdeme bağlı ücret artışı düzenlemesi görmezden gelinmiştir.

• Normal 4/B statüsünde olmayan çalıştıkça ücrete hak kazanılan bir maaş düzenlemesi layık görülmüştür.

HAKKIMIZI GASP ETTİLER

Kamu kuruluşlarında 4/C statüsünde çalışanlar, gazetemize ulaşarak mağduriyetlerini dile getirdi. 4/C çalışanı olan Z.Ö., “Bizim 4/C’li halimiz bu durumdan daha iyiydi. 4/B’ye geçişlerde ne ücret tam olarak yansıtıldı ne de unvan. Üniversitede 4 yıl dirsek çürütmüş birisine ‘personel’ dahi diyemiyorlar. Bu kadar küçültücü bir durum olmaz. Benim sınavla kazandığım işimi elimden almadılar, adeta gasp ettiler” dedi. 4/C mağdurlarından M.K. ise, “Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Çalışma Bakanı tarafından verilen 4/C’lilere 4/B kadro sözü ne oldu? Cumhurbaşkanımız bizzat kendisi ‘4/C’li kardeşlerimiz de 4/B’ye geçirilecek ve bu meselede halledilmiş olacak’ dedi. Ardından Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun da ‘4/B’den başka 4-B yok’ demesine rağmen 4/C’liler 4-B’lilerin içinde ayrıştırıldı. Ötekileştirildi. Resmen 4/C’lilerin hakkıyla oynanıp topluma, ‘bakın bu zulme de son verdik’ gibisinden algı operasyonu gerçekleştirilecek” diye konuştu. Bir başka 4/C’li mağdur A.S., “Çıkarılan kanun ile 4/B statüsünün içinde yeni bir 4/B statüsü oluşturuldu. 4/C’liler de buraya dâhil edildi. Bizi resmen kandırdılar” diye konuştu. (Milli Gazete)

You may also like...