“4-C pozisyonunu yanlış uyguladılar”

Büro Memur-Sen Kütahya İl Divan Toplantısı, Genel Başkan Yusuf Yazgan’ın katılımıyla yapıldı. Yazgan, sendika olarak kısa sürede çok sayıda üyeye ulaşarak yetkili sendika olduklarını söyledi.

2001 yılında sendika kanununun çıkmasıyla birlikte başladığımız mücadele bugün bizi yetkili sendika olmaya kadar ulaştırdı. 2001 yılında az olan üye sayımız her geçen gün hızla arttı. 2010 yılında 17 bin 7 yüz 77 olan üye sayımız 2011 yılında 33 bine, 2012 yılında 46 bine ulaşarak da hızla arttı. Böylelikle Büro Hizmet kolunda yetkili sendika olma haline geldik. Büro Hizmet Kolu 45 kurumun olduğu, bunların içerisinde 10 bakanlık ve Başbakanlığın bulunduğu bir koldur. Bu kurumların hepsiyle ayrı bir sendikaymışız gibi ayrı ayrı mücadele ediyoruz. Geriye dönüp baktığımızda yetkili sendika olmadığımız halde çok önemli kazanımlar elde ettik. İnşallah 2013 yılının temmuz ayında toplu sözleşmenin masasına oturarak bu kazanımları daha üst seviyeye, büro hizmet kolunda ve kamu çalışanları için mücadele edeceğiz.

“666 SAYILI KANUN HÜKÜMNDE KARARNAMEYİ MASAYA TAŞIYACAĞIZ”

666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname konusunu Toplu sözleşme masasına taşıyacaklarını anlatan Yazgan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Memurlarımızın, kamu çalışanlarımızın en büyük sorunlarından biri 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname. Kararname yayınlandığında seçimlere çok az bir zaman kalmıştı. Başbakanlık önünde yapmış olduğumuz basın açıklamasıyla bu kararnamenin kamu çalışanı sendikalıların haklarını gasp ettiğini haykırmıştık. O zaman kamu çalışanlarımızın cebine fazla yansıması olmamıştı.

Ama bugün ikramiyeden fazla çalışma ücretine kadar birçok sendikalı memurların haklarını bu kararname ellerinden almış durumda. İl müdür ve müdür yardımcılarından, daire başkanlarına, genel müdürlerin maaşları arttı. En yüksek maaşı alanda eşitlendi. Ama şube müdürlerinde, şeflerde ve memurlarda en alt tabanda eşitleme oldu. Burada ciddi anlamda hak kayıpları gündeme geldi. Bu 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyi toplu sözleşme masasına taşıyacağız.

“4-C’Yİ HÜKÜMETLER YANLIŞ UYGULADILAR”

Kamuda çalışan bütün 4-C’lilerin sendikalara üye olma hakkını elde ettiklerini ifade eden Yazgan, “4-C’lilerle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanlığında toplu sözleşmenin devamı niteliğinde bir toplantı yapıldı. Konfederasyon başkanımız da 4-C’nin altını çizdi. Hükümet veya hükümetler 4-C pozisyonunu yanlış uyguladılar. 657 devlet memurları kanununun c bendinde “geçici personel” diyor. Belirli bir pozisyonda belirli süre çalışan, 3 ay veya 5 ay. Yani devlet bu şekilde istihdam edebilir. Ama bugün baktığımızda Adalet Bakanlığında, Türkiye İstatistik Kurumunda, İçişleri Bakanlığı ve birçok kurumda daimi çalışır pozisyona geçilmiştir. 11 ay 28 gün çalışan bir kişiye “geçici personel” diyemezsiniz. Temel bir esas vardır. Devletin sürekli işleri kadrolu personel eliyle, memurlar görülür. Hem bu konu hem de diğer konularla ilgili mücadelemiz devam ediyor.”

Büro Memur-Sen olarak yetkili sendika olduklarını anımsatan Genel Başkan Yusuf Yazgan, 17 ülkede temsilcilikler açarak adeta dünya sendikası haline geldiklerini, önümüzdeki aylarda Almanya’da toplantı düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Büro Memur-Sen Kütahya Şube Başkanı Eyüp Akyün de düzenlenen İl Divan Toplantısının tüm katılımcılara hayırlı olması temennisinde bulunarak katılımlarından dolayı Genel Başkan Yusuf Yazgan ve Büro Memur-Sen Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Sait İnan’a teşekkür etti. Akyün, ayrıca sendikanın Kütahya şube faaliyetlerini de katılımcılarla paylaşarak Kütahya’da tanınan, bilinen ve etkin rol alan sendika olduklarını ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, sendikanın Kütahya’daki Kurucu Başkanı Hacı Şahin’e plaket takdim etti.
Genel Başkan Yusuf Yazgan ve Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Sait İnan’ın yanı sıra Diyanet Sen Kütahya Şube Başkanı Nazif Kocaçoban, Bem Bir-Sen Şube Başkanı Yılmaz Yaman, sendikanın ilçe ve işyeri temsilcileri, yönetim kurulu üyeleri ve üyelerin katıldığı toplantı daha sonra basına kapalı bir şekilde devam etti. (İHA)

You may also like...